Ciąża

Ignaś urodził się z wadą nóg. Podczas ciąży zawiodło USG?

Ciąża

Ignaś urodził się z wadą nóg. Podczas ciąży zawiodło USG?

Taka historia zdarza się raz na milion urodzeń. Przebieg ciąży był wzorcowy, badanie USG nie wykazywało żadnych wad rozwojowych dziecka. Mimo to Ignaś przyszedł na świat z niewykształconą stopą i bez kości strzałkowej. Ta wiadomość była szokiem dla jego rodziców. Na szczęście są to pozytywnie nastawione do życia osoby i cały czas wierzą w to, że chłopiec będzie chodził.

Ignaś był planowanym dzieckiem. Ciąża przebiegała książkowo, mama chłopca - Dominika Polak nie miała żadnych dolegliwości. Kiedy wykonywano jej cesarskie cięcie, lekarze w pewnym momencie ucichli. W końcu któryś z nich wypowiedział tylko jedno słowo: "Stopy". Pani Dominika była pewna, że widzą już stópki i za chwilę zaczną wyciągać dziecko z brzucha. Niestety prawda była zupełnie inna. Po chwili podeszła do niej położna, by pokazać malucha. Wskazała na jego nogi i powiedziała, że muszą go szybko zabrać z sali, w której wykonywany była zabieg, by sprawdzić, czy chłopiec nie ma więcej wad.

Pierwsza moja myśl, to czy on będzie żył, bo ja nie wiedziałam, czy on nie ma wady serca, nerek, czy płuc, albo mózgu.- powiedziała mama Ignasia.

Lekarz prowadzący, zaraz po cesarskim cięciu, podszedł do narzeczonego Dominiki i powiedział, że sam nie wie, dlaczego w czasie USG nie zauważył wady.

Hemimelia fibular

Dominika szybko zaczęła działać - odwiedziła wielu specjalistów, aby dowiedzieć się, co dolega synkowi i jak można mu pomóc. Okazało się, chłopiec urodził się wadą, która się nazywa  hemimelia fibular. Charakteryzuje się ona brakiem całości lub fragmentu części kończyny dolnej lub górnej. W przypadku Ignasia był to brak kości strzałkowej w prawej nodze i czterech palców w jednej stópce. Do tego druga stopa chłopca jest końsko-szpotawa.

Przyczynami hemimelia fibular mogą być: wirus, leki lub zanieczyszczone powietrze. Dominika podejrzewa, że jej synek urodził się z tą wadą, ponieważ przez okres ciąży ona i jej narzeczony mieszkali w Krakowie, a nie od dzisiaj wiadomo, że miasto to zmaga się ze smogiem.

Lekarz, który obecnie zajmuje się chłopcem uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie amputacja prawej nogi tuż pod kolanem i rekonstrukcja lewej. Rodzice chcą to skonsultować ze znanym amerykańskim ortopedą dr Drorem Paley'em.

Dominika głęboko wierzy, że Ignaś jeszcze będzie biegać ze swoją siostrą. I ma zamiar zrobić wszystko, aby tak się stało.

Badania USG w czasie ciąży

Badanie USG pozwala potwierdzić ciążę, wyliczyć termin porodu oraz nadzorować stan zdrowia płodu. Dlaczego zatem lekarz prowadzący ciążę Dominiki nie zauważył wady. Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego. Zobaczcie, co powiedział. 


Jakie wady płodu można wykryć na USG? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
99
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
10.12.2018
Instamama
Ignasio to silny chłopczyk! Jeszcze pokaże wszystkim jak pięknie będzie umiał chodzić ❤️ lekarz zachował się na prawdę w porządku, że przeprosił. U nas w pierwszej ciąży też lekarz nie zauważył, albo bardziej nie poinformował nas o wadzie synka, tylko niestety u nas nie skończyło się tak dobrze a lekarz później udawał że nas nie pamięta... Dużo zdrówka i powodzenia ✊❤️
07.12.2018
Kamil
Jeżeli mogę wam doradzić Nie musicie jechać do żadnych Stanów na konsultacje w Polsce jest doktor który nazywa się Krzysztof BIK jest on ortopeda w Centrum Zdrowia Matki polki w łodzi. Zajrzyjcie do niego żeby udzielił wam konsultacji Mi osobiście pomógł miałem dwie stopy z końsko-szpotawą w tym momencie Mam 30 lat i chodzę bez problemu. Wiem że ma na dzień dzisiejszy też gdzieś gabinet prywatny na ulicy piotrkowskiej tam przyjmuje prywatnie ale w Centrum Zdrowia Matki na oddziale dziecięcym ortopedycznym jest także udajcie się do niego on wam pomoże to jest rewelacyjny doktor i nie musicie jechać wtedy do żadnych Stanów i kombinować mi na tyle że mogę chodzić biegać i normalnie funkcjonować
06.12.2018
Toja
Dominiko! Zobaczysz, że Ignaś i Jego Siostra przyniosą Ci szczęście i sami będą szczęśliwi. Starajcie się żyć normalnie. Wiesz przecież, że istnieje kategoria "pomimo"...
06.12.2018
ona
ignaś to Ignacy a nie Igor. ignoranci...
06.12.2018
ona
ignaś to Ignacy a nie Igor. ignoranci...
06.12.2018
Justyna
Poprawcie w artykule imię chłopca.
06.12.2018
Paula&Pola
Moja córka również urodzila się z wadą - wadą wrodzoną przełyku, ciąża przebiegała wzorcowo, lekarz nie zdiagnozowal tej przypadłości. Myślę, ze właśnie w takich przypadkach wychodzi przepracowanie lekarzy, ich nadgodziny a przez to rutyna i brak dokladnosci.
Rozwiń wszystkie komentarzy