Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Coraz większa świadomość znaczenia żywienia pozwala nam na rozwiązywanie trudnych problemów związanych z chorobami immunologicznymi. Bardzo duża ilość składników zawartych w żywieniu może wywołać w ciele szereg dolegliwości.

  Seks nie służy tylko do prokreacji i powinien być przyjemnością dla obojga partnerów. Ból podczas stosunku utrudnia lub uniemożliwia współżycie i czerpanie satysfakcji z bliskości, ale nie musi oznaczać choroby. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą i poznać przyczynę bólu podbrzusza podczas stosunku, aby skutecznie go eliminować.

  Wydzielina z pochwy jest zjawiskiem fizjologicznym. Spełnia rolę ochronną i ułatwia zapłodnienie. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego śluz ulega zmianom w kolorze i konsystencji. Obserwacja wydzieliny z pochwy pozwala na określenie dni płodnych. Warto wiedzieć, o czym świadczy biały śluz z pochwy przed okresem, jak wygląda śluz przed miesiączką i w każdej fazie cyklu menstruacyjnego.

  Choroba kociego pazura pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych (w tym u kobiet w ciąży). To rodzaj choroby odzwierzęcej, którą najczęściej przenoszą koty. Bezpośrednią jej przyczyną są bakterie Gram-ujemne, które przedostają się do ludzkiego organizmu w wyniku zadrapania. Na czym polega diagnostyka i leczenie choroby kociego pazura?

  Krążąca w społeczeństwie opinia jest taka, że tłuszcz powoduje nadwagę, otyłość, miażdżycę. Jednak z dietetycznego punktu widzenia tłuszcz to przyjaciel człowieka decydujący o przemianach metabolicznych, wchłanianiu witamin, syntetyzowaniu hormonów oraz wielu innych funkcjach. O tłuszczu i jego wpływie na tycie mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyk Milena Nosek.

  Pojawienie się różnego rodzaju krostek, zgrubień i guzków na wargach sromowych zawsze wzbudza niepokój. Zmiany mogą powodować ból, obrzęk i świąd lub nie dawać żadnych objawów. Przyczyn ich pojawienia się jest kilka. W celu wykluczenia poważnych chorób należy skonsultować się z lekarzem.

  Zrozumienie marzeń sennych i przyczyn ich pojawiania się od wielu lat stanowią przedmiot badań neuronauki. Sny zwykle powstają poza naszą świadomością, jednak możliwe jest przejęcie nad nimi kontroli. Świadomy sen, bo tak nazywa się to zjawisko, może osiągnąć każdy, stosując się do kilku prostych zasad.

  Nadmiar magnezu jest najczęściej spowodowany zaburzoną pracą nerek w wyniku choroby o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Występuje również u osób przyjmujących zbyt duże ilości preparatów magnezowych. Skutki nadmiaru magnezu to: arytmia, niedociśnienie, zawroty głowy oraz trudności w oddychaniu.

  Padaczka alkoholowa dotyczy osób, które są uzależnione od alkoholu. Jest następstwem zaprzestania picia lub ograniczenia zwykle przyjmowanej dawki. Jej objawy są bardzo charakterystyczne. Stanowi zagrożenie życia, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej.

  Żelowe wkładki do szpilek to pomoc w zachowaniu stabilności chodzenia i odciążenie zmęczonych stóp. Kiedy obciążamy stopy butami na wysokim obcasie, śródstopia dźwigają cały ciężar ciała w nienaturalnej pozycji, a pięty nie zapewniają wystarczającej równowagi. Jakie wybrać wkładki do szpilek, aby były dyskretne i dawały stabilność?

  Kiedy rozwija się płaskostopie poprzeczne, to objawy często są przypisywane innym schorzeniom. Jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne? Czy ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne oraz wkładki ortopedyczne są skutecznymi metodami leczenia?

  Według szacunków ekspertów, na płaskostopie może cierpieć nawet 25% ludzi w Polsce. W większości mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi. Płaskostopie jednak może się pogłębiać, dlatego ortopedzi zalecają noszenie wkładek korygujących nawet w przypadku niewielkiej wady.

  Podpiętki ortopedyczne do butów wpływają nie tylko na ustawienie stopy, ale wywierają pozytywne efekty w niemal całym układzie kostno-mięśniowym człowieka. Podpiętki są szczególnie ważne w leczeniu wad postawy oraz zmian przeciążeniowych i wytwórczych tkanki kostnej w okolicy stóp. Jakie podpiętki wybrać w leczeniu schorzeń stóp dorosłej osoby, a jakie podpiętki ortopedyczne dla dzieci?

  Zwykle bagatelizujemy bóle w piętach, tłumacząc ten stan zwykłym zmęczeniem. Jeżeli każdy krok powoduje ból i nie ustaje on nawet w pozycji spoczynkowej, warto zasięgnąć wiedzy specjalisty. Objawy takie jak nieustający dyskomfort i bolesny ucisk często sygnalizują zwyrodnienie kości piętowej, zwane potocznie ostrogą. Odpowiednio dobrane wkładki na ostrogi piętowe mogą skutecznie złagodzić przykre dolegliwości.

  Płaskostopie u dziecka to nie powód do paniki. Jednak warto jak najwcześniej skonsultować się w tej sprawie z ortopedą, ponieważ nieleczone płaskostopie może skutkować wieloma powikłaniami. W większości przypadków lekarze stosują nieinwazyjne metody leczenia. Najpowszechniejszym sposobem na zwalczanie tej dolegliwości jest gimnastyka korekcyjna i odpowiednio dobrane wkładki na płaskostopie dla dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasz Jurkiewicz, osteopatę.

  Stres, zmęczenie, bóle nóg i kręgosłupa - to tylko kilka spośród wielu dolegliwości, z którymi doskonale radzi sobie akupresura i refleksologia, czyli leczenie wybranych obszarów stóp za pomocą masażu. Chcesz odkryć dobroczynne właściwości tej terapii? Przedstawiamy klapki fakirki - lecznicze obuwie do masażu stóp!

  Haluksy (czyli tzw. paluch koślawy) to zwyrodnienie stóp, objawiające się wykrzywianiem palucha w kierunku reszty palców oraz pojawieniem się bolesnego guza na wewnętrznej krawędzi stopy, u nasady palucha. Można je skutecznie leczyć – głównie ortopedycznie, nosząc na przykład sandały na haluksy oraz za pomocą bardziej radykalnych metod, takich jak zabieg chirurgiczny.

  Choć bóle stóp często tłumaczymy zwykłym zmęczeniem, nieustanny ucisk i dyskomfort przy chodzeniu może sygnalizować poważne dolegliwości ortopedyczne. Warto zadbać o swoje stopy i wybrać się do specjalisty. Schorzenia stóp można skutecznie złagodzić, nosząc klapki ortopedyczne. Podpowiadamy, jakie najlepiej wybrać.

  Klapki, sandały, birkenstocki – kupujemy je z myślą o ciepłych dniach, kiedy buty mają przede wszystkim chronić stopę od spodu, nie zaś ogrzewać. Zwykle kierujemy się ich wyglądem i wygodą noszenia. Czemu by nie zadbać przy okazji o prawidłowe ułożenie stopy? Profilowane klapki to zarówno wygodne, prozdrowotne obuwie, jak i świetny sty

  Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która przy właściwie prowadzonym leczeniu umożliwia długie i zbliżone do normalności życie. Niestety, jednym z bardziej uciążliwych powikłań w przebiegu cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa – objawiająca się m.in. występowaniem trudno gojących się ran i owrzodzeń na stopach. To właśnie z myślą o tych osobach produkowane są buty dla cukrzyków.

  Napięciowy ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu tej części ciała. Przypuszcza się, że każdy doświadczył go chociaż raz w życiu. Występuje samoistnie i nie jest objawem choroby, jednak należy potraktować go poważnie. To sygnał, że organizm potrzebuje odpoczynku. W studiu Dzień Dobry TVN o przyczynach i sposobach radzenia sobie z napięciowym bólem głowy opowiedział dr Paweł Grzesiowski.