Motoryzacja

Czyszczenie skóry w samochodzie – porady i wskazówki

Sprzątanie wnętrza samochodu. Odkurzanie skórzanej tapicerki.

Fot. Yeonjung Kim EyeEm / Getty Images

Motoryzacja

Czyszczenie skóry w samochodzie – porady i wskazówki

Sprzątanie wnętrza samochodu. Odkurzanie skórzanej tapicerki.

Fot. Yeonjung Kim EyeEm / Getty Images

Jakie są najlepsze środki i preparaty do czyszczenia skóry w samochodzie? Jak konserwować skórzaną tapicerkę samochodową, by materiał zachowywał swój świetny wygląd przez długie lata?

Jaki środek do czyszczenia skóry w samochodzie sprawdzi się najlepiej? Tapicerka skórzana jest bardzo trwała pod warunkiem, że odpowiednio ją pielęgnujemy. Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej powinno odbywać się regularnie – najlepiej co dwa, trzy miesiące. Dzięki takiej pielęgnacji utrzymamy dobry stan skóry przez długie lata i będzie ona wyglądać jak nowa. Tapicerka spełnia funkcję ochronną – dzięki niej skóra jest mniej podatna na wilgoć i inne uszkodzenia. Jednak z biegiem lat się wyciera, co może spowodować utratę koloru, przebarwienia lub nawet pęknięcia na skórze. Jaki jest najlepszy preparat do czyszczenia skóry w samochodzie?

Czyszczenie skóry w samochodzie – jakich środków użyć?

Dbanie o wnętrze auta powinno odbywać się jedynie za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do skóry. W przeciwnym wypadku możemy trwale uszkodzić materiał lub spowodować trudne do usunięcia przebarwienia. Środki do czyszczenia skóry w samochodzie powinny być najwyższej jakości. W sklepach bez problemu znajdziemy naprawdę szeroki wybór takich produktów. Najlepiej sięgnąć po preparat ze średniej lub wyższej półki cenowej – wtedy będziemy mieć pewność, że jego składniki mają dobrą jakość. Spraye, płyny i inne produkty, których użyjemy, możemy również wykorzystywać do czyszczenia skóry, którą są obite domowe fotele czy sofy.

Jak to zrobić? Konserwacja skóry krok po kroku

W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie ? Przede wszystkim, powinniśmy rozpocząć od jej odkurzenia. Następnie, fragment po fragmencie, czyścimy skórzaną tapicerkę, usuwając wszystkie zabrudzenia, tłuszcz i kurz. Możemy do tego użyć szczotki, jednak należy pamiętać, by miała ona miękkie włosie. Szczotki o twardym włosiu mogą trwale uszkodzić skórzaną tapicerkę.

Jeśli do czyszczenia skóry samochodowej używamy płynu, musimy dokładnie sprawdzić, jakich proporcji należy użyć podczas tego procesu. Jeśli zdecydujemy się na preparat w sprayu, należy spryskać całą powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia i następnie przetrzeć ją miękką szmatką.

Po dokładnym oczyszczeniu tapicerki możemy zastosować specjalny środek pielęgnacyjny – dzięki temu zabiegowi przedłużymy żywotność skóry samochodowej. Preparat do czyszczenia skóry samochodowej może spełniać jednocześnie dwie funkcje – czyszczącą i pielęgnującą. Zastosowanie takich środków 2w1 jest bardzo wygodne i oszczędza sporo czasu. Samodzielne czyszczenie i konserwacja skóry w samochodzie zajmuje około godziny.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaka jest cena w serwisie?

Skórzaną tapicerkę w samochodzie możemy też wyczyścić w serwisie samochodowym. Ceny różnią się w zależności od oferowanych usług. Możemy zlecić jedynie wyczyszczenie tapicerki albo połączyć czyszczenie z impregnacją skóry samochodowej . W pierwszym przypadku usługa będzie kosztować około 100–150 zł. Drugi pakiet jest droższy i musimy liczyć się z wydatkiem około 150–250 zł. Często serwisy auto oferują też rozszerzone pakiety połączone z czyszczeniem innych, nieskórzanych elementów we wnętrzu samochodu. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalne czyszczenie skórzanej tapicerki, warto porównać ofertę kilku serwisów samochodowych, ponieważ cenniki nawet dwóch leżących niedaleko od siebie zakładów mogą znacznie się od siebie różnić. Czasem możemy też trafić na specjalne promocje, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze.

Czyszczenie skóry w samochodzie – domowe sposoby

Do czyszczenia skóry w samochodzie możemy sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby. Wykorzystując do czyszczenia produkty dostępne w prawie każdym gospodarstwie domowym, powinniśmy zwrócić uwagę, by miały one naturalne pH – wtedy będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy skóry. Domowy środek do czyszczenia skóry samochodowej to na przykład szare mydło w płynie. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie odkurzyć skórzaną tapicerkę. Możemy do tego również użyć sprężonego powietrza. Następnie wystarczy nawilżyć szarym mydłem miękką szmatkę albo szczotkę o miękkim włosiu i delikatnie przecierać zabrudzone miejsca. Już po kilku chwilach brud zniknie, a tapicerka będzie odnowiona.

Domowe sposoby czyszczenia skóry w samochodzie są skuteczne, jeśli postępujemy zgodnie z zaleceniami. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie zaszkodzą one samochodowej skórze, możemy wcześniej wykonać test na małej, słabo widocznej powierzchni.

Regularne czyszczenie i pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej sprawia, że wygląda ona jak nowa. Do czyszczenia możemy użyć profesjonalnych środków albo skorzystać z domowych, sprawdzonych sposobów. Samochód możemy oddać też w ręce specjalistów, którzy zajmą się dokładnym czyszczeniem i impregnacją skórzanej tapicerki.

Co sądzisz o tym artykule?
86
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0