O szczegółach opowiedzieli nam Ula Zając-Pałdyna, ekspertka pracuj.pl oraz Marcin Lewandowski, ambasador marki Decathlon.
Pracoholizm jest uzależnieniem behawioralnym, które nie należy do rzadkości. Przyczyny pracoholizmu są bardzo różne, zalicza się do nich m. in. perfekcjonizm i potrzebę osiągnięcia stanu stabilności. Narażone są na niego szczególnie osoby wykonujące wolne zawody. Z okazji Światowego Dnia Pracoholizmu, zwanego też Dniem Pracoholików, przypominamy, co kryje się za tym zaburzeniem. Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć.
Poznaj jeden z objawów depresji - anhedonię i jak sobie z nią radzić.
Z objawami wypalenia zawodowego boryka się coraz więcej osób. Wynika to często z przepracowania - wyrabiania nadgodzin, zbyt małej ilości czasu na odpoczynek i regenerację pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi. Od następnego roku będzie można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, w przypadku zauważenia u siebie symptomów tej choroby.
Zbyt długa praca znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu udaru i chorób serca – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w latach 2000-2016 takich liczba zgonów wzrosła aż o 42 procent. Tymczasem osób, które pracują za długo, jest coraz więcej. Jak się chronić przed negatywnymi skutkami przemęczenia i stresu? O tym mówił nam Jakub Kosma Rokicki, lekarz z Kliniki Kardiologii WUM.
Siódmoklasiści spędzają w szkole więcej czasu niż ich rodzice w pracy na pełnym etacie. Dlaczego tak się dzieje? To kwestia systemu edukacji, czy może naszego stylu życia? Jak można pomóc przepracowanym dzieciom? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prof. Krzysztofem Biedrzyckim z Uniwersytetu Jagiellońskiego i psycholog dziecięcą Magdaleną Chorzewską.