Profilaktyka zdrowia

Katar sienny, czyli największa zmora alergików. Jak skutecznie sobie z nim radzić? Porady lekarza

Profilaktyka zdrowia

Katar sienny to poważna choroba, która nie tylko jest nieprzyjemna, ale może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jak odróżnić go od zwykłego nieżytu nosa? Wytłumaczyła nam to Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.

Katar sienny – czym jest?

Katar sienny to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej nosa, do którego dochodzi w wyniku alergii. Szacuje się, że choroba ta dotyczy od 10 do 30 proc. całej populacji. W Polsce na alergiczny nieżyt nosa cierpi co czwarta osoba.

W przypadku kataru siennego alergen dostaje się do naszych dróg oddechowych i nasz organizm myśli sobie, to jest dla nas złe i zaczyna wywoływać katar, żeby się tego pozbyć. Drapanie, łzawienie oczu, wszystko jest po to, aby dać sygnał, że coś, co nie powinno się dostać, dostało się

– powiedziała.

Najważniejszym źródłem uczulających pyłków są drzewa, trawy i chwasty, które pylą sezonowo: wiosną, latem i jesienią. Już w lutym i marcu problemem dla alergików są pyląca olcha i leszczyna, a także trawy.

Czy katar sienny to poważna choroba?

Katar sienny może przechodzić delikatnie i nie będzie wymagał leczenia. Zdarza się, że po kontakcie z alergenem samoistnie ustępuje. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od sytuacji. Niestety katar ten często bardzo utrudnia funkcjonowanie. Może wystąpić zatkanie nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczu, swędzenia gardła, nosa, oczu, a nawet objawy ogólne takie jak zaburzenia snu i koncentracji, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle głowy i obniżony nastrój.

Lekarka przyznała także, że zapalenie błony śluzowej nosa, zwłaszcza w całorocznym katarze siennym, może prowadzić do zablokowania ujść zatok przynosowych, co zwiększa ryzyko bakteryjnego zapalenia zatok. Katar sienny, zwłaszcza całoroczny, wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy.

Jak radzić sobie z katarem? Przede wszystkim oczyszczać nos.

Jeśli objawy są delikatne, to wystarczy dmuchanie nosa, żeby nie doszło do zapalenia bakteryjnego zatok. Oczywiście są też leki, jak sterydy miejscowo działające, jak leki przeciwhistaminowe, które są lekami alergicznymi

– powiedziała.

Katar sienny czy inne przyczyny?

Jeśli chcemy „walczyć” z katarem siennym, musimy wiedzieć, co go wywołuje, żeby tego alergenu unikać. Nos pełni funkcję filtra dla wdychanego powietrza. Dlatego objawy alergiczne ze strony nosa pojawiają się za każdym razem, gdy dochodzi do kontaktu błony śluzowej nosa z alergenem obecnym we wdychanym powietrzu. Zidentyfikowanie go i unikanie kontaktu jest bardzo pożądane, chociaż w praktyce trudne.

Pamiętajmy, że katar ogólnie to jest coś, co nasz organizm wywołuje, by się bronić i on zazwyczaj jest czymś dobrym. W infekcji pozbywa się wirusów

- powiedziała.

Choć alergię możemy nabyć w każdym wieku, uporczywy wodnisty katar nie zawsze jest katarem sienny. Może być on początkiem zwykłego przeziębienia. Choroba zazwyczaj zaczyna się katarem lejącym, który z biegiem infekcji robi się coraz bardziej gęsty. Często przez pierwsze 2-3 dni dochodzi także ból gardła. U kobiet, w czasie cyklu miesiączkowego, podczas ciąży oraz w okresie pokwitania może dochodzić także do kataru hormonalnego. Występuje też katar u pacjentów po 65. roku życia związany z zaburzeniami mechanizmów regulacji wegetatywnej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości