psychologia

  psychologia

  Obok popularnego pytania: „Skąd się biorą dzieci?”, pojawiają się te zgoła inne, na miarę naszych czasów: kim była Monika Lewinsky, co to jest wojna i terroryzm? Jak odpowiadać na tego typu pytania zapytaliśmy: dziennikarkę Monikę Richardson, prawnika Barbarę Falandysz oraz psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską. Czy dzieci Moniki Richardson, w obliczu ostatniej burzy medialnej na jej temat, pytają o coś o co do tej pory nie pytały?

  Wykorzystujemy tylko kilka procent jego możliwości. Możemy egzystować z tylko jedną jego półkulą. Radiolog profesor Wiesław L. Nowiński od 20 lat pracuje nad stworzeniem zbioru jego map. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego obiektem swoich zainteresowań uczynił właśnie ludzki mózg.

  Był nauczycielem Leonarda Di Caprio, Michelle Pfeiffer, Georgea Clooneya czy Penelope Cruz. Bernard Hiller - coach hollywoodzkich gwiazd. Jego rodzice pochodzą z Polski. W studiu Dzień Dobry TVN z osobistym trenerem gwiazd rozmawialiśmy o tym, jak zrobić aktorską karierę za oceanem, czego brakuje polskim aktorom i dlaczego zdecydował się robić warsztaty w Polsce?

  Są dobrze sytuowani, dojrzali i przystojni. Wiele kobiet chce ich usidlić. Jednak oni nie chcą się ustatkować. Wieczni kawalerowie - z przymusu czy z wyboru? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktora Jana Nowicki, sportowiec Wojciech Brzozowski, psycholog Piotr Mosak oraz redaktor naczelny K-Mag Mikołaj Komar. Czy można zamknąć w klatce niebieskiego ptaka?

  Dlaczego niektórzy są bardziej podatni na nałogi niż inni? Czy da się skutecznie zwalczyć nałóg i swoje demony? Czy prawdą jest, że trzeźwy alkoholik nie może już nigdy napić się ani kieliszka wódki? Czy abstynencja to dopiero początek trudnej i dalekiej drogi ku trzeźwości? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: pisarz Tomasz Piątek, reżyser Grzegorz Kuczeriszka, psychiatra i psychoterapeuta uzależnień Lubomira Szawdyn oraz modelka Ilona Felicjańska. Czy życie w świecie show-biznesu predestynuje do nałogów?

  Ekstrawertyka ciągnie do introwertyka. Skłonnego do nałogów - do ludzi tego samego pokroju. Najwierniejszy z przyjaciół to ten z przedszkola, szkoły, a może ten ze studiów? Jak wybieramy przyjaciół i dlaczego geny pełnią w tym wyborze jedną z ważniejszych funkcji? W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: sędzia sądu okręgowego Warszawa- Praga Barbara Piwnik,reżyserka Renata Gabryjelska oraz psycholog Marta Żysko- Pałuba. Czy możliwa jest przyjaźń do przysłowiowej grobowej deski?

  Psycholog i twórca behawioryzmu John Watson twierdził: "Dajcie mi dziecko spłodzone przez dowolną parę rodziców i dajcie mi pełną kontrolę nad środowiskiem, w jakim będzie ono wzrastać - a sprawię, że wyrośnie na wybitnego uczonego, artystę, politycznego przywódcę, czy też, jeśli tylko będę tego chciał, zostanie pospolitym przestępcą." Jedno z warszawskich przedszkoli reklamuje się jako miejsce, w którym wychowuje się małych Einsteinów. Czy bez względu na predyspozycje intelektualne można wychować geniusza i ile to kosztuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę Mensa Polska Dorotę Rakowiecką oraz psychologa dziecięcego Dorotę Kalinowską.

  Chcą wyglądać i zachowywać się jak lalki. Infantylne ubrania i wyzywający makijaż przypominający oblicze plastikowej zabawki. Łudząco podobne do postaci z japońskiego anime. Ten trend jest coraz bardziej widoczny wśród nastolatków i to nie tylko u tych z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie dość, że może powodować zaburzenia osobowości, to jest pożywką dla pedofilów. W studiu o komentarz w tej spawie poprosiliśmy psychologa dziecięcego Małgorzatę Ohme oraz seksuologa Andrzeja Depko.

  Bohaterka filmu "Przeminęło z wiatrem" Scarlett O'Hara, w obliczu konieczności podjęcia decyzji mówiła: "Pomyślę o tym jutro". I my odkładamy mnóstwo spraw i obowiązków na potem. Naukowcy zajęli się prokrastynacją i ustalili, że zdarza się co piątej osobie na świecie. Unikamy spraw, które nas stresują, których nie lubimy lub po prostu z trudem przychodzi nam podjecie wiążącej decyzji.

  Przecięty polski tata spędza z dzieckiem 53 minuty dziennie. Brakuje czasu oraz dobrej woli i tolerancji pracodawców. Opieka ojca nad dzieckiem wciąż wydaje się śmieszna i niemęska. By to zmienić, Instytut Spraw Publicznych wraz z Gazetą Wyborczą postanowił zorganizować warsztaty dla pracujących ojców. Czego można się tam nauczyć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy współorganizatorów tej akcji - socjolożkę Aleksandrę Niżyńską oraz psychologa Rafała Załęskiego.

  Codziennie jesteśmy bombardowani złymi wiadomościami: ktoś kogoś zamordował, okradł, oszukał. Świat mediów to krew, pot i łzy. O tym, jak sprawić, by nie składał się z samych morderstw, gwałtów i kradzieży oraz o tym, jak nie dać się zwariować rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN medioznawca prof. Wiesław Godzic oraz psycholog Joanna Heidtman.

  Jim Carrey w filmie "Kłamca, Kłamca", poprzez niefortunnie wypowiedziane życzenie, zmienia się z notorycznego kłamczucha w prawdomównego tupeciarza. Kłamiemy, bo chcemy być akceptowali, boimy się odrzucenia, kłamiemy ze strachu przed karą i konsekwencjami, kłamiemy, bo chcemy chronić bliskich i siebie. A ile razy w ciągu dnia i ilu ludziom mówimy nieprawdę? Czy kłamstwo naprawdę ma przysłowiowe krótkie nogi? W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: poseł Paweł Poncyljusz, aktor Tomasz Schimscheiner, aktorka Andżelika Piechowiak oraz psycholog Piotr Mosak.

  Nie znosisz niespodzianek, masz idealny porządek w szafie i na biurku, odżywiasz się wedle określonych zasad, nie tolerujesz, gdy ktoś się wtrąca w Twoje życie? Jeśli tak - jesteś typowym control freakiem! Czy bycie nim to tylko domena kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: psychologa Małgorzatę Ohme, prawniczkę Olgę Fibak, aktorkę Andżelikę Piechowiak oraz malarkę i dziennikarkę Katarzynę Lengren.

  Dziecko nie wykasowało moich ambicji - powiedziała w wywiadzie dla Gali Agnieszka Dygant. W studiu Dzień Dobry TVN postanowiliśmy zinterpretować słowa aktorki. Jak wygląda samorealizacja kobiety według projektantki Gosi Baczyńskiej, tancerki Anny Głogowskiej, dziennikarki Aleksandry Klimont? A o komentarz poprosiliśmy psychologa Annę Kędzierską.

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się dla kobiety z dużym stresem. Przerwa w życiu zawodowym sprawia, że świeżo upieczona mama obawia się o to, czy nadal jest pełnowartościowym pracownikiem. W studiu Dzień Dobry TVN coacha wizerunku Armena Mekhakyana zapytaliśmy o to, jak odnaleźć się w pracy po urlopie macierzyńskim.

  Absolwenci psychologii: Zuzanna Wójcińska i Michał Plichta niebawem otworzą piekarnię w Nepalu. Jaka jest geneza ich pomysłu i jak żyje się w nepalskiej wiosce, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Przyłapujesz partnera najlepszej przyjaciółki w objęciach innej. Mówić czy nie? Jeśli tak - to jak? Czy ryzykujesz utratę przyjaciółki, czy może jej dozgonną wdzięczność? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wokalistkę Marinę Łuczenko, dziennikarkę Dzień Dobry TVN Małgorzatę Lizut, która przyłapała partnera swojej przyjaciółki na zdradzie oraz psychologa Katarzynę Miller.

  Jak być asertywnym? Jak wychowywać trudne dziecko? Jak w ciągu miesiąca zrzucić 10 kilogramów? Wreszcie: jak być szczęśliwym i mieć udane życie seksualne? Poradniki tego rodzaju sprzedają się w księgarniach jak ciepłe bułeczki. Czy, jak mówi znane przysłowie, dobrymi radami jest piekło wybrukowane? W studiu Dzień Dobry TVN o poradnikach wszelkiej maści rozmawialiśmy z Grażyną Wolszczak, która napisała własny poradnik, malarką i pisarka Katarzyną Lengren, psychologiem i trenerką umiejętności Anną Kędzierską oraz z Aleksandrą Klimont-Bodzińską, doradcą PR. Czy poradniki to oszustwo, czy sposób na życie? Jak bardzo mogą nas uzależnić?

  To prawdopodobnie najsilniejsza z więzi międzyludzkich - więź między rodzicem a dzieckiem. Kiedy tak naprawdę się tworzy? Jak ważne w budowaniu relacji z dzieckiem są: miłość, czułość i dotyk? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Małgorzatę Ohme.

  Co odpowiada za to, że czasem jesteśmy pełne energii i tryskamy humorem, a czasem rozdrażnione i zdenerwowane? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy gości o to, czy to prawda, że za wszystkie złe nastroje kobiety odpowiadają hormony? Naszymi gośćmi byli: prawnik-mediator Barbara Falandysz, aktorka Alżbeta Lenska, aktorka Aleksandra Kisio oraz dr med. Helena Jastrzębska z Kliniki Endokrynologii CNKP.

  Ostatnie badania pokazują, że większość kobiet, którym powierzono sekret nie jest w stanie milczeć dłużej niż 32 minuty. Po upływie tych magicznych minut płeć piękna czuje nieodpartą potrzebę podzielenia się ze światem usłyszaną wiadomością. Dlaczego kobiety tak lubią przekazywać dalej sekrety i plotki? I czy tylko one? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa Joannę Heidtman.

  Czy współcześni rodzice są w stanie wychowywać dzieci bez pomocy poradników, warsztatów i wizyt u psychologów? Czy nie wystarczy zdrowy rozsadek i rodzicielska miłość? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Maksa Cegielskiego, Annę Kaplińską–Struss, Mariusza Czerkawskiego oraz Małgorzatę Rozenek.

  Zmiana negatywnego sposobu postrzegania motocyklisty i realizacja unijnej dyrektywy – takie cele postawili sobie przedstawiciele Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Transalp Club Polska oraz Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury wspólnie organizują szkolenie dla motocyklistów pod hasłem MOTOPOZYTYWNI. W Dzień Dobry TVN, Andrzej Sołtysik rozmawiał z dr Wojciechem Kuleszą, psychologiem i pomysłodawcą tego projektu. Towarzyszyli mu motocykliści biorący udział w szkoleniu.

  W Australii osoby, które nie czują się ani mężczyzną, ani kobietą będą miały do wyboru trzecią opcję nazwaną „płcią nieokreśloną”. Będzie oznaczana w dokumencie tożsamości symbolem „X”. W studiu dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Grodzką, założycielkę i prezeskę Fundacji Trans-Fuzja oraz socjologa Mariusza Drozdowskiego. Czym naprawdę jest identyfikacja płciowa ?

  Kilka tygodni temu jeden z amerykańskich portali internetowych opublikował „dekalog mężatki”, który sugerował paniom, co wolno mężatce, a co jest jej absolutnie zabronione. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychologiem Piotrem Mosakiem, Anną Zejdler- Ibisz, Moniką Richardson i Joanną Gocławską – Mazur. Czy w Polsce istnieje niepisany dekalog "dobrej żony"? Czy w XXI wieku wracamy do obyczajów rodem z powieści Jane Austen?