Newsy

Święto Wojska Polskiego 2019: defilada w Katowicach. Dlaczego nie Warszawa?

Defilada Wojska Polskiego

Fot. Dovapi / Gettyimages.com

Newsy

Święto Wojska Polskiego 2019: defilada w Katowicach. Dlaczego nie Warszawa?

Defilada Wojska Polskiego

Fot. Dovapi / Gettyimages.com

15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się defilada pod hasłem "Wierni Polsce". Od wielu lat uroczystość miała miejsce w Warszawie, jednak w tym roku, decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka, została przeniesiona do stolicy Górnego Śląska, Katowic. Dlaczego?

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach odbędzie się defilada pod hasłem "Wierni Polsce". W uroczystości weźmie udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych i 60 pocztów sztandarowych. Defilować będą także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. Obok Wojska Polskiego pojawią się również żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy na co dzień ćwiczą w Polsce. Mieszkańcy Katowic będą mieli okazję zobaczyć także najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejedzie ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zaprezentuje się 60 statków powietrznych.

>>> Zobacz także:

W uroczystościach 15 sierpnia zapowiedzieli swój udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także posłowie, senatorowie i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Mariusz Błaszczak do udziału w defiladzie zaprosił również górników.

Chciałbym zaprosić górników, a więc tych ludzi, którzy na co dzień wykazują się odwagą, którzy są bardzo pracowici, którzy na co dzień kształtują oblicze Śląska i oblicze Polski. Bardzo serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tej niezwykłej defiladzie.

- powiedział szef MON w czasie konferencji prasowej w Katowicach.

Dlaczego Katowice, a nie Warszawa?

Od wielu lat defilady wojskowe z okazji Święta Wojska Polskiego odbywały się w Warszawie. Jednak w tym roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak postanowił, że obchody zostaną przeniesione do Katowic. Swoją decyzję argumentował przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego.

Zdecydowałem, aby defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach. To szczególny rok stulecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Chcemy oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. Poświęcali swoje zdrowie i życie, aby zachować swoją tradycję, swoją kulturę, bo <<śląskość>> to <<polskość>>.

- poinformował minister MON.


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
15.08.2019
,,,,,,,
wszystko super, ale po obchodach zero, zero organizacji rozładowanie ruchu pieszych...ludzie zamknięci po 2-3 godzin koło spodka - ktoś nie pomyslał o rokorkowaniu ruchu piszych za to dwója