Technologia

Polscy naukowcy pracujący w NASA. „Większość z nas nie zamieniłaby tego na nic innego”

Technologia

Aktualizacja:

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znana powszechnie jako NASA sławę zyskała dzięki wysłaniu człowieka w kosmos. Jedno z jej centrów badawczych - Laboratorium Napędu Odrzutowego JPL znajduje się w Pasadenie i odpowiada za loty bezzałogowe. To stąd prowadzone są misje m.in. łazików marsjańskich. Wśród 5 tysięcy pracujących tutaj naukowców są także Polacy.

Kim jest profesor Krzysztof Górski?

Profesor Krzysztof Górski pracuje w JPL od 2003 roku jako ekspert w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba. Jest laureatem prestiżowej nagrody Gruber Cosmology Prize przyznawanej najwybitniejszym badaczom mającym wkład w rozwój kosmologii. Jak sam mówi, nigdy nie chciał lecieć w kosmos.

Nigdy nie byłem pasjonatem science fiction. Później, jak zająłem się astronomią i zrozumiałem, jak strasznym miejscem jest wszechświat poza Ziemią, to tym bardziej te marzenia zanikły

– wyznał.

Profesor Górski pracuje przy jednym z najambitniejszych projektów naukowych – satelitarnej misji Planck.

Planck obserwuje oczywiście to najstarsze promieniowanie, które dotarło do nas z momentu, w którym wszechświat miał zaledwie 300-400 tysięcy lat

– wyjaśnił prof. Górski.

Na podstawie analiz obrazów wczesnego wszechświata naukowcy mogą prowadzić badania prawie 14 miliardów lat historii kosmosu po Wielkim Wybuchu.

Jakie zjawiska bada doktor Marcin Witek?

Doktor Marcin Witek pracuje w JPL od 2011 roku i zajmuje się zanieczyszczeniami powietrza, zwanymi aerozolami atmosferycznymi, czyli unoszącymi się w powietrzu drobinami takimi, jak: sól morska, pył czy piasek.

Ja się zajmuje tzw. remote sensing, czyli zdalną detekcją aerozoli. Satelita jest na orbicie, kilkaset kilometrów nad Ziemią i to, co my obserwujemy, to jest światło ze Słońca, które odbija się od tych małych cząstek aerozolowych i jest mierzone przez kamerę

– wyjaśnił.

Dane pozyskiwane z satelity wykorzystywane są w symulacjach klimatu i cyrkulacji atmosferycznej. Wiedza tego typu przydaje się w wielu dziedzinach takich, jak prognozy pogody, klimatu, jak i oddziaływanie na zdrowie.

Czym zajmuje się doktor Łukasz Sterczewski?

Doktor Łukasz Sterczewski przyjechał na dwuletni staż podoktorski. W JPL zajmuje się spektroskopią, która stanowi jedną z najdokładniejszych technik służących do wykrywania śladowych ilości substancji, które utożsamiane są z obecnością życia.

Z punktu widzenia każdej misji kosmicznej posiadanie wiarygodnych sensorów jest kluczowe i te nasze urządzenia znajdują zastosowanie w bardzo szerokiej gamie misji kosmicznych już trwających, jak i tych planowanych

– wyjaśnił.

Lasery, nad którymi pracuje doktor Sterczewski mogą mieć w przyszłości zastosowanie w urządzeniach wykorzystywanych do detekcji niebezpiecznych substancji lub monitorowania środowiska. Ich unikalną cechą jest to, że pobierają bardzo mało prądu oraz są wielkości malutkich chipów.

Praca w NASA

Mimo że zawód naukowca jest kosmiczny, jego codzienne obowiązki są często bardzo przyziemne.

Jest tutaj mnóstwo spraw, które istnieją w korporacjach, czy w najzwyklejszych miejscach, z którymi my jesteśmy zaznajomieni. Tak samo przychodzi się, odpisuje się na e-maile. Tak samo są spotkania z przełożonymi. Są żywe dyskusje, jest miejsce na wymianę zdań, poglądów. Jest też oczywiście praca pod dyktando czasu. Pod tym względem, jest to jak każda inna praca. Natomiast aspiracje kosmiczne na pewno dodają temu smaku

- zauważył doktor Sterczewski.

Z roku na rok wiemy coraz więcej o otaczającym nas świecie. Możemy być dumni, że za poszerzanie tej kosmicznej wiedzy stoją także naukowcy z Polski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zmarła Katherine Johnson. Wybitna matematyczka, dzięki której Armstrong stanął na Księżycu. Miała 101 lat

Studenci z Poznania wyróżnieni przez NASA. Ich program pomoże Ci zaplanować urlop nad Bałtykiem

Wystartowała Sonda Solar Orbiter, która będzie badać słońce. W projekcie wzięli udział Polacy

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości