Co zrobić, żeby kwiaty stały dłużej w wazonie? Sprawdzone sposoby na lilaka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o kwiaty z marketu?
Jak zadbać o kwiaty z marketu?
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Maj to miesiąc kwitnących bzów. Chociaż w tym roku wiosna przyszła nieco później, to w większości kraju można się już cieszyć pięknym wyglądem i oszałamiającym zapachem lilaków. W jaki sposób powinno się zbierać te kwiaty? Co zrobić, aby przedłużyć ich świeżość w wazonie? Sprawdź nasze porady.

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie?

Sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów w wazonie jest wiele. Jednak bez to dosyć specyficzny kwiat, ponieważ ścinając go, zbieramy zdrewniałe gałązki, z których wyrasta kwiatostan. Dlatego trzeba je specjalnie potraktować.

Po pierwsze, zaraz po ścięciu bzu gałązki powinno się zanurzyć w gorącej wodzie, około 90 stopni Celsjusza. Można je również naciąć "na cztery" lub zmiażdżyć uderzając 2-3 krotnie młotkiem. Chodzi o to, aby rozbić twarde łyko, które w ten sposób będzie pobierało więcej wody.

Drugim sposobem jest dodanie do wody odpowiednich odżywek. Może być to łyżeczka cukru, tabletka aspiryny lub specjalne odżywki do kwiatów ciętych. Wodę powinno się zmieniać często, najlepiej codziennie, zwłaszcza, jeśli stosujemy jako odżywkę cukier.

Po trzecie trzymając kwiaty cięte, niezależnie czy jest to bez czy inne kwiaty, powinno się je trzymać w rozproszonym świetle lub półcieniu. Wystawione na silne promienie słońca szybciej stracą swój turgor i zwiędną. Ponadto, szybciej przekwitną. Dobrym sposobem jest też obrywanie nadmiaru liści, zwłaszcza tych z dolnej części gałązki. W ten sposób roślina będzie odżywiała kwiaty, a nie liście.

Kiedy ścinać bez, aby najdłużej stał

Bez najlepiej jest ścinać wczesnym ranem lub późnym wieczorem. Ma to związek z funkcjami życiowymi rośliny. Ponadto, technika ścinania jest równie ważna co sposób jego trzymania w wazonie. Urwane gałązki z poranionym łykiem nie będą stały tak dobrze. Jeśli chcemy "narwać" bzu, trzeba go ściąć, najlepiej sekatorem lub nożycami ogrodowymi. Gałązki powinno się przecinać w sposób ukośny, tak, aby gałązka miała jak największe pole do pobierania wody.

Po ścięciu gałązek, roślinę powinno włożyć się na około 20-30 sekund do gorącej wody o temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Dziki bez a lilak

Warto podkreślić, że dziki bez i lilak, potocznie zwany bzem to dwie różne rośliny. Dzikim bzem nazywa się bez czarny, którego liście i kwiaty mają właściwości prozdrowotne, a owoce mogą być trujące bez odpowiedniego przetworzenia. Ta roślina kwitnie później niż bez lilak. Ten drugi z kolei kwitnie głównie w maju, jest w kolorach jasnego liliowego fioletu, ciemnego biskupiego różu i białym. Jego kwiaty nie są traktowane jako surowiec leczniczy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: peredniankina/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana