Codziennie zaczepiają przechodniów i wywołują uśmiech na ich twarzach. Ich filmiki stały się hitem w sieci

PUS
Szczęściee
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczęście to ulotna chwila, która nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Pojawia się i znika, wywołuje uśmiech, łzy i wiele emocji, których często nie jesteśmy w stanie opisać słowami. O tym, jak definiować szczęście i co robić, by szczęśliwym się czuć, opowiedziała nam Paulina Stępień, psychoterapeutka w trakcie szkolenia oraz panowie Tymoteusz i Arkadi, którzy sprawiają, że coraz więcej Polaków uśmiecha się na ulicach

Program uśmiechnij się

W ciągu kilku dni podbili media społecznościowe. Ich filmiki na TikToku, Instagramie i YouTube oglądają tysiące internautów, a pozytywne komentarze to czysty miód na serce. Nie bez powodu. Arkadi i Tymoteusz to inicjatorzy Programu uśmiechnij się. Na czym polega inicjatywa? Panowie każdego dnia publikują w sieci filmiki, na których pytają przechodniów o to, czy są szczęśliwi. Kobiety, mężczyźni, starsi, młodsi, przekrój jest naprawdę spory tak jak i odpowiedzi Polaków. Kto bardziej docenia życie? Jakie są powody do radości i ile osób tak naprawdę czuje szczęście?

- Ludzie chętnie odpowiadają na to pytanie. Osoby starsze dzielą się większym doświadczeniem, a młodsze odpowiadają krótko i zwięźle. Starsi ludzie przez ten bagaż doświadczeń bardziej doceniają rzeczy, które wiedzą, że nie są na zawsze, są mądrzejsi w kwestiach życiowych. Młodzież nie docenia tych czasów, jak już podejmują rozmowę, wymieniają rzeczy, które na dany moment dają poczucie spełnienia – podsumowali panowie.

Filmiki zamieszczane w sieci bawią, wywołują uśmiech na twarzy, ale niekiedy także wzruszają i sprawiają, że w oku zakręci się łezka. Odpowiedzi przypadkowych przechodniów dają do myślenia i uczą wartości, których często na co dzień po prostu nie dostrzegamy.

Co więcej, Arkadi i Tymoteusz każdego dnia dokonują wszelkich starań, aby uszczęśliwić kilka przypadkowych osób. W miastach naklejają karteczki i wsadzają pod wycieraczki samochodów motywujące hasła, a także namawiają przechodniów, by dzwonili do bliskich i wyrażali swoje uczucia. Tak proste, a tak wiele zmienia.

A czym tak naprawdę jest szczęście? Jak je określić? I co zrobić, żeby poczuć się szczęśliwym?

Definicji szczęścia jest wiele. Bardzo często wpadamy jednak w pułapki. Wydaje nam się, że szczęście jest stanem naturalnym i że to jest stan, do którego powinniśmy dążyć. A naturalnym stanem człowieka jest to, że odczuwa całą paletę emocji. Dopóki my nie zaakceptujmy tego stanu rzeczy, że będziemy czuć lęk, strach, smutek, to będzie nam trudno to szczęście w długotrwałej perspektywie uzyskać
 – powiedziała Paulina Stępień. 

Polacy nie potrafią rozmawiać o emocjach

Czy jesteś szczęśliwy/szczęśliwa? To proste pytanie bardzo często sprawia nam ogromny kłopot. Jak przyznaje psycholog, nie potrafimy rozmawiać o emocjach, uczuciach, o tym, co nas boli, a co sprawia radość.

- Generalnie badania wykazują, że co trzeci Polak twierdzi, że ma problemy z wyrażaniem emocji, z mówieniem o emocjach, ale też z prostym wyrażaniem emocji w relacjach interpersonalnych. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Mamy problem z nazywaniem emocji, co czujemy w danym momencie, z umiejscawianiem ich w ciele.  Bardzo często wiąże się to z dzieciństwem, jesteśmy wychowywani w domach, gdzie nie ma swobody na wyrażanie emocji, dostosowujemy się do ram, do etykiet. Mamy być grzeczni, nie przeszkadzać i to mocno pokutuje – podsumowała Paulina Stępień.

esteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości