Zdrowe odżywianie

  Zdrowe odżywianie

  "Data minimalnej trwałości" i "termin przydatności" to informacje, które muszą znaleźć się między innymi na opakowaniach produktów spożywczych. Obowiązek ich umieszczenia ciąży na producencie i wynika z przepisów regulujących znakowanie żywności. Czym różni się termin przydatności od daty minimalnej trwałości? Jak odczytywać sformułowania "Najlepiej spożyć przed..." i "Należy spożyć do..."? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr inż. Izabelę Porębską, Kierownika Pracowni Badania Jakości Mikrobiologicznej, Zakład Mikrobiologii, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

  Jeszcze kilkanaście lat temu kawior uchodził za produkt luksusowy i zarezerwowany wyłącznie dla wyższych sfer. Popyt spowodował jednak, że produkt ten stał się bardziej dostępny, również w sklepach, w umiarkowanej cenie. Należy jednak zauważyć, że najwyższej jakości ikra nadal kosztuje sporo i można ją dostać wyłącznie w luksusowych restauracjach. Jak jeść kawior z łososia i w jaki sposób serwować go zaproszonym gościom?

  Jak, to co jemy wpływa na wiek naszego organizmu? Sprawdziliśmy, które produkty odbierają ciału młodość. O jedzeniu, które postarza w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetyk Hanną Stolińską –Fiedorowicz.

  Foodsharing to z języka angielskiego „dzielenie się jedzeniem”. Idea narodziła się w Niemczech w 2012 roku, wkrótce zaczęła docierać także do innych krajów. Zamysłem jest dzielenie się żywnością z innymi. Chodzi przede wszystkim o żywność, która została po świętach, imprezach, a także taką, której kończy się termin ważności, a wiadomo, że nie zostanie zjedzona. Idea ta niesie więc ze sobą kilka korzyści – zapobiega marnowaniu się jedzenia, a także wspiera osoby uboższe, bezdomne, głodne.

  Robiąc zakupy coraz częściej szukamy produktów o ekologicznym pochodzeniu. Jednak nie zawsze to, co możemy kupić prosto z czyjegoś ogródka okazuje się być zdrowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Waszewską z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych, z którą porozmawialiśmy o tym, kiedy żywność bio jest naprawdę ekologiczna.

  Jak dobrze przygotować fasolę do obróbki termicznej? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey i fasolowa ekspertka Pani Janina Molek opowiedzieli nam o niesamowitych właściwościach tej rośliny strączkowej. We wspólnej książce kucharskiej zaprezentowali przepisy na Pięknego Jasia, które zmienią to, jak widzicie te niepozorne strączki.

  Gorzka, mleczna, biała, a od niedawna na sklepowych półkach możemy znaleźć czekoladę w kolorze różowym. Co więcej, jest to czekolada bez sztucznego barwnika. O tym skąd się bierze różowa czekolada, jak smakuje i czy ma właściwości zdrowotne, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dietetyczką Ulą Somow.

  Każdy z nas miał kiedyś okazję hodować rzeżuchę. Jeśli nie na Wielkanoc, to na lekcji biologii. Czy to oznacza, że mamy już tytuł "kiełkmastera"? Oczywiście nie. Dlatego w Dzień Dobry TVN Tomasz Kok, specjalista w dziedzinie ogrodnictwa, zdradził nam wszystkie arkana sztuki domowej hodowli kiełków. Co możemy wykiełkować? Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt? Dlaczego warto jeść kiełki? I ile trwa ich hodowla?

  5 porcji zdrowia to akcja, która propaguje zdrowy styl życia. Jej fundamentalnym zadaniem jest zachęcenie ludzi do jedzenia większej ilości warzyw i owoców bądź wypicia szklanki soku. Patronem akcji jest Joanna Koroniewska, która będzie towarzyszyła Andrzejowi Polanowi w kuchni Dzień Dobry TVN.

  Powszechnie stosowana na polskich stołach, w Rosji została uznana za narkotyk. Wpisano ją nawet na listę roślin zawierających substancje narkotyczne. Jej uprawy są ściśle nadzorowana. O właściwościach pietruszki w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetyk Urszula Somow.

  Czy jedzenia mięsa może być szkodliwe? Jeśli już jemy mięso, jakie powinniśmy jeść, a którego powinniśmy zdecydowanie unikać? Lepiej wybrać kurczaka, indyka, a może wołowinę? A jeśli już zdecydujesz się na przejście na wegetarianizm, co powinieneś jeść i czym zastąpić mięso w diecie?

  Kamienna, warzona, himalajska, hawajska. Jest wiele rodzajów soli. Która jest najlepsza dla naszego zdrowia? W studiu Dzień Dobry TVN o soli porozmawialiśmy z dietetykiem Urszulą Somow.

  Tymianek pospolity (inaczej tymianek właściwy lub macierzanka tymianek) charakteryzuje się przyjemnym zapachem i nieco gorzkim, korzennym smakiem. Tymianek przyprawa króluje na talerzach tych, którzy lubią ciekawie doprawione dania. Ale to właśnie ze względu na swoje właściwości lecznicze stał się tak popularny i chętnie wykorzystywany także poza kuchnią. Wiele osób zastanawia się, czy stosować tymianek w ciąży, jak działa tymianek na kaszel i gardło i na co pomaga?

  Jak wygląda profesjonalna hodowla karpia? W jakich warunkach powinien być wyhodowany? Mikołaj Rey to sprawdził. "Karp smakuje tak, jak jest traktowany przez 24 godziny". Zobacz najlepsze warunki hodowli karpia, sprawdź jak go przyrządzić żeby smakował jak najlepiej i jakich błędów nie popełniać podczas przygotowywania karpia w kuchni.

  Kapusta kiszona to bomba witaminowa o właściwościach leczniczych. Co więcej, kwaszona kapusta jest niskokaloryczna, więc mogą ją jeść osoby na diecie. Kapusty kiszonej pod postacią bigosu z pewnością nie zabraknie na wigilijnych stołach. W studiu Dzień Dobry TVN z dietetyk Mileną Nosek porozmawialiśmy o jej niezwykłych walorach zdrowotnych. Jak często należy ją jeść?

  Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 potraw. Nie każdy z nas ma czas, by przygotować wigilijną kolację w domu. Restauracje z roku na rok przyjmują coraz więcej zleceń na świąteczny catering. W studiu Dzień Dobry TVN z dietetyczką Emilią Cesarek porozmawialiśmy o tym, czy świąteczny catering jest bardziej kaloryczny i mniej zdrowy od tego przygotowanego w domu.

  Święta Bożego Narodzenia w Polsce nie mogą obejść się bez ryby. Jak wybrać rybę, żeby była świeża i smaczna? W "Dzień Dobry TVN" postanowiliśmy to sprawdzić. Na co zwracać uwagę? Na pewno na to czy oko jest szkliste, na skrzela, które powinny być krwiste oraz na mięso - powinno być sprężyste. Na co jeszcze? Zobaczcie!

  Zielona herbata ma bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Jest skuteczna przy odchudzaniu i problemach z wysokim cholesterolem. Z badań wynika, że zielona herbata działa także antynowotworowo. Jakie jeszcze ma zalety? Sprawdziła to prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Marta Dymek to ceniona blogerka, która 6 lat temu postanowiła zająć się wegańskim gotowaniem. Na jej świątecznym stole nie znajdziemy ryb, jajek, nabiału czy innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Piotr Wojtasik odwiedził blogerkę i sprawdził, co na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przygotowuje Marta.

  Jesteśmy coraz częściej uczuleni na mleko krowie, na pszenicę, orzechy, cytrusy, jajka. Szczególnie w Święta Bożego Narodzenia będziemy mieć częściej styczność z tymi produktami. Jak alergicy mają szansę przetrwać Święta. Co powinni jeść, na co uważać najbardziej i na jakie zamienniki się decydować?

  Jedną z najczęściej kupowanych przez Polaków ryb jest łosoś. Jakie wyróżniamy rodzaje łososia? Jak wybrać dobrą jakościowo rybę? W studiu Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey opowiedział o właściwościach łososia jurajskiego.

  W zabieganym świecie mikrofalówka zrobiła ogromną karierę. Ale czy można w niej wszystko podgrzewać? Jakie naczynia można wkładać do mikrofali? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyk Magdalenę Czyryndę-Koledę.

  Alergia. Pyłki można pokonać dietą? Wiele osób zmagających się z alergią ma przepisywane leki. Czy branie medykamentów przy tej dolegliwości jest konieczne? A może ratunkiem w przypadku alergii, nawet tych wziewnych, jest dieta? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: alergolog i dermatolog Danutę Myłek oraz prowadzącą cykl "Naturalnie!" Agnieszkę Cegielską.

  Aronii jemy niewiele, choć te owoce są naprawdę bardzo zdrowe, a nasz kraj jest największym na świecie ich producentem. Dlaczego zatem warto po nie sięgać? W jakiej postaci są najlepsze? O prozdrowotnych właściwościach aronii mówiły w Dzień Dobry TVN: prof. nauk farmaceutycznych Iwona Wawer i prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Wiśnie to owoce o nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Jakie witaminy zawierają? Dlaczego powinni po nie sięgać sportowcy? Co wiśnie mają wspólnego z siwymi włosami? O zaletach tych owoców mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  W kolejnej odsłonie "Reakcji łańcuchowej" Aneta Łańcuchowska poruszyła temat mięsa. Jak zdradziła dietetyczka, statystycznie Polacy zjadają aż 78 kg mięsa rocznie! Jakie wybierać mięso, by nasza dieta była zbilansowana? Jak często i w jakich ilościach powinniśmy jeść mięso?

  Popularne ostatnio "superfoods" to produkty, które w małej ilości zawierają sporą ilość witamin i składników mineralnych. W kolejnej odsłonie "Reakcji łańcuchowej" Aneta Łańcuchowska podpowiada, które z polskich produktów można uznać za "superfoods". Okazuje się, że np. natka pietruszka ma więcej witaminy C niż czarna porzeczka. W jakie jeszcze produkty powinniśmy się zaopatrzyć?

  W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska zwraca uwagę, że podczas podróży podchodzimy lekceważąco do tego, co jemy. Będąc w trasie zatrzymujemy się w barach typu fast food lub pijemy kawę na stancji benzynowej. Według Anety najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie prowiantu z domu. Weźmy coś, co zaspokoi nasze łaknienie, będzie łatwe w konsumpcji i dobrze wpłynie na koncentrację np. chrupiące warzywa z makaronem, owoce czy przygotowane w domu owsiane batoniki. Co jeszcze?

  W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska opowiedziała o nowalijkach, które już zaczynają nas kusić ze straganów. Czy warto je kupować? Dietetyczka zwróciła uwagę, że od marca na rynku dostępne są nowalijki szklarniowe. Niestety przez brak słońca, producenci nowalijek muszą wspomagać się nawozami azotowymi, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. O tej porze roku zrezygnujmy z nowalijek liściastych. Nowalijek powinny unikać zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci do 3 roku życia. Jeżeli natomiast mamy ogromną ochotę na nowalijki, wybierajmy te, które nie są dużych rozmiarów. Rzodkiewki rozmiarów pomidora na pewno będą przenawożone. Aneta podpowiedziała również, w jaki sposób zmniejszyć zawartość szkodliwych azotanów.