Domowe sposoby

Domowe sposoby na przeczyszczenie organizmu

Domowe sposoby

Aktualizacja:
Brzuch - kobieta trzyma się za brzuch. Kobiecy brzuch.

Zaparcia są jednym z najczęściej towarzyszących nam problemów w życiu codziennych. Pojawiają się, gdy w naszym organizmie brakuje wystarczającej ilości błonnika oraz płynów. Inną przyczyną może być także odkładanie momentu pójścia do toalety ze względu na brak czasu i inne zajęcia. W efekcie tego, potrzebne będzie nam coś na przeczyszczenie i zniwelowanie wzdętego i bolącego brzucha. Na szczęście istnieją liczne domowe sposoby, które ułatwiają nam walkę z tego typu dolegliwościami.

Środki przeczyszczające nie są jedyną metodą walki z zaparciami. W większości przypadków ich użycie nie będzie konieczne. Domowe sposoby okazują się być równie skuteczne i z pewnością mniej inwazyjne. Co najlepiej działa na przeczyszczenie? Przede wszystkim regularne spożywanie dużych ilości błonnika – od 20 do 35 gramów każdego dnia. Z uwagi na jego zdolności higroskopijne, wpływa on na konsystencję stolca oraz szybkość jego przechodzenia przez przewód pokarmowy.

Co jest dobre na przeczyszczenie? – domowe sposoby

Aby przeciwdziałać zaparciom, organizm człowieka potrzebuje dużo płynów. Wskazana jest również regularna aktywność fizyczna. Dokładając do tego regularne spożywanie błonnika, powinniśmy na stałe wyeliminować ten problem z naszego życia. Jakie są domowe sposoby na przeczyszczenie, które możemy zaadaptować do naszej codziennej rutyny? Śniadania warto zaczynać od pełnoziarnistych płatków połączonych z chudym mlekiem lub lekkim jogurtem naturalnym. Największą ilość błonnika posiadają otręby – nawet 15 gram na porcję. Jeśli do tej pory nie jedliśmy płatków na śniadanie, warto rozpocząć ich spożywanie od niewielkiej porcji, połączonej na przykład z płatkami kukurydzianymi.

Co jeszcze jest dobre na przeczyszczenie? Kolejne domowe sposoby to na przykład spożywanie dużej ilości suszonych śliwek, fig lub pestek dyni. Zawarty w nich rozpuszczalny błonnik wpływa na miękkość stolca. Bardzo popularne jest także siemię lniane, które dodatkowo zawiera korzystne kwasy tłuszczowe omega-3, pozytywnie wpływające na pracę serca. Wystarczy 3 razy dziennie spożyć łyżeczkę siemienia, aby poczuć jego pozytywne efekty. Gdy potrzebne jest nam coś na przeczyszczenie, warto wypić filiżankę gorącego napoju – kawy lub herbaty. Są to kolejne domowe sposoby na stymulowanie perystaltyki jelit. Kofeina ma delikatne właściwości przeczyszczające, nie przesadzajmy jednak z jej spożywaniem, gdyż może ona obniżyć poziom płynów w organizmie, z uwagi na jej moczopędne działanie. Jeśli nie pijemy kawy, wybierajmy herbatki ziołowe lub gorącą wodę z cytryną i miodem.

Domowe sposoby na przeczyszczenie żołądka

Niezwykle skuteczne w działaniach przeczyszczających są wspomniane już suszone owoce. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych metod. Co najlepiej działa na przeczyszczenie? Przede wszystkim suszone śliwki, z uwagi na sporą zawartość błonnika – prawie 1 gram na sztukę. Dobrym rozwiązaniem są także rodzynki, na ich działanie przeczyszczające ma wpływ zawarty w nich kwas winowy. Inne domowe sposoby to napary z różnego rodzaju ziół. Bardzo skuteczny jest mniszek lekarski, czyli popularny mlecz. Wystarczy zaparzyć ususzony korzeń mniszka w szklance wrzątku i taką miksturę spożywać trzy razy dziennie.

Aby poprawić pracę jelit, należy pamiętać o regularnym ruchu. Jeśli mamy problem z porannym wypróżnianiem, warto wybrać się na krótki jogging lub szybki spacer. W ten sposób pobudzimy nasz układ pokarmowy i przyspieszymy przemieszczanie się strawionych pokarmów. Inne domowe sposoby na przeczyszczenie jelit bazują na akupresurze. Warto wypróbować także tę metodę. Wystarczy naciskać przez 3 minuty kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki na tkankę pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki. Jeśli żadna z powyższych metod nie przynosi efektów, należy spróbować naturalnego środka przeczyszczającego, jakim jest zioło o nazwie strączyniec ostrolistny. Najlepiej zażyć go przed snem, gdyż jego działanie ujawnia się po 8 godzinach. Tego rodzaju domowe sposoby na przeczyszczenie organizmu są bezpieczne, o ile nie stosujemy ich zbyt długo. Strączyniec po pewnym czasie może spowodować skurcze żołądka, rozwolnienie, a nawet uzależnienie.

Aby w przyszłości uchronić się od dolegliwości tego typu, zadbajmy o załatwianie swoich potrzeb od razu, gdy poczujemy chęć pójścia do toalety. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że skończy się to zaparciem. Domowe sposoby na przeczyszczenie są dużo lepszym rozwiązaniem niż wypróżnianie się na siłę. Nigdy nie próbujmy walczyć z potrzebą, gdyż może to poskutkować hemoroidami, a w skrajnych wypadkach, u osób z problemami układu krążenia, nawet zawałem. Pamiętajmy również, iż brak potrzeby codziennego wypróżniania się nie jest niczym dziwnym. Organizm każdego człowieka pracuje inaczej, jeśli więc nie czujemy potrzeby pójścia do toalety, nie działajmy na siłę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości