Jak odczytywać symbole na opakowaniach produktów? Krótki poradnik Katarzyny Bosackiej

''Jak dobrze znasz symbole na opakowaniach?'', reporterka: Małgorzata Fall

Znaczki, jakie znajdują się na opakowaniach produktów mogą być dla niektórych czarną magią. Co bowiem oznaczają symbole CE i jak rozpoznać, że dana rzecz jest przyjazna dla środowiska? W przystępny sposób wytłumaczyła to Katarzyna Bosacka.

Symbole na opakowaniach: zielony punkt

Dwie biegnące w kole strzałki to tak zwany zielony punkt, który bardzo często pojawia się na opakowaniach różnych produktów. Co oznacza?

Mówi nam, że producent zapłacił pewne pieniądze na rzecz recyklingu, ale nie mówi nam, że to opakowanie do tego recyklingu się nadaje

- wytłumaczyła Katarzyna Bosacka

O tym, że po wykorzystaniu produktu możemy zrecyklingować opakowanie, świadczy znaczek z trójkątem złożonym z trzech strzałek.

Symbole na opakowaniach: otwarty słoiczek

Na opakowaniach wielu kosmetyków często spotykamy się ze znaczkiem przedstawiającym otwarty słoiczek. W nim umieszczana jest liczba np. 6 M lub 12 M. Co to znaczy?

To są oczywiście miesiące. Czyli jeśli otworzymy taki oto kosmetyk, to musimy go zużyć, tutaj według tego znaczka na opakowania, w ciągu najbliższych 12 miesięcy

- podała przykład.

Oczywiście czas ten jest określony ściśle przez umieszczoną cyferkę.

Symbole na opakowaniach plastikowych

Na produktach umieszczonych na opakowaniach plastikowych bardzo często znajdziemy trójkąty ze strzałek z umieszczoną w środku cyfrą i dodanymi literkami. Oto, co oznacza każdy z symboli:

  • 1 – PET – najczęściej pojawia się na butelkach z napojami. Jak uczula dziennikarka, są one bezpieczne, o ile nie będą się znajdowały w wysokiej temperaturze, np. w gorącym samochodzie czy na plaży. Pod wpływem ciepła uwalniają się substancje szkodliwe dla naszej gospodarki hormonalnej. Takich butelek nie używa się więcej niż raz.
  • 2 – HDPE – w opakowaniach z tym znaczkiem umieszczane są produkty nabiałowe typu mleko, jogurty, maślanki czy kefiry. Symbol świadczy o tym, że taki plastik jest dla nas bezpieczny.
  • 3 – PVC – plastik tak oznaczony nie bywa wykorzystywany przy produktach spożywczych. Jest on raczej częścią wielu tworzyw sztucznych, jak strzykawki chociażby.
  • 4 – LDPE – znaczek ten świadczy o tym, że plastik jest bezpieczny i dlatego może być wykorzystywany do produkcji opakowań, w których znajdzie się żywność lub do torebek foliowych.
  • 5 – PP – podobnie jak w przypadku oznaczenia 4 – LDPE świadczy o bezpieczeństwie plastiku. Ze względu na twardszą strukturę opakowanie z niego zrobione może być wykorzystywane wielokrotnie. Używa się go do produkcji np. pojemników na śniadania i obiady.
  • 6 – PS – jest oznaczeniem styropianu najczęściej wykorzystywanego w budownictwie, choć wyrabiane są z niego również opakowania do chociażby chińskich zupek. Jest on szkodliwy dla zdrowia, a po podgrzaniu wydzielają się z niego substancje szkodliwe dla układu hormonalnego.

Zielony listek/EKOCERT na opakowaniach

Na niektórych produktach spożywczych znajdziemy symbol zielonego listka utworzonego z małych gwiazdek.

Ten znak przyznaje Unia Europejska i świadczy on o tym, że żywność ekologiczna jest bezpieczna

- wytłumaczyła Katarzyna Bosacka.

Na kosmetykach zamiast zielonego listka pojawi się oznaczenie EKOCERT.

To jest instytucja, która gwarantuje, że ten produkt jest w pełni ekologiczny

- dodała.

Symbol CE na opakowaniach

Na wielu opakowaniach przedmiotów znajdziemy symbol CE, jednak nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć, jaki idzie za nim przekaz. Katarzyna Bosacka wytłumaczyła to na przykładzie kredek, przy okazji zaznaczając, że ważna jest odległość między literkami znaczka.

Ten znak CE świadczy o tym, że te kredki zostały wyprodukowane zgodnie ze wszelkimi normami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej

- opowiedziała o symbolu z szerokimi rozstawem literek.

Ustawione blisko siebie oznaczają China Export.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości