Wieczór panieński to symboliczne pożegnanie z dawnym życiem. Jak kiedyś wyglądały takie imprezy?

kobieta, która szykuje się do wieczoru panieńskiego
Jak się zmieniły wieczory panieńskie?
Źródło: Elva Etienne/Getty Images
Zgodnie z tradycją każda przyszła panna młoda powinna zorganizować wieczór panieński. W ten sposób żegna się ze "stanem wolnym" rozpoczyna nowe życie u boku ukochanego. Choć może się wydawać, że takie imprezy to stosunkowo nowa moda, to tak naprawdę wyprawiane były już w starożytności. Jak kiedyś wyglądały wieczory panieńskie i w jakiej formie przetrwały do naszych czasów?

Wieczór panieński. Jak wyglądały kiedyś?

Wieczór panieński to niezwykle ważna uroczystość dla każdej przyszłej panny młodej. Kobieta organizuje go tuż przed ślubem i w gronie najbliższych przyjaciółek oraz koleżanek symbolicznie żegna się z życiem singielki i wchodzi na nową drogę życia. Mało kto wie, że takie imprezy mają bardzo długą tradycję. Wyprawiano je m.in. w starożytnej Grecji.

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

To właśnie stamtąd pochodzę najstarsze zapisy dotyczące takiego wydarzenia. Dowiadujemy się z nich, że panienki tuż przed wyjściem za mąż składały ofiarę bogom. Dzięki temu miały sobie zapewnić szczęśliwe życie u boku ukochanego i przychylność Artemidy - bogini czystości i porodu.

Z czasem przebieg tych uroczystości uległ zmianie. W XVII-wiecznej Szwecji kobiety organizowały tzw. dziewicze noce. Przyszła pana młoda spędzała go z rodziną i przyjaciółmi i celebrowała ostatni wieczór jako panna. Natomiast w Szkocji, kobiecie, która szykowała się do ślubu - myto stopy, co miało symbolizować czystość. Co ciekawe, w kolejnych latach wieczory panieńskie były pełne obrzędów gloryfikujących dziewictwo i przygotowujących kobietę do oddania cnoty ukochanemu.

Współczesne wieczory panieńskie. Jak teraz bawią się kobiety?

Wszystko jednak zmieniło się wraz z nadejściem XX wieku. Wtedy wieczory panieńskie nabrały bardziej "wulgarnego" charakteru. Kobiety zaczęły wtedy pić alkohol i palić papierosy. Kolejną rewolucję przyniosły lata 60. Wielka społeczna i seksualna przemiana, która miała miejsce w wielu krajach na świecie sprawiła, że kobiety pozwalały sobie na jeszcze więcej.

Co ciekawe, w Polsce moda na wieczory panieńskie jest dość młoda i zaczęła się dopiero w okresie PRL-u. W tamtych czas organizowano je w domach. Obecnie coraz częściej przyszłe panny młode decydują się na wyjście do klubu, gdzie bawią się w gronie najbliższych sobie kobiet.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana