psychologia

  psychologia

  Udany związek to jedna z największych radości w życiu. Odnalezienie bratniej duszy, bliskości, zrozumienie, pożądanie, rozmowy do nocy lub po prostu wspólne milczenie. To chwile bezcenne, których nie da się niczym zastąpić. Czy istnieją zatem sposoby, aby nasz związek był udany, trwały i szczęśliwy? O tym postanowiłam porozmawiać z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.

  Wiele wizyt u terapeutów rozpoczyna się od powrotu do dzieciństwa. Wszak to właśnie ten etap w życiu kształtuje naszą przyszłość. Nawet jeśli był to szczęśliwy czas i tak mógł zasiać w nas przekonania i blokady, które negatywnie wpływają na nasze działania w dorosłym życiu. Jak się od nich uwolnić? O tym porozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychologiem i terapeutką.

  Miliony widzów na całym świecie oglądały wywiad Harry’ego i Meghan u Oprah Winfrey. Księżna Sussex opowiedziała m.in. o swoich myślach samobójczych. Po emisji pojawiły się głosy sugerujące, że kłamała. Dlaczego to mogła być jedna z najgorszych reakcji w takiej sytuacji? To w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN wyjaśniła psycholog Joanna Chmura.

  23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.

  Izolacja społeczna z miesiąca na miesiąc męczy nas coraz bardziej, a gabinety terapeutów przeżywają prawdziwe oblężenie. Naukowcy potwierdzają - relacje z innymi ludźmi stanową źródło naszej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi, a zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak sobie z tym radzić? O tym opowiedziała nam Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Życie towarzyskie mózgu".

  Człowiek jest istotą społeczną, więc do osiągnięcia pełni szczęścia zazwyczaj potrzebuje bliskiej osoby. Jednak żeby mieć przyjaciół czy znajomych, musi jakoś pozyskać ich sympatię. Czy da się zatem sprawić, by ludzie nas lubili? Z tym pytaniem na naszych kanapach zmierzył się Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.

  Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.

  "Wygląda na to, że nasze najlepsze ja, to nasze najbardziej wdzięczne ja" – przekonują naukowcy. Psycholog Marzena Mawricz w naszym studiu wyjaśniła, jakie korzyści daje bycie wdzięcznym oraz podpowiedziała, jak praktykować to w życiu codziennym. Nauka, czas, start!

  Marcin Prokop przytoczył w programie sytuację ze Świnoujścia. 8-latek, który nie mógł znieść kłótni rodziców, chciał opuścić mieszkanie przez okno. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Psycholog Marzena Mawricz wyjaśniła w naszym programie, jak kłótnie rodziców wpływają na psychikę dziecka oraz, jak powinniśmy się zachować, gdy dojdzie do ostrej wymianie zdań przy pociesze.

  Pandemia koronawirusa trwa. Jak to znosimy? Według psychologa niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy temu poczucie braku nadziei na powrót do normalności. Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji i gdzie szukać pomocy?