Fotoksiążka ślubna – dlaczego warto ją mieć?
Fotografie ze ślubu są ponadczasowymi pamiątkami. Dzięki nim można uwiecznić jedne z piękniejszych momentów życia, a później umieścić je np. w fotoksiążce ślubnej. W obecnych czasach wiele osób rezygnuje z zakładania fizycznych albumów ze zdjęciami i w zamian przechowują fotografie na dyskach twardych lub kartach pamięci. Jednak sprzęt elektroniczny w każdej chwili może ulec awarii, a to z kolei nierzadko bywa powodem utraty wszystkich danych. Problem ten nie spotyka posiadaczy fotoksiążek. Mimo iż mogą one zostać nadgryzione zębem czasu, to dzięki odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu potrafią przetrwać długie lata.
Przykładów wykonania fotoksiążek ślubnych można znaleźć wiele. Różnią się od siebie wielkością, wyglądem, liczbą stron czy rozmieszczeniem zdjęć. Niemniej jednak wszystkie spełniają to samo zadanie – są najtrwalszym sposobem na przechowywanie zdjęć ze ślubu lub rocznicy ślubu. Co więcej, taką książkę można stworzyć samodzielnie – to nie jest trudne zadanie.
Jak zrobić książkę ślubną – selekcja zdjęć i wybór programu
Ślub to uroczystość składająca się z różnych wydarzeń. Z tego powodu w fotoksiążce ślubnej można umieścić zdjęcia z:
· Sesji ślubnej,
· Ceremonii ślubnej,
· Wesela,
· Przygotowań ślubnych.
Pierwszym i zarazem najtrudniejszym etapem przygotowań książki jest selekcja zdjęć, które się w niej znajdą. To niekiedy mozolna, ale też i pasjonująca praca – zwłaszcza, gdy dysponujemy dużą ilością zdjęć. Gdy zostaną już one wyselekcjonowane, można zająć się bardziej techniczną stroną projektu. W tym celu należy skorzystać z programu przeznaczonego do komponowania tego typu książek. Tu można użyć zarówno programu dedykowanego do projektowania fotoksiążki, jak i bardziej rozbudowanego programu do obróbki grafiki. Ten pierwszy jest znacznie prostszy i zazwyczaj można go ściągnąć ze strony producenta ślubnej fotoksiążki. Oprogramowanie nie należy do trudnych w obsłudze, gdyż zostało stworzone do szybkiego i efektywnego projektowanie książek fotograficznych. Dzięki temu potencjalny klient może zaoszczędzić czas i nie musi osobiście odwiedzać fotografa lub producenta fotoupominków.
Projektowanie fotoksiążki ślubnej – jak to zrobić z przy użyciu oprogramowania producenta?
Po uruchomieniu programu parametrami, które będzie trzeba ustalić, są ilość stron i format fotoksiążki ze ślubu. Wcześniej należy też wybrać papier. Niektórzy producenci w standardzie oferują papier kredowy, lecz nie umożliwi on uzyskania efektu, jaki daje papier fotograficzny. Dzięki temu drugiemu zdjęcia prezentują się znacznie bardziej soczyście, a ich detale są lepiej widoczne.
Kolejny etap polega na dodaniu zdjęć i ich ewentualnej obróbce. Każde z nich można:
· obrócić,
· dodać obramowanie,
· przyciąć,
· retuszować,
· zmniejszyć.
Ilość możliwości będzie zależeć od programu, lecz większość z nich zawiera przynajmniej kilka podstawowych narzędzi. W ten sposób można poprawić zdjęcie lub nałożyć na nie efekt, który doda mu np. walorów artystycznych. Na tym etapie trzeba też pamiętać o tym, aby materiał prezentował właściwą rozdzielczość i jakość.
W momencie, gdy fotografie zostaną już dodane, można zacząć je podpisywać. Jest to etap wymagający nieco kreatywnego myślenia i humoru. To wtedy, np. fotoksiążka na rocznicę ślubu zaczyna nabierać bardziej indywidualnego charakteru. Ostatnim etapem jest zatwierdzenie projektu. W niektórych programach istnieje także możliwość stworzenia okładki – tu można posłużyć się jednym z szablonów.
Programy do projektowania fotoksiążek są różne, lecz wszystkie działają na podobnych zasadach. Opisany powyżej proces tworzenia książki może w każdym z nich przebiegać nieco inaczej. Niemniej, w razie trudności, warto skorzystać z instrukcji obsługi lub asystenta.
Jak zadbać o ślubną fotoksiążkę?
Omawiany fotoupominek ma z pewnością dla wszystkich nowożeńców ogromną wartość sentymentalną. Aby fotoksiążka ze ślubu mogła być przekazana wnukom, a nawet prawnukom, należy o nią odpowiednio zadbać.
Książki nie powinno przechowywać stale w nasłonecznionym miejscu lub takim, gdzie panują wysokie temperatury. Duże nasłonecznienie doprowadzi do wyblaknięcia papieru, a nadmiar ciepła może doprowadzić do sklejenia kartek. Nawet dobry jakościowo papier nie jest w stanie zapewnić książce długowieczności, jeżeli nie będzie ona odpowiednio chroniona. Zagrożenie stanowi także wilgoć. Wiele fotoksiążek drukowanych jest na papierze kredowym, cechującym się duża chłonnością wody –w skrajnym przypadku może być to przyczyną pleśni.
W momencie, gdy zauważymy, że na książce pojawiło się zanieczyszczenie, należy przetrzeć ją suchą ściereczką lub wacikiem. Zalecane jest przechowywanie jej w etui, które skutecznie zabezpieczy produkt.
Jak zrobić fotoksiążkę? - jak widać, nie jest to trudne zadanie. Najważniejsze są dobre zdjęcia, a później odpowiednie dbanie o książkę. Ten rodzaj fotoupominku z powodzeniem można stworzyć na różne okazje.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN