Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.
Odchudzanie dziecka powinno polegać na stosowaniu zbilansowanej diety o wartości energetycznej pomniejszonej o 10–20%. Równie ważne są ćwiczenia. Wszystko to zapewniają turnusy odchudzające, na które można wybrać się razem z dzieckiem.
Odchudzanie dzieci – dlaczego jest ważne?
Przekarmianie dzieci to prosta droga do nadwagi i otyłości, z którą zmaga się coraz więcej młodych ludzi w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób nieletnich, których BMI wykracza poza ustalone normy, wzrosła dwukrotnie. Statystyki pokazują, że już co czwarte dziecko w Polsce zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Niejednokrotnie nadwaga „diagnozowana” jest u 4-latków. Nie powinno zatem dziwić, że coraz więcej rodziców zastanawia się, jak odchudzić dziecko.
Co ciekawe, za pojawienie się problemu otyłości u nieletnich w dużej mierze odpowiedzialni są opiekunowie, którzy sami nie przestrzegają zdrowej diety. Wspólne objadanie się jedzeniem obfitującym w cukier, sól i tłuszcze nasycone to prosta droga do nadwagi. Problem ten coraz częściej dotyka całe rodziny. Nie jest to dobra wiadomość, zwłaszcza biorąc pod uwagę skutki przejadania się wysokokalorycznymi „gotowcami”. Próchnica, cukrzyca typu 2, nadciśnienie i cholesterolemia to najczęstsze efekty błędów żywieniowych. Odchudzanie dzieci jest zatem ważne z kilku powodów – ma ono pozytywny wpływ na ich wygląd, pewność siebie i zdrowie. Dzięki zrzuceniu zbędnych kilogramów dzieci mogą przestać martwić się byciem obiektem drwin rówieśników i zacząć cieszyć się dzieciństwem.
Jak odchudzić dziecko?
Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak odchudzić dziecko 11-, 10- czy 8-letnie, musi wiedzieć, że dieta ciągle rozwijających się młodych ludzi nie jest komponowana w ten sam sposób, co dieta redukcyjna dla dorosłych. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą stosować diet niskokalorycznych. W dążeniu do celu powinna towarzyszyć dzieciom odpowiednio zbilansowana dieta odchudzająca z jadłospisem o energetyczności pomniejszonej jedynie o 10–15 proc. Jej podstawę stanowią warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste (będące źródłem błonnika pokarmowego), białko z chudego mięsa drobiowego, ryby, niskotłuszczowy nabiał. Odchudzanie oznacza dla dzieci rezygnację z wysokokalorycznych napojów, słodzonych soków i słodyczy. Aby schudnąć, należy postawić na wodę (min. 1,5 l dziennie) i zdrowe przekąski (np. suszone jabłka). Osiągnięcie sukcesu umożliwia regularne spożywanie posiłków, których powinno 4–5 dziennie. Dużym błędem, który może zniweczyć cały trud dziecka, jest zmuszanie go do jedzenia potraw, których nie lubi. Mierne efekty daje również serwowanie mu niskotłuszczowych posiłków, podczas gdy reszta domowników zajada się wysokokalorycznymi przysmakami. Kolejnym błędem jest pozwalanie maluchom na oglądanie telewizji w trakcie posiłków. Kilkulatki zainteresowane programem telewizyjnym są w stanie zjeść więcej.
Bardzo ważne są też ćwiczenia odchudzające dla dzieci. Należy wykonywać je codziennie, najlepiej o tej samej porze, przez ok. 20–30 minut. Aby dać nieletniemu dobry przykład, warto razem z nim realizować ulubione zestawy ćwiczeń. Aktywność fizyczna pozwala młodym ludziom zwiększyć wydatkowanie energii, a przy okazji intensyfikuje powstawanie endorfin, dzięki którym poprawia się samopoczucie. Dobra na odchudzanie jest m.in. jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, wrotkach, tenis ziemny, koszykówka czy siatkówka. Aby pomóc dziecku zrzucić zbędne kilogramy, warto zaszczepić w nim miłość do spacerów.
Dieta i regularny wysiłek fizyczny pozwalają dzieciom stracić 0,5–1 kg na tydzień. Nieletni nie powinni decydować się na tabletki odchudzające. Tego typu środki mogą stać się źródłem poważnych problemów zdrowotnych u dzieci.
Turnusy odchudzające dla dzieci
Efektem rosnącej liczby nieletnich zmagających się z nadwagą lub otyłością jest wzrost popularności obozów odchudzających dla dzieci. Organizowane są one w urokliwych zakątkach (np. nad morzem, w górach). Firmy przygotowujące tego typu turnusy zapewniają uczestnikom konsultacje z dietetykiem. Podczas wyjazdu dziecko nie tylko spożywa zdrowe posiłki, lecz także uczy się, jak jeść, by nie przytyć. Ważny element stanowią też zajęcia sportowe, kondycyjne, wysiłkowe. Niektóre obozy przeznaczone są dla dzieci i ich opiekunów, dzięki czemu możliwe stają się rodzinne wczasy. Należy również wspomnieć o całodobowym dostępie uczestników turnusu do opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej. Tego typu 2-tygodniowe obozy pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie, jak odchudzić dziecko 13-letnie lub młodsze.
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy: Nadzieja dla nastolatków z otyłością olbrzymią
>>> Zobacz także:
Tomasz Sekielski i jego metamorfoza. "Już -70 kg na liczniku"
Spektakularna metamorfoza Danuty Awolusi. Schudła aż 70 kg bez pomocy dietetyka. Jak tego dokonała?
Nastolatek ważył 150 kg. Dzięki operacji schudł 55 kg: "Dostałem drugie życie"
Autor: Adrian Adamczyk