Ślub i wesele

Dlaczego pary decydują się na ślub słowiański? "Jak widzą coś takiego, to też chcą"

Ślub i wesele

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Nowa moda na śluby słowiańskie

Śluby słowiańskie odwołują się do dawnych tradycji. Wyjątkowe rytuały, pieśni i bliskość z drugą osobą - te elementy ceremonii dodają wyjątkowego charakteru. Jak wyglądają przykładowe swaćby? Oto historie par, które zdecydowały się na ten rodzaj zaślubin.

Śluby słowiańskie - czym są?

Śluby słowiańskie, co prawda nie mają mocy prawnej, ale zyskują na popularności. Ludzie, którzy je organizują, sami wcześniej zdecydowali się na taki ślub. - Nasz ślub, nasza własna swaćba słowiańska uruchomiła we mnie te kolejne pokłady - opowiada organizatorka ślubów słowiańskich Kalina Niedźwiecka. Udana ceremonia zainspirowała parę do zajęcia się organizacją tego rodzaju uroczystości.

Słowiańskie obrzędy zaślubin odbywają się w przyrodzie. Są bogate w rytuały, czy pieśni. - Przewiązanie dłoni krajką, okadzanie ziołami, rozpalanie świętego ognia. Młodzi poją się miodem z rogu, a świadkowie z czarek - opowiada Kalina. Organizatorka podkreśla, że praca sprawia jej wiele radości. - Projektowanie stroju, opracowywanie scenariusza - mamy bazę, ale dopasowuję ją do konkretnych osób - dodaje.

Zaślubiny w stylu słowiańskim

Na ślub słowiański zdecydowała się także Kasia i Leszek. Ich ceremonię poprzedziły badania antropologiczne. Teraz inne pary bazują na ich doświadczeniach. Działa nawet grupa pod hasłem "przymiarki weselne". - Są to próby, podejścia do organizacji wesela innego od powszechnie znanego i zbadanie, co jest nadal aktualne, żywe - tłumaczy Leszek Łuczyn.

- Głównym bohaterem byli nasi goście, bo całość tego obrzędowego wesela była tak skonstruowana, żeby nasi goście razem z nami doświadczyli naszej zmiany - tłumaczy ekspertka obrzędów przejścia Katarzyna Dorota. Na weselu nie zabrakło pieśni, które miały pomóc kobiecie opuścić stan panieński.

- Miałam na sobie wianek z kwiatów i do tego takie bardzo długie wstążki, na których były zapisane życzenia. Oczepiny wyglądały właśnie tak, że jedna z kobiet odczepiała też wstążki i rozdawała je gościom - wspomina Katarzyna. - Bardzo dużo osób podchodziło do nas i mówiło, że nie chcieli brać ślubu, ale jak widzą coś takiego, to też chcą - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości