Szczepionka MMR – skuteczność i możliwe powikłania

Autor:
Adrian
Adamczyk
szczepionka

Szczepionka MMR należy do grupy szczepionek, wokół których narosło wiele mitów i wątpliwych przekonań. Do najszerzej dyskutowanych należy potencjalny wpływ szczepionki na występowanie autyzmu u dzieci. Zaznaczyć trzeba, że żadne badania naukowe nie potwierdziły tej teorii, a ruchy antyszczepionkowe posługują się tą koncepcją dość swobodnie, budząc strach u rodziców. Współczesne badania potwierdzają natomiast bezpieczeństwo stosowania tej szczepionki i małe prawdopodobieństwo powikłań po niej.

Szczepionka MMR nie bez powodu należy do obowiązkowych szczepień. Unikanie szczepienia wiąże się z ryzykiem zarażenia, o które w wieku szkolnym nietrudno. Trzeba pamiętać, że odra, świnka i różyczka są groźne nie tylko ze względu na sam przebieg tych chorób, ale i ewentualne po nich powikłania.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Szczepionka MMR – co to?

Szczepionka MMR to trójskładnikowa szczepionka, która pozwala nabyć odporność na wirusy odry, świnki i różyczki. Skombinowanie trzech różnych antygenów pozwala ograniczyć liczbę wkłuć u dziecka z 3 do 1, jednocześnie zapewniając mu pełną ochronę epidemiologiczną. Obecnie szczepionka MMR II (a więc drugiej generacji) to obowiązkowa szczepionka dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym. Na rynku występują trzy wersje szczepionki, z których dwie to szczepionki nowej generacji.

Skład szczepionki MMR

Skład szczepionki MMR wzbudzał i wzbudza nadal wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą bowiem, że zawiera ona szkodliwy dla dziecka tiomersal, a także szczep Urabe wirusa świnki. Brak negatywnego wpływu pierwszego związku na zdrowie dzieci potwierdziło wiele najnowszych badań, mimo to został on jednak wycofany ze szczepionek. Wirus świnki, który podejrzewano o możliwość wywoływania aseptycznego zapalenia opon mózgowych, także wycofano ze składu szczepionki. Obecnie w skład szczepionki MMR wchodzą:

 • szczep wirusa odry (Enders–Edmonston);
 • szczep wirusa świnki (Jeryl Lynn);
 • szczep wirusa różyczki (Wistar RA 27/3);
 • neomycyna;
 • sorbitol;
 • hydrolizat żelatyny.

Jaką postać ma szczepionka MMR?

Szczepionka MMR w Polsce dostępna jest obecnie w trzech odmianach:

 • szczepionka MMRVAX Pro – żywa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce;
 • szczepionka Priorix – żywa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce;
 • szczepionka Priorix-Tetra – żywa szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej (rekomendowana, odpłatna).

Szczepionka MMR – kiedy szczepić?

To, w jakim wieku szczepionka MMR powinna zostać podana dziecku, określa Powszechny Program Szczepień. Obecnie MMR podaje się w następującym systemie:

 • gorączkę, złe samopoczucie, wysypkę – objawy występują u około 10 proc. dzieci;
 • bóle stawów ustępujące po kilku dniach – objawy występują u około 5 proc. dzieci;
 • reakcję anafilaktyczną po zastosowaniu szczepionki – objawy bardzo rzadkie, incydentalne.

Szczepionka MMR – przeciwwskazania

Szczepionkę MMR podaje się także u osób dorosłych, jeśli nie została ona podana wcześniej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej podania jest natomiast ciąża. Po podaniu szczepionki kobiety jeszcze przez 3 miesiące nie powinny zachodzić w ciążę.

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki. Szczególną uwagę należy zwrócić na neomycynę. Szczepionki nie powinny przyjąć także osoby chore na choroby krwi lub nowotwory. Szczepionki nie powinno się również podawać osobom, które w przeciągu ostatních trzech miesięcy miały wykonywaną transfuzję krwi lub podawaną immunoglobulinę.

Szczepionka MMR a autyzm

Szczepionka MMR jest jedną z tych szczepionek, których wycofania domagają się ruchy antyszczepionkowe. Powołując się na teorie (niesprawdzone i nigdy niepotwierdzone badaniami naukowymi) o jej wpływie na rozwój autyzmu u dzieci, niektórzy rodzice domagają się zwolnienia z obowiązku szczepień. Teorię o wpływie MMR na autyzm po raz pierwszy sformułował dr Andrew Wakefield. W 1998 roku w piśmie "Lancet" opublikował on artykuł dowodzący, że ten środek wywołuje u dzieci autyzm. Miał on stanowić pochodną zmian neurologicznych, powstałych w wyniku zapalenia jelita grubego wywołanego przez szczepionkę MMR. Po tym artykule (wątpliwym, jeśli chodzi o obiektywność badań) przeprowadzono szereg analiz, które nie potwierdziły koncepcji Wakefielda. Między innymi w 2002 roku w USA wykonano badania dotyczące szczepionki MMR. Objęto nim pół miliona dzieci. Badanie (jak wiele podobnych) nie wykazało żadnego związku między szczepionkami a autyzmem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Amornrat Phuchom/Getty Images

Pozostałe wiadomości