przemęczenie

    przemęczenie

    Stres, którego nie umiemy sobie zrekompensować może doprowadzić do poważnych problemów. Kumulacja napięcia w ciele może wywołać szereg dolegliwości, które w żaden sposób nie są łączone ze stresem. Jak odróżnić objawy psychosomatyczne od organicznych? Gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie z nadmiernym stresem? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Ewą Kempisty-Jeznach.

    Czy dzieci są rzeczywiście coraz bardziej obciążone obowiązkami? Czy są poddane presji sukcesu? Jak nauczyć je, dobrze wykorzystywać czas wolny, aby uniknąć "nicnierobienia" i połączyć przyjemne z pożytecznym? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Edytą Poncyliusz i dr Ewą Jarczewską-Gerc: "Jeżeli dziecko skupi się na wiedzy, na swoim rozwoju ono będzie szczęśliwe, natomiast jak będzie się skupiać na tym, żeby być najlepszym w klasie ... ta rywalizacja powoduje przemęczenie i później odbija się to na zdrowiu".

    Do tej pory mówiło się jedynie o wypaleniu zawodowym u ludzi dorosłych. Coraz częściej syndrom wypalenia dotyka również dzieci. Podobno nastolatkowie są przemęczeni. Czy dzieciaki mają za dużo obowiązków? Czy są zbyt ambitne? Czy rodzice i nauczyciele są zbyt wymagające? Gościem Dzień Dobry TVN była Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.