Porady

Jak czyścić okulary? Garść przydatnych porad w zależności od rodzaju szkieł

Porady

Aktualizacja:
okulary
Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images

Okulary mogą przynieść nieocenioną pomoc – zapewniają komfort prawidłowego widzenia. Nawet najlepsze egzemplarze będą jednak działać ci na nerwy, jeśli nie nauczysz się ich prawidłowo czyścić. Poniżej zebraliśmy kilka przydatnych rad i wskazówek, jak zadbać o swoje okulary i nie tylko! Dzięki nim twoje życie będzie prostsze!

Soczewki okularowe to właściwa nazwa popularnych szkieł. Soczewki te często ulegają różnorodnym zabrudzeniom, dlatego wymagają regularnego przecierania i czyszczenia.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj szkieł posiadasz, czyszczenie zawsze należy rozpocząć od obustronnego zwilżenia . Później można wytrzeć szkła miękką ściereczką, najlepiej z mikrofazy. Nie należy używać do tego chusteczek higienicznych ani części garderoby, ponieważ mogą spowodować nieodwracalne zarysowania, podobnie zresztą jak specjalne nawilżane chusteczki do czyszczenia szkieł! Trzeba też wiedzieć, że nie należy czyścić szkieł okularów na sucho, można za to wykorzystać do tego celu specjalne preparaty.

Okulary to pojęcie dosyć ogólne. Jak się okazuje, warto sięgnąć po bardziej szczegółowy podział, bo sposób czyszczenia może być zależny od rodzaju szkieł. Podstawowe pytanie jednak brzmi: jak czyścić okulary, żeby nie było smug?

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

W czyszczeniu okularów tego typu można obrać dwie drogi. Możesz po prostu przecierać je delikatnie ściereczką i sporadycznie przemyć delikatnie wodą z płynem do mycia naczyń (należy to czynić rzadko, by nie ścierać powłoki) lub też zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia okularów z antyrefleksem, który jest dostępny w wielu salonach optycznych. Dzięki niemu zyskasz komfort i poczucie, że produkt jest bezpieczny dla twoich okularów.

Czyszczenie oprawek

Nie należy zapominać, że ważną częścią okularów są oprawki, które równie często ulegają zabrudzeniom. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które stosują makijaż. Ponoć najlepsze rezultaty w czyszczeniu oprawek daje przemycie ich pod ciepłą bieżącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń . Trzeba także wiedzieć, że za każdym razem należy trzymać okulary od strony czyszczonej oprawki – w ten sposób uniknie się jej odkształcenia i zniszczenia. Warto też pamiętać, że miejsca szczególnie wrażliwe, jak zauszniki i noski, należy czyścić częściej przede wszystkim ze względów higienicznych. Z tym faktem wiąże się jednak pocieszająca informacja – usunięcie z oprawek tłustych osadów zapobiega ich zsuwaniu się.

Jak czyścić okulary z plastikowymi szkłami?

W tym wypadku spokojnie można zastosować domową metodę. Zacznij od opłukania szkieł pod lekkim strumieniem zimnej wody, która nie zarysuje szkieł. Następnie dodaj do wody kroplę płynu do mycia naczyń i delikatnie przetrzyj szkła z obu stron. Później wystarczy już tylko dokładnie spłukać okulary w pionie (żeby nie pozostały na nich krople wody) i pozostawić na kilka godzin na suchym ręczniku, aż wyschną.

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

W tym przypadku znowu można wybrać dwie drogi. Możesz zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry i specjalny spray do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych lub zastosować domową metodę . W drugim przypadku należy umieścić okulary pod ciepłą wodą (koniecznie sprawdź, czy woda nie jest gorąca, bo zbyt wysoka temperatura może uszkodzić powłokę okularów!). Następnie trzeba nanieść po jednej kropli płynu do mycia naczyń na każdą stronę soczewki i za pomocą ściereczki z mikrofibry przecierać okulary tak długo, aż płyn zostanie równomiernie rozprowadzony na całej soczewce. Na koniec należy ponownie przepłukać okulary, tym razem nie dotykając ich szmatką, by nie powstały denerwujące smugi. Potem wystarczy już tylko pozostawić okulary do wyschnięcia.

Jak czyścić okulary lustrzanki?

Należy podkreślić, że lustrzane soczewki, a więc takie, które odbijają światło podobnie jak lustro, są znacznie mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Powinieneś czyścić je suchą szmatką, bez użycia żadnego detergentu! By utrzymać okulary w należytej kondycji, pamiętaj także, by umieścić je w etui za każdym razem, gdy ich nie potrzebujesz. Te proste sposoby pozwolą ci utrzymać okulary lustrzanki w czystości.

Jak czyścić okulary 3d?

By wyczyścić okulary 3d, warto zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry i z jej pomocą najpierw czyścić jedną, a później drugą stronę soczewki. Ten typ okularów ma szczególną budowę – ich soczewki składają się z dwóch warstw, dlatego naciskanie na obie strony soczewki równocześnie może spowodować ich wzajemne tarcie i w konsekwencji uszkodzenie. Do czyszczenia okularów 3d lepiej nie stosować żadnych środków chemicznych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości