Profilaktyka zdrowia

Czy kofeina może wpływać na naszą sprawność i czujność? Badacze nie mają wątpliwości

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Polina Lebed/Getty ImagesCzy kofeina poprawia naszą sprawność?

Obecna w kawie kofeina ma przede wszystkim pobudzać. Najnowsze badania pokazują, że substancja ta może również zwiększać naszą czujność oraz dokładność. Dodatkowo kofeina poprawia czas reakcji.

Jak kofeina wpływa na nasz organizm?

Wyniki tego pierwszego na świecie badania poświęconego wpływowi kofeiny na dynamiczne umiejętności wzrokowe opublikowano w czasopiśmie "Psychopharmacology". - Wiele elementów naszego otoczenia jest w ruchu – mówi dr Kristine Dalton z Waterloo's School of Optometry & Vision Science, główna autorka badania. - Z poruszającymi się obiektami mamy do czynienia chociażby podczas przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowanie czy nawet spacerowania między półkami w sklepie. Testowanie ostrości wzroku w warunkach dynamicznych może więc dostarczyć więcej informacji o naszej sprawności funkcjonalnej w tych sytuacjach niż tradycyjne, statyczne pomiary ostrości wzroku- mówiła.

Zobacz wideo: Dzień dobry i smacznej kawusi

Dzień dobry i smacznej kawusi
Dzień dobry i smacznej kawusi
Dzień Dobry TVN

Jak wyjaśnia badaczka, ostrość wzroku, zwana również ostrością widzenia, odnosi się do zdolności danej osoby do wykrywania i rozpoznawania drobnych szczegółów otaczającego nas świata. Może być mierzona w warunkach statycznych lub w ruchu. - I chociaż już od jakiegoś czasu wiemy, że kofeina zwiększa prędkość szybkich ruchów oczu, to nie wyjaśniono dotychczas, w jaki sposób usprawnia ona przetwarzanie wzrokowe i ułatwia wykrywanie ruchomych bodźców. My postanowiliśmy to zbadać metodami testowania dynamicznej ostrości wzroku – opowiada współautorka publikacji Beatríz Redondo z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania).

Kofeina zwiększa czujność

Testy prowadzono na ochotnikach, których podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza raz dziennie przyjmowała kapsułkę z kofeiną (4 mg/kg), a druga połowa kapsułkę placebo. Następnie za pomocą pomiaru komputerowego oceniano dynamiczne umiejętności ostrości wzroku każdego uczestnika (60 minut przed i po spożyciu kofeiny).

Okazało się, że uczestnicy, którzy spożyli kapsułkę z kofeiną, wykazywali znacznie większą dokładność i szybkość podczas identyfikowania małych obiektów (bodźców) ruchomych. Oznacza to, że kofeina pozytywnie wpłynęła na przetwarzanie przez nich bodźców wzrokowych i podejmowanie decyzji. Naukowcy zauważyli jednocześnie, że prędkość ruchów gałek ocznych oraz wrażliwość na kontrast, które są związane z dynamiczną ostrością wzroku, również były zależne od kofeiny. - Nasze odkrycia pokazują, że spożycie kofeiny może być pomocne dla poprawy funkcji wzrokowych człowieka, zwiększając jego czujność i uważność – podsumowuje dr Dalton. - Dotyczy to zwłaszcza tych krytycznych, codziennych sytuacji, takich jak prowadzenie samochodu, jazda na rowerze lub uprawianie sportu, które wymagają od nas nieustannego zwracania uwagi na poruszające wokół się obiekty i szybkiego podejmowania adekwatnych decyzji - dodała badaczka.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Polina Lebed/Getty Images

Pozostałe wiadomości