Z miłości do piękna

Diamenty i brylanty. Jaką wartość mają karaty w biżuterii?

biżuteria z diamentami

fot. Apart

Z miłości do piękna

Diamenty i brylanty. Jaką wartość mają karaty w biżuterii?

biżuteria z diamentami

fot. Apart

Karaty w złocie, diamencie lub innych kamieniach szlachetnych określają ich wartość. Im jest ich więcej, tym cenniejszy jest minerał. Warto sprawdzić, jak się określa wagę wyrobów jubilerskich za pomocą karatów.

Karat metryczny jest od wielu lat stosowaną jednostką masy w jubilerstwie. Za jego pomocą wycenia się wartość kamieni szlachetnych, zwłaszcza brylantów oraz metali szlachetnych takich jak złoto. złoto i brylanty są zaś najpopularniejszymi minerałami używanymi do wyrobu wysokiej klasy biżuterii.

Co to są karaty?

Karaty to jednostka używana w jubilerstwie. Zasadniczo stosowana jest do określania wielkości i wartości pereł oraz kamieni szlachetnych. Choć nie należy do układu metrycznego SI (oznaczenie ct lub kt), to jest powszechnie przyjętą jednostką, a waga karata wynosi 0,2 g. Nazwa pochodzi od drzewa karob, określanego również jako szarańczyn strąkowy lub chleb świętojański. Jego ziarna mają taką samą masę jak karat, stąd inspiracja do zastosowania tej nomenklatury, zapoczątkowanej na Bliskim Wschodzie. To właśnie w tym regionie w dawnych czasach ważono kamienie szlachetne, używając ziaren karobu jako odważników. Wielkościowe i wagowe podobieństwo pozwoliło na dość szczegółowe odwzorowanie, dlatego ta jednostka miary bardzo szybko się przyjęła, nie tylko w Azji, ale również na całym świecie.

Za pomocą karatów określa się również czystość złota , czyli jego zawartość w stopie, nazywana próbą. Jest to ilość czystego metalu szlachetnego, która znajduje się w jednostce masy stopu. Karat złota stanowi 1/24 czystego złota. W jubilerstwie najbardziej pożądany jest stop 24-karatowy, uznawany za czyste złoto (próba 999). Do wyrobów biżuteryjnych stosuje się również metale o niższej wartości, choć te posiadające 5 karatów i mniej, nie są popularne.

Jaką wartość mają karaty w biżuterii?

Ilość karatów w brylantach oraz innych minerałach świadczy o wartości biżuterii. Każdy przyszły mąż, który planuje oświadczyć się wybrance swojego serca, doskonale wie, ile jest wart 1 karat diamentu i z pewnością będzie szukał pierścionka z jak najpiękniejszym kamieniem. Niestety najwyższej klasy kamienie szlachetne są bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na tak oryginalny i kosztowny wydatek. Warto tutaj wiedzieć, ile kosztuje 1 karat diamentu . Jest to równowartość mniej więcej 34 tys. zł. Na szczęście w sprzedaży są dostępne wyroby jubilerskie z mniejszymi kamieniami, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Choć najbardziej pożądane jest złoto o próbie 999, to tak naprawdę najpopularniejsze są produkty 14-karatowe (próba 585). Pierścionki z taką zawartością złota są najczęściej poszukiwane przez przyszłych małżonków, którzy mogą wybierać spośród wyrobów z białego, żółtego lub różowego złota. Wybór jest bardzo szeroki, uwzględniający zarówno rozmaite możliwości finansowe, jak i gusta. Na rynku są dostępne różne gotowe wzory z kamieniami o różnym szlifie, np. brylant, gruszka, princessa, bagieta, markiza czy serce. 

pierścionki zaręczynowe

fot. Apart

Czy karat zawsze jest w cenie?

Wiedząc, ile kosztuje karat diamentu i ile karatów ma złoto , można łatwo przeliczyć wartość danego produktu. Wystarczy wybrać się do salonu jubilerskiego, w którym specjaliści dokonają profesjonalnej wyceny. Jednakże żadnej z nich nie można przyjąć za uniwersalny pewnik, ponieważ ceny zależne są od zmian kursu złotego. Warto pamiętać, że zarówno diamenty, jak i złoto stanowią świetną lokatę kapitału w perspektywie długoterminowej. Nie ma obawy, że ulegną dekapitalizacji, dewaluacji lub inflacji. Nie oznacza to jednak, że zakup kamieni szlachetnych powinien być przypadkowy. Przed inwestycją warto przejrzeć oferty kilku miejsc zajmujących się sprzedażą minerałów, zwracając uwagę na informacje zawarte w certyfikatach potwierdzających parametry kamieni.

Przed zakupem luksusowej biżuterii, która ma 1 karat diamentu lub brylantów w postaci pojedynczych kamieni, warto zapoznać się z publikowanym co miesiąc Rapaport Diamond Report . Stanowi on podstawę wyceny wysokiej klasy kamieni szlachetnych i zawarte w nim informacje można uznać za najbardziej wiarygodne źródło dotyczące bieżących cen na rynku minerałów. Należy również wiedzieć, że kamienie wyceniane są względem ich wielkości, dlatego tak często różnice w ich ostatecznej wartości są tak duże. Kupując brylanty, warto się kierować nie tylko tym, ile mają karatów, ale także takimi cechami jak: kolor (bezbarwne, niemalże bezbarwne, bardzo lekko żółte, lekko żółte), czystość (nieskazitelne, doskonałe wewnątrz, z bardzo nieznacznymi inkluzjami, z nieznacznymi inkluzjami, z inkluzjami) oraz szlif (owal, łezka, serce).

Diament a brylant – na czym polega różnica?

Niektórzy myślą, że brylanty i diamenty to synonimy, których można używać zamiennie. W rzeczywistości jednak są to pojęcia różne, choć odnoszą się do tego samego kamienia szlachetnego. Na czym polegają te różnice i jak wykorzystać je w rysunku?

Diament

Diamenty są najdroższą postacią węgla, które stosuje się w przemyśle jubilerskim. Materiał gotowy do wydobycia przez człowieka tworzy się przez miliony lat w głębokich warstwach ziemi. występuje tez niezwykle rzadko, dlatego jest tak cenny. Naturalnie diament występuje zazwyczaj w formie sześcianu lub ośmiościanu, w takich samych kształtach najczęściej pojawia się również na biżuterii. 

Diamenty powstają z węgla, a brylanty powstają z diamentów, poddawanych precyzyjnemu szlifowaniu. Surowy kamień, diament, choć cenny od brylantu różni się matową powierzchnią.

Brylant

Każdy brylant jest diamentem. Podstawowa różnica między dwoma kamieniami polega na metodzie ich obróbki. Brylant to kamień, który został już oszlifowany i któremu został nadany konkretny, wyraźny kształt (poprzez szlif brylantowy). Diament jest kamieniem przed obróbką, brylant – już po.

Jeśli brylant ma mieć prostą formę, do jego obrabiania używa się zazwyczaj szlifu okrągłego. Inny sposób oszlifowania przydaje się natomiast w przypadku kształtów takich jak serce, łezka, trójkąt czy owal.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
98
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0