Sport i fitness

Skuteczne ćwiczenia na brzuch i boczki

Sport i fitness

Aktualizacja:
kobieta na siłowni

Zgrabna talia i płaski brzuch dodają atrakcyjności, dlatego są celem dla wielu z nas. Jak go osiągnąć? Czy ćwiczenia na boczki i brzuch wymagają godzin spędzonych na siłowni?

O zgrabną sylwetkę może powalczyć każdy z nas, a ćwiczenia na brzuch i boczki możemy wykonywać również w domu . Zobacz, jakie ćwiczenia na brzuch i boczki zalecane są dla początkujących i na co zwrócić uwagę przy ich doborze!

Ćwiczenia na brzuch i boczki - czym charakteryzują się najskuteczniejsze z nich?

Proste ćwiczenia na brzuch i boczki wystarczą, by szybko zacząć cieszyć się lepszą figurą. Nasz trening powinien jednak spełniać dwa warunki. Po pierwsze, musi spalać tkankę tłuszczową. Jedynie w ten sposób sprawimy, że brzuch będzie płaski a boczki wyraźnie zmaleją. Jednak, by przy okazji ujędrnić skórę i nadać figurze pożądany kształt, do treningu warto dodać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni. Planując, jak zgubić boczki i brzuch , ćwiczenia należy ułożyć tak, by wzajemnie się uzupełniały, bądź wybrać te, które spełnią obie funkcje. Pamiętaj również, że najskuteczniej zadziała połączenie diety z ćwiczeniami na brzuch i boczki.

Ćwiczenia na boczki i brzuch w domu - przykłady

Ćwiczenia na boczki i płaski brzuch możemy wykonywać bez wychodzenia z domu. Nie potrzebujemy również żadnego sprzętu - wystarczy jedynie wygodny strój, trochę miejsca i motywacji. Do jednych z prostszych, a przy tym skutecznych ćwiczeń na płaski brzuch i boczki w domu należą:

· przyciąganie łokcia do kolana - stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Energicznie przyciągaj raz lewy, raz prawy łokieć do przeciwstawnego kolana,

· wspinaczka - to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na brzuch i boczki. Ustaw się w pozycji deski na prostych rękach. Unieś odrobinę biodra, jednak tylko na tyle, by czuć napięcie mięśni brzucha. Przyciągaj kolana energicznie do klatki piersiowej,

· deska na boku z opuszczaniem bioder - przyjmij pozycję deski na przedramionach, a następnie obróć się tak, by opierać się tylko na jednej ręce, a biodro po tej samej stronie skierować w stronę podłogi. Pamiętaj o prostych nogach. Wolną dłoń oprzyj z tyłu głowy. Ciało powinno być w jednej linii. Powoli opuszczaj biodro tak, by zatrzymać je tuż nad ziemią, a następnie bez pośpiechu wróć do pozycji wyjściowej.

Takie skuteczne ćwiczenia na boczki i płaski brzuch nie zajmą Ci więcej niż kilkanaście minut. Postaraj się wykonywać je ok. 3-4 razy w tygodniu, a jeśli jesteś osobą początkującą, 2 razy na tydzień.

Ćwiczenia z piłką na brzuch i boczki - fit ball , body ball

Jeśli znudziły Ci się klasyczne ćwiczenia, brzuch i boczki możesz zredukować z pomocą specjalnej piłki do ćwiczeń. Tzw. body ball, czy inaczej fitball, to ciekawe rozwiązanie, pozwalające inaczej zaktywizować mięśnie. Na taki trening możesz udać się do klubu fitness lub przeprowadzić go samodzielnie w domu. Warto jednak zacząć od przynajmniej kilku zajęć z instruktorem, by nauczyć się, jak pracować na takim sprzętem. Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch i boczki z użyciem piłki to np.:

· brzuszki skośne na piłce - usiądź na fit ball’u i zsuń się z niego tak, aby dolna część pleców opierała się na piłce. Stopy rozstaw na szerokość bioder i wyprostuj ciało od kolan po barki. Ręce załóż za głowę. Delikatnie unoś łopatki, sięgając przy tym łokciem do przeciwstawnego kolana,

· skręty z piłką - jedno z wyjątkowo skutecznych ćwiczeń na boczki i brzuch. Połóż się na podłodze i przyjmij pozycję jak do klasycznych brzuszków, trzymaj jednak piłkę oburącz przed sobą. Unieś łopatki i przenoś piłkę raz na jedną, raz na drugą stronę, sięgając jak najdalej za siebie. Możesz zwiększyć trudność ćwiczenia, odrywając pięty od podłogi,

· deska na piłce - przyjmij pozycję deski, nogi opierając na piłce na wysokości niewiele powyżej kostek. Wytrzymaj w tej pozycji co najmniej pół minuty.

Efektywne ćwiczenia na brzuch i boczki - spalanie

Treningi składające się z ćwiczeń na brzuch, boczki i uda warto dodatkowo wspierać tymi nastawionymi na spalanie tkanki tłuszczowej . Jeśli wolisz trenować bez wychodzenia z domu, dobrym sposobem będą pajacyki. Dobre ćwiczenia na brzuch i boczki to także bieganie czy intensywna jazda na rowerze, np. indoor cycling .

Wiele osób zastanawia się też, jakie ćwiczenia na płaski brzuch i boczki dadzą efekty już w tydzień. To właśnie dzięki spalaniu kalorii połączonemu z dietą możemy zrzucić nieco wagi. Pamiętajmy jednak, że na spektakularne efekty należy nieco poczekać, dlatego w przypadku ćwiczeń na brzuch i boczki w domu, na siłowni, dla mężczyzn czy kobiet, ważna jest cierpliwość.

Jakie ćwiczenia na boczki i brzuch - wzmacnianie mięśni

Swój trening możesz wzbogacić o aktywności nastawione typowo na wzmacnianie mięśni .

Spośród ćwiczeń na dolne partie brzucha i boczki warto wybrać klasyczny plank , czyli deskę. Dodatkowe efekty osiągniesz przenosząc ciężar w przód i w tył. Pomocne będą również klasyczne brzuszki czy wypychanie bioder w górę do pozycji świecy, jednak bez podpierania bioder rękami. Przytrzymaj nogi w tej pozycji kilka sekund i powoli je opuść.

Stosując dietę i ćwiczenia na płaski brzuch i boczki już wkrótce osiągniesz wymarzoną sylwetkę. Najważniejsza jest systematyczność!

Zobacz także:

Qczaj i ćwiczenia, które pomogą wrócić do formy

Czy można ćwiczyć w trakcie okresu?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości