Materiał promocyjny

"Jestem postrzegana tylko przez tę cechę". Jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym?

Katarzyna Chotkowska, Katarzyna Szczerbowska
Stygmatyzacja osób doświadczających kryzysu psychicznego
Źródło: Michał Woźniak/East News
Kampania "Zobacz człowieka" zwraca uwagę na stygmatyzację i autostygmatyzację osób w kryzysie psychicznym. Jak rozmawiać z ludźmi, którzy chorują? Z jakimi problemami mają najczęściej do czynienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka oraz Katarzyna Szczerbowska, osoba z diagnozą schizofrenii, rzeczniczka Biura ds. pilotażu NPOZP.

Dlaczego osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego, są stygmatyzowane?

Stygmatyzacji doświadczyła Katarzyna Szczerbowska, osoba z diagnozą schizofrenii, rzeczniczka Biura ds. pilotażu NPOZP. Jak wyznała, najczęściej styka z lękiem, brakiem zrozumienia i odrzuceniem.

- To, co jest dla mnie najtrudniejsze to to, że nikt nie chce mnie słuchać. Właściwie nikt nie chce nas słuchać. Jeżeli zaczynam cokolwiek mówić o sobie, to zazwyczaj ludzie mi przerywają i mówią: "ja tego nie chcę słuchać", "ty mi o tym nie mów". Efekt jest taki, że żyjemy w tajemnicy, w milczeniu, dlatego, że powiedzenie ludziom: "mam diagnozę schizofrenii", która jest najbardziej stygmatyzowana, czyli naznaczana, jest jak piętno na czole. [...] Ale jeżeli to powiem, to jestem postrzegana tylko przez tę cechę - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Ciągle też słyszy różne rady.

- Śpij więcej, bo będziesz miała psychozę, jedz wolniej, bo będziesz gruba po lekach, nie bierz leków, bo ci zaszkodzą. [...] Myślę, że często wynika to z troski, ale udzielanie rad jest barierą komunikacyjną, jest czymś, co ucina w ogóle kontakt. We wszystkich naszych kontaktach dobrze jest stawiać na to, żebyśmy razem wzajemnie się wysłuchali. Jeżeli chcemy komuś powiedzieć, co o tym myślimy, możemy powiedzieć: "ja zrobiłam tak, czy tak" albo "wydaje mi się, że dobre by było to, czy tamto" - wyjaśniła.

Jak rozmawiać z osobami, które doświadczyły kryzysu psychicznego?

Stygmatyzacja to przekonanie, że dana osoba lub grupa osób jest gorsza, ma jakieś ograniczenia lub trzeba jej je stawiać ze względu na jakąś cechę.

- To, co jest najbardziej stygmatyzujące w Polsce, to właśnie zaburzenia psychiczne, najbardziej schizofrenia. Widać to, jak w przestrzeni publicznej mówi się o schizofrenii. Bardzo dużo błędnych przekonań, że to jest wiele osobowości, że te osoby są niebezpieczne - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka" poświęconej stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym.

"Zobacz człowieka"

Jak wskazała nasza rozmówczyni, nie powinniśmy używać w stosunku do osoby chorej określenia "schizofrenik". Możemy powiedzieć, że jest to osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, osoba chorująca, osoba w kryzysie. Jeśli chcemy pomóc, a nie wiemy jak, po prostu zapytajmy, co możemy dla niej zrobić.

Warto dodać, że osobom, które doświadczyły kryzysu psychicznego, pomagają asystenci zdrowienia. Można ich spotkać w Centrach Zdrowia Psychicznego. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest stronie internetowej https://zobaczczlowieka.pl/.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana