Singielka na weselu. Czy to wstyd iść samej? Psycholog radzi: "Warto się wcześniej przygotować"

Panna młoda z koleżankami
Wesele w pojedynkę. Czy wypada iść samej na uroczystość?
Źródło: JGI/Jamie Grill/Getty Images
Państwo młodzi zazwyczaj uwzględniają w zaproszeniach na ślub osoby towarzyszące, z którymi goście mogą przyjść na przyjęcie, by umilić sobie czas obecnością partnera do tańca. Z tego umownego przywileju coraz częściej rezygnują singielki, które wolą pojawić się na uroczystości same, niż zabierać ze sobą dalszego kolegę lub przypadkowego znajomego. Czy zabawa w pojedynkę to powód do wstydu? W serwisie dziendobry.tvn.pl porozmawialiśmy o tym z psycholożką i psychoterapeutką Zuzanną Butryn.

Wesele w pojedynkę. Czy warto iść na uroczystość bez osoby towarzyszącej?

Uroczystość ślubna, która ma odbyć się pod koniec sierpnia, jest dla Sandry niezwykle ważna. 27-latka otrzymała zaszczyt pełnienia funkcji świadkowej, dlatego z ogromną starannością przykłada się do organizacji ceremonii. Pomaga przyszłej pannie młodej i zarazem swojej przyjaciółce w ustaleniu każdego szczegółu weselnego przyjęcia.

Wydawałoby się, że wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, jednak głowę Sandry zaprzątają myśli o jednym elemencie - braku bliskiej osoby, która mógłby towarzyszyć jej w tym ważnym dniu. Kobieta kilka miesięcy temu rozstała się ze swoim chłopakiem i nie ma zamiaru wdawać się w żadne przelotne romanse oraz naśladować tych, którzy za wszelką cenę szukają partnera na wesele na portalach społecznościowych i w aplikacjach randkowych.

- Nie widzę sensu, aby brać na ślub przyjaciółki kogoś obcego lub nowo poznanego tylko po to, by nie odczuwać samotności. Z drugiej strony boję się, że zabawa w pojedynkę nie przyniesie mi radości, a ludzie będą patrzeć na mnie i puste miejsce przy stole z litością w oczach. Trochę się tego wstydzę - wyznaje w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Niektóre singielki w takiej sytuacji decydują się na to, by zabrać na uroczystość dobrego kolegę lub bliską koleżankę. Sandra nie może jednak skorzystać z tej rady, ponieważ wszyscy znajomi, z którymi mogłaby udać się na ceremonię, będą na niej obecni i pojawią się ze swoimi drugimi połówkami. - Każdy z nich ma parę, a ja będę czuć się tam jak ufoludek - przewiduje 27-latka.

Odmienne zdanie na ten temat ma Patrycja, która na podstawie własnych doświadczeń twierdzi, że zabawa w pojedynkę minimalizuje ryzyko wpadek. - Największego wstydu najadłam się na dwóch weselach, raz towarzyszył mi ówczesny chłopak, na następnym kolega. Na pierwszym partner doznał napadu agresji i w wyniku zazdrości uderzył innego gościa, który śmiał na mnie spojrzeć podczas tańca. Na drugim kumpel wlał w siebie tyle wódki, że musiałam go zbierać z podłogi - wspomina nasza rozmówczyni.

Przykre incydenty skłoniły dziewczynę do tego, by na kolejnych uroczystościach brać odpowiedzialność wyłącznie za samą siebie.

- Od tego czasu chodzę na śluby sama i bawię się wyśmienicie. Znajomi nigdy nie dali mi odczuć, że jestem piątym kołem u wozu i niepotrzebnym elementem imprezy. Raz nawet świadkowałam i przyznam, że gdybym wzięła ze sobą wtedy partnera, to i tak nie znalazłabym chwili, by się nim zająć, bo tyle miałam obowiązków na głowie - tłumaczy Patrycja.

Samotność na weselu - czy to powód do wstydu? Psycholog odpowiada

Psycholożka i psychoterapeutka Zuzanna Butryn już na początku rozmowy z dziendobry.tvn.pl zaznaczyła, że pójście na wesele w pojedynkę nie powinno być w ogóle rozpatrywane w kategoriach wstydu. Według ekspertki to jedno z najlepszych rozwiązań, na które mogą pozwolić sobie singielki.

- Rozumiem, że to może wywołać wewnętrzny dyskomfort, szczególnie gdy pragniemy być w jakiejś relacji i obserwujemy inne pary, ale lepiej iść samemu, niż bawić się z obcą osobą. Ewentualnie można np. zabrać kolegę lub koleżankę i zorientować się, czy na imprezie będą obecni inni znajomi, z którymi można spędzić czas. Ale najważniejsze jest to, by wsłuchać się we własne emocje oraz potrzeby i zwizualizować sobie taki wieczór. Zadać sobie pytania: "Jak się będę czuła? Jak ta sytuacja na mnie wpłynie?" - wyjaśnia specjalistka.

Psycholożka przestrzega jednak przed wścibskimi spojrzeniami i niegrzecznymi reakcjami osób, które ze względu na małą otwartość na odmienność i kurczowe trzymanie się tradycji mogą doznać szoku na widok samotnej kobiety.

- Warto przygotować się wcześniej na komentarze i niewygodne pytania od obecnych na weselu osób i naszykować sobie gotowe odpowiedzi: "Jestem sama, bo jestem sama - to jest mój świadomy wybór” - taka odpowiedź powinna wystarczyć - doradza Zuzanna Butryn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?