Diety i odchudzanie

Aplikacje ułatwiające odchudzanie. "Liczenie kalorii nie wystarczy, aby schudnąć"

Diety i odchudzanie


Jak wiadomo, zakupiony karnet na siłownię ani żaden program komputerowy nas nie odchudzi. Aby osiągnąć wymarzony cel - musimy wykazać się silną wolą i systematycznością. Jak sobie pomóc? Można skorzystać z aplikacji przeznaczonych dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i tych starających się żyć zdrowo. O ich zaletach i wadach rozmawialiśmy z dietetyczką Anną Radowicką oraz psychoterapeutką Kają Funez-Sokołą.

Skuteczne odchudzanie a nowe technologie

Świat technologii każdego dnia ułatwia nam życie. Coraz chętniej korzystamy z aplikacji mobilnych, dzięki którym możemy dokonywać płatności, uczyć się języków czy organizować czas. Na rynku pojawiają się także aplikacje wspomagające zdrowy styl życia.

Jak przyznaje dietetyk Anna Radowicka, są one coraz częściej wykorzystywane do odchudzania się, szczególnie przez młode kobiety. Przydają się jako element uświadamiający, ale także są fajnym motywatorem do zmiany. Niestety problem w tym, że panie bardzo często skupiają się tylko na liczeniu kalorii za ich pomocą.

Samo liczenie kalorii nie wystarcza do tego, aby schudnąć. Ktoś może sobie obliczyć dobrze zapotrzebowanie – ile powinien zjeść w ciągu dnia, ale proszę mi wierzyć, to nie da efektu

- powiedziała Anna Radowicka i dodaje, że istotne są choćby proporcje składników - ile białek, ile tłuszczy, a ile węglowodanów. Potrzebna jest szersza wiedza na temat składników odżywczych i ich ilości.

Bardzo ważne też jest rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Nie jest istotne, żeby liczyć kalorie, chodzi o to, żeby nauczyć się zdrowo jeść

- dodała Anna Radowicka.

Aplikacje, które pomogą zrzucić zbędne kilogramy

Psychoterapeutka zauważyła, że na rynku są już dostępne aplikacje, które bazują nie tylko na kaloriach i aktywności, ale pomagają też psychologicznie. Mają za zadanie wspomóc w nawiązaniu zdrowej relacji z jedzeniem. Aplikacje takie zastępują dzienniczek uczuć i zawierają pytania odnoszące się do posiłków.

Nowoczesne technologie dają możliwość monitorowania nie tylko tego, ile jemy, ale także, jak się czujemy. Dzięki analizie odpowiedzi uświadamiamy sobie, jakie towarzyszą nam uczucia, myśli i co możemy zrobić, aby poradzić sobie z emocjami, które mają wpływ na nasze odżywianie .

To jest bardzo ważne dla psychologa czy dana osoba podczas jedzenia odczuwa przyjemność, czy ma wyrzuty sumienia i dalej stosuje działania, które pomogą jej się wyzbyć jedzenia w sposób niezdrowy i nienaturalny

- powiedziała Kaja Funez-Sokoła.

Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia

Jak zauważa Kaja Funez-Sokoła aplikacje mogą wspierać, podpowiadać i uświadamiać wiele rzeczy, ale najważniejsze, to nie wpaść w obsesyjne kontrolowanie kalorii. Ciągłe obliczanie wartości energetycznej odbiera przyjemność z jedzenia posiłków, bo zjadamy kalorie, a nie posiłek. A przecież jedzenie to jedna z form gratyfikacji.

Każda obsesja jest absolutnie niezdrowa. Jest takie zaburzenie – ortoreksja, które polega na tym, że osoba na nią cierpiąca ma niezdrowy stosunek do zdrowego jedzenia, czyli obsesję na punkcie zdrowego jedzenia

- wyjaśniła psychoterapeutka.

Zobacz też:

Kolacja i trudności w zasypianiu. Dietetyk o produktach, których należy unikać przed snem

Anna Radowicka o diecie białkowej. "Wiąże się z niewydolnością nerek oraz problemami układu pokarmowego"

Honorata Skarbek zdradza sekret swojej diety. Gwiazda w dwa miesiące zrzuciła 11 kilogramów

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Jola Marat

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości