Profilaktyka zdrowia

Czy telefony komórkowe powodują raka? Rozprawiamy się z mitami!

Profilaktyka zdrowia

Ile razy słyszeliśmy i czytaliśmy o szkodliwości telefonów komórkowych? Czy faktycznie są takie złe? Na nurtujące pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedzieli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga „Crazy Nauka”.

Blog „Crazy Nauka” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych blogów o nauce w Polsce. Twórcy strony swoje teksty publikowali w czołowych magazynach. Obecnie sami na swoim Facebooku zebrali 120 tysięcy fanów.

Walka z naukowymi mitami

W sieci od wielu lat krąży wiele nieprawdziwych informacji dotyczących świata nauki. Twórcy bloga postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i wyjaśnić, jak jest naprawdę. Tak postała książka „Fakt, nie mit”, która odpowiada na pytania dotyczące najbardziej rozpowszechnionych naukowych mitów naszych czasów.

Czy telefony komórkowe faktycznie szkodzą?

Jednym z mitów, który autorzy bloga obalają, jest szkodliwy wpływ telefonu na zdrowie człowieka. W sieci wiele pisze się o bólach głowy, zmęczeniu i nowotworach spowodowanych promieniowaniem emitowanym przez telefony. Jak się okazuje, wedle nauki nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, żeby telefonia komórkowa wywoływała choroby.

Co ze stacjami bazowymi, które ustawiane są w pobliżu domów?

Stacje są tak ustawiane, żeby promieniowanie skierowane było na zewnątrz, w taką stronę gdzie będą w stanie odbierać je ludzie korzystający z telefonów.

- wytłumaczyła pani Aleksandra.

Nie ma więc obaw, że telefony mają negatywny skutek na zdrowie człowieka.

Zobacz też:

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości