"Na weselu się upiła i trzeba było wynosić ją do pokoju". Jak wybrać świadka, by nie żałować?

Świadkowa na ślubie
Jak wybrać świadków na ślub?
Źródło: Rubén Carbó / EyeEm / GettyImages
Wybór świadków na ślub to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą staje młoda para. Jak dobrać odpowiednie osoby, by nie narażać się na niepotrzebny stres i rozczarowanie? O tym opowiedziała nam wedding plannerka Aleksandra Śledź.

Kto może zostać świadkiem na ślubie?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Nic dziwnego, że chcemy, aby tego dnia wszystko przebiegło po naszej myśli. Przygotowania zaczynamy bardzo wcześnie, często nawet rok czy dwa lata przed planowaną datą ceremonii. Wtedy też pojawia się pytanie - kogo wybrać na świadka? Kto mi pomoże i dobrze odnajdzie się w tej roli?

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

- Na świadka warto wybrać osobę bliską, której ufamy oraz na której możemy polegać. Przyszły świadek powinien dobrze znać parę młodą, ale nie musi to być członek rodziny - wyjaśnia wedding plannerka Aleksandra Śledź. - Dodatkowo warto podkreślić, że świadkowie mogą być tej samej płci. Młoda para może wybrać zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn - dodaje.

Obowiązki świadków na ślubie

Moja świadkowa od początku nie interesowała się ślubem i weselem. Nie chciała pomóc mi w poszukiwaniu sukni ślubnej, wieczór panieński zorganizowałam samodzielnie, a od niej nie dostałam nawet drobnej pamiątki. Ponadto na moim weselu bardzo się upiła i trzeba było ją położyć do pokoju hotelowego jeszcze przed północą. Nie wiem, czemu powierzyłam jej tę rolę, mimo że wiedziałam, że nie jest zbyt odpowiedzialna również na co dzień.
Katarzyna

Wybierając świadków, podświadomie snujemy w swojej głowie zarys roli, jaką mają oni pełnić podczas naszej ceremonii. Niekiedy pary młode oczekują dużego zaangażowania w organizację uroczystości, co nie zawsze pokrywa się z możliwościami i chęciami wytypowanych przez nas osób. O co więc możemy ich prosić?

- Od świadków mamy prawo wymagać pewnych rzeczy, ale musimy pamiętać, że nasz świadek także powinien dobrze się bawić na weselu i mieć czas dla siebie. Obowiązki świadkowej i świadka na ślubie w kwestii organizacji wesela mogą dotyczyć różnych rzeczy - tłumaczy specjalistka.

Jak wybrać odpowiedniego świadka?

W jakich kwestiach możemy poprosić świadków o pomoc? Z pewnością warto zasięgnąć ich rady podczas poszukiwań sukni ślubnej, koloru dekoracji, czy na przykład poprosić o pomoc w przystrajaniu sali. - Podczas wesela świadek może odpowiadać w pewnym sensie za koordynację całego dnia, pilnować harmonogramu oraz zabawiać gości weselnych. Najlepiej ustalić na początku, jakie mamy oczekiwania wobec naszego świadka - zaznacza Aleksandra Śledź.

Co robić, gdy zachowanie świadków kłóci się z naszą wizją? Ekspertka podkreśla, że warto po prostu rozmawiać szczerze o swoich spostrzeżeniach. Być może pewne rzeczy ich przerosły i nie czują się dobrze z powierzonymi im zadaniami. - Oni też mają prawo sobie z czymś nie radzić. Powinniśmy przedyskutować wspólnie tę kwestię i znaleźć na to odpowiednie rozwiązania - opowiada wedding plannerka.

- Gdy nasze rozmowy nie wniosły żadnych efektów, a nasz świadek nadal nie wykazuje zaangażowania, warto pomyśleć nad inną osobą, która mogłaby pełnić tę funkcję - dodaje.

Czy są cechy, które pozwolą nam rozpoznać osobę odpowiednią do tej roli, zanim pożałujemy swojej decyzji? - Taka osoba powinna być przede wszystkim odpowiedzialna, zaangażowana oraz dobrze, aby miała zdolności organizacyjne. Świadkiem raczej nie powinna zostać osoba roztargniona oraz nieodporna na stres - podsumowuje specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Rubén Carbó / EyeEm / GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?