Profilaktyka zdrowia

Witamina E - źródło młodości i płodności. Dlaczego jest taka ważna?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Witamina E jest naszej skórze niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania. Przy tym istotne jest to, aby dostarczać ją do organizmu zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Co powinniśmy jeść, aby uniknąć niedoboru witaminy E? W jakich kosmetykach ją znajdziemy?

Witamina E w kosmetykach

Większość kosmetyków zawiera witaminę E, która przede wszystkim odpowiada za nawilżenie skóry. Dzięki niej cera jest jędrna, gładka oraz promienna.

Witamina E ma też działanie przeciwstarzeniowe, dlatego przez wielu nazywana jest witaminą młodości. Hamuje powstawanie niedogodności na skórze, powstrzymuje stany zapalne oraz pojawiające się obrzęki czy przebarwienia. Ma również działanie ochronne, jeśli chodzi o promieniowanie UVB. Jest też silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Neutralizuje wolne rodniki , które są odpowiedzialne za podrażnienia i powstawanie zmarszczek. Dlatego powinniśmy korzystać z niej, jeśli chcemy spowolnić proces starzenia się skóry.

Co ważne, kremy z witaminą E mogą być stosowane w przypadku wszystkich rodzajów skóry - wrażliwej, suchej, ale i dojrzałej. Witamina E stosowana jest również w przypadku poważnych problemów skórnych, jak egzema, podrażnienia czy trądzik.

Witamina E w pożywieniu

Poza kremami ten cenny składnik znajdziemy w pożywieniu. Bardzo dobrym źródłem jest olej z kiełków pszenicy. Już jedna łyżka zapewnia 100 % dziennego zapotrzebowania. Ten ważny składnik odżywczy znajdziesz także w nasionach słonecznika, migdałach, orzechach laskowych, włoskich i zimnych, szpinaku, zielonym groszku czy awokado. Znajdziemy ją również w rybach, kapuście, otrębach, drobiu czy maśle.

Niedobór witaminy E

Niedobór występuje rzadko. Dochodzi do niego w przypadku problemów z wchłanieniem tłuszczu, a także w związku z chorobą genetyczną - abetalipoproteinemią (zespół Bassena-Kornzweiga). Na niedobór witaminy E są narażone również osoby z mukowiscydozą i celiakią.

Witamina E jest nazywana także "witaminą płodności" , gdyż jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Niedobór przyczynia się do zwyrodnienia plemników u mężczyzn.

Do objawów świadczących o niedobrze witaminy E zaliczamy: zmęczenie, anemię, zrogowacenie i starzenie się skóry, uszkodzenie systemu nerwowego, problemy z zębami i kośćmi, podatność na infekcje, zaburzenia neurologiczne i bolesność i zanik mięśni.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Hibiskus - cudowny kwiat o wielu właściwościach. "To skarb natury na spokój"

Polska położna o pracy na porodówce w Zambii: „Wiedziałam, że zobaczę tutaj biedę, ale nie sądziłam, że jest ona aż tak skrajna”

Polska – kraj wiśni. Jak mądrze z nich korzystać? "Mają działanie silnie antynowotworowe"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości