Światowy Dzień Godności obchodzony jest w trzecią środę października. Zatem w 2024 roku przypada na 16. dzień tego miesiąca. To święto szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Kto je zainicjował? Jak rozumiana jest godność?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Światowy Dzień Godności - Global Dignity Day
Światowy Dzień Godności został ustanowiony przez niezależną inicjatywę - organizację Global Dignity. Jej misją jest promowanie idei mówiącej, że każdy zasługuje na życie w poczuciu godności. Aktywiści przeprowadzają warsztaty i udostępniają treści edukacyjne m.in. o hejcie i empatii. Na oficjalnej polskiej stronie możemy znaleźć darmowe materiały do pobrania, a także raporty na temat hejtu.
Czym jest godność?
Jak podaje Global Dignity Polska: "Każdy z nas urodził się, posiadając godność. To nasza przyrodzona wartość. Godność jest nierozerwalnie związana z człowieczeństwem. Tak wiele nas dzieli – pochodzenie etniczne, wyznanie, kolor skóry, płeć, poglądy polityczne, granice i status. Ale godność sprawia, że wszyscy jesteśmy równi. Przenika wszystkie podziały i jednoczy nas wokół wspólnego nam człowieczeństwa". Organizacja do kultury godności zalicza: zaufanie, transparentność, poczucie przynależności, a także uznanie talentów, głosu i wkładu poszczególnych osób.
5 zasad godności według Global Dignity:
- Każda istota ludzka ma prawo do godnego życia.
- Godne życie oznacza możliwość osiągnięcia pełni swojego potencjału, co jest uwarunkowane dostępem do właściwego poziomu opieki medycznej, wykształcenia, godziwego wynagrodzenia i poczucia bezpieczeństwa.
- Godność oznacza prawo do wolności w podejmowaniu określonych decyzji życiowych i szacunek dla innych w korzystaniu z tego prawa.
- Godność winna być podstawową wartością motywującą wszelkie działanie.
- Godność jednostki jest nierozerwalnie związana z godnością innych.
Co daje poczucie godności i jak nad nim pracować?
Dzięki uznaniu własnej godności jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie w świecie, pomagać innym i ich chronić, tworzyć pozytywne zmiany, rozwijać w sobie wewnętrzną siłę, a także zmieniać lokalną społeczność, a nawet świat - podaje w swoich materiałach organizacja Global Dignity.
Jednym z elementów godności i jej poszanowania jest gwarancja możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Takich jak: fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo, poczucie autonomii, możliwość kontaktu z drugim człowiekiem - tworzenie bliskich relacji i poczucie zaufania, a także celu, które niejednokrotnie nadają życiu sens.
Jednym z ćwiczeń pozwalających wypracować własną definicję godności i zrozumieć ją jest test, polegający na przypomnieniu sobie sytuacji, w których potrzeby wypisane powyżej zostały uszanowane i naruszone. W kontekście własnych historii opisać, jak w danej chwili się czuliśmy, co się wydarzyło, dlaczego poczuliśmy się w taki sposób, jak zareagowaliśmy/co zrobiliśmy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak kobiety wzajemnie się wspierają i inspirują? "Wszystko zaczęło się od spódnicy"
- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Ten temat zachęca do działań zwalczających nienawiść"
- Akcja, która ma przywrócić godność ludziom z byłych PGR-ów. Joanna Warecha: "Jestem ich głosem"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Global Dignity
Źródło zdjęcia głównego: Yellow Dog Productions/Getty Images