Psychologia

Co to jest anhedonia? Jak rozpoznać i leczyć anhedonię?

Psychologia

Aktualizacja:
Smutna kobieta bez uśmiechu

Każdy z nas doświadczył kiedyś stanu, w którym chwilową niemożliwością było odczuwanie jakichkolwiek przyjemności z podejmowanych aktywności. Anhedonia, bo tak fachowo nazywa się taki stan, odbiera nam radość z codziennego życia i przeżywania codziennych uczuć.

Content: Jak odróżnić anhedonię od zwykłego zmęczenia czy przepracowania? Czy można szybko poradzić sobie z tą przypadłością i jak leczyć ten dotykający coraz większa ilość osób objaw?

Anhedonia – co to jest?

Anhedonia (fr. anhédonie ), to symptom polegający na nieumiejętności odczuwania przyjemności (przyjemności odbieranej za pomocą dotyku, smaku, zapachu czy wzroku, cielesnej, a także uczuciowej i psychicznej) oraz pozytywnych uczuć, takich jak zadowolenie czy też radość. Jest objawem wielu zaburzeń psychicznych, jednym głównych objawów depresji – występuje u około ⅓ chorych. Czasem występuje jako objaw izolowany. Depresja może doprowadzić do samobójstwa, gdy nie zostanie szybko rozpoznana i leczona. Najbardziej widoczna jest u osób, które miały swoją pasję, były aktywne zawodowo i społecznie.

Przyczyny anhedonii – kto cierpi na anhedonię

W ostatnich czasach zaobserwowano znaczący wzrost anhedonii w populacji, któremu sprzyja nadmierna globalizacja i przyspieszony tryb życia. Na anhedonię cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni, w większości w średnim wieku, głównie osoby przepracowane, zestresowane, z brakiem wsparcia społecznego, osamotnione. Dotyka ona często osób, które zaniedbują podstawowe sfery życia takie jak sen, odżywianie czy relacje z innymi ludźmi. Anhedonia jest jednym z podstawowych objawów, które mogą sugerować nam depresję . Występuje ona jednak także w wielu innych zaburzeniach psychicznych, takich jak schizofrenia, może pojawiać w uzależnieniach, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach osobowości i chorobach neurologicznych, między innymi w przypadku choroby Parkinsona. Anhedonia może być również wywołana działaniem pewnych leków antydepresyjnych Może ujawnić się w momencie cofania się choroby, tzn. już po ustąpieniu silnych objawów depresji, które występują zwykle na początku choroby. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować zaobserwowanego problemu i w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.

Jakie są objawy anhedonii – rola w diagnozowaniu depresji

Anhedonia jest to brak odczuwania pozytywnych emocji związanych z wykonywaniem i przeżywaniem pewnych czynności. Cierpiący na tę przypadłość człowiek, traci wszelką motywację i chęć do spotkań z bliskimi mu ludźmi, uprawiania swojego hobby. Anhedonia to przede wszystkim brak odczuwania, związanej z wymienionymi wyżej czynnościami, radości i przyjemności, jest to także objaw pomocny w diagnozowaniu depresji. Człowiek taki nie cieszy się z osiągniętych sukcesów, spędza coraz mniej czasu na rozmaitych aktywnościach, przeżywa więcej smutku i gniewu niż zwykle. W skrajnych przypadkach może dojść do znieczulenia emocjonalnego i braku odczuwania jakichkolwiek uczuć, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Stają się one zszarzałe, nieadekwatne i niewyraziste. Przytulenie przez bliską osobę nie sprawia już przyjemności takiej, jak kiedyś, a oglądany wcześniej z zapałem serial przestaje interesować. Osoba, który przeżywa anhedonię izoluje się społecznie , ponieważ otoczenie nie potrafi zrozumieć uczuć, które przeżywa taka osoby, a także dlatego, że osoba chora zaczyna unikać ludzi, co doprowadza często do jej samotności. Jeśli więc zauważymy jakieś z powyższych objawów u bliskiej nam osoby, warto przyjrzeć się temu bliżej, najlepiej u specjalisty – lekarza psychiatry, który będzie mógł ocenić profesjonalnie nasilenie objawu. Skalą służącą do oceny nasilenia anhedonii , wykorzystywaną przez psychiatrów lub psychoterapeutów, jest Skala Odczuwania Przyjemności SHAPS, która może pokazać jak poważny jest problem.

Anhedonia – leczenie

Anhedonia jak leczyć? Anhedonia jest objawem uleczalnym. Obecnie w leczeniu anhedonii stosuje się środki farmakologiczne oraz psychoterapię, jednak przez to, że to objaw ściśle związany z psychiką, nie jest łatwe uzyskanie poprawy. Wymaga to dużego nakładu pracy zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. Bardzo ważne jest również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, a także zmiana trybu życia na zdrowszy, zwiększenie ilości regularnego snu, aktywność fizyczna oraz prawidłowe odżywianie się. Jeśli to objaw izolowany i chwilowy, pomóc może także jednorazowa porada psychologa. Obecnie nie ma jednoznacznego przepisu na walkę z anhedonią . Farmakologia opiera się głównie na leczeniu środkami działającymi na układ nerwowy, stosowanymi w depresji, takimi jak: inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub noradrenaliny (SNRI).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości