Porady

Jak przedłużyć żywotność ciętych kwiatów? Ekspertka: "Do wody możemy dodać kroplę środka do mycia WC"

Porady

W Dzień Kobiet wiele pań dostaje bukiety, bądź pojedyncze kwiaty. Niestety często się zdarza, że rośliny bardzo szybko więdną. Co można zrobić, aby przedłużyć im życie? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym florystka, Anna Wojtala.

Jak przedłużyć żywotność tulipanów?

Bez wątpienia kwiaty są najczęściej wręczanym prezentem z okazji Dnia Kobiet, ale nie znaczy to, że mniej docenianym. Każda kobieta uśmiechnie się na widok bukietu, bądź tulipana. Jak jednak sprawić, by cięte kwiaty dłużej cieszyły nasze oczy?

- Bardzo często tulipany są sprzedawane na ulicach, (...) z tak zwanej metody "na sucho", czyli zazwyczaj nie stoją w wiadrach z wodą, tylko te wiaderka są puste. W związku z tym łodyga ma zassane powietrze zamiast wody i to, co musimy obowiązkowo zrobić przynosząc tulipany do domu, to po prostu je podciąć i włożyć na początek do dużej ilości wody, żeby one się jej napiły, ponieważ przez długi czas stały bez wody. Następnie możemy trochę odlać tej wody - doradzała w Dzień Dobry TVN Anna Wojtala.

Co dają saszetki dołączane do kwiatów?

W kwiaciarniach, bądź sklepach często do bukietów dołączane są specjalne saszetki, których zawartość należy wsypać do wody, w jakiej będą stały nasze kwiaty. Znajduje się w nich specjalna odżywka, przedłużająca żywotność roślin.

- Zawsze warto jest to dodawać i rzeczywiście (...) prosić o to, jeżeli przez przypadek panie kwiaciarki zapomną dołączyć, ponieważ to przede wszystkim pomaga kwiatom, które są np. w pąkach, rozwinąć się w pełni, no i dłużej cieszyć nasze oczy - tłumaczyła florystka.

Co wsypać do wody, by kwiaty nie więdły?

Okazuje się jednak, że ową odżywkę można zastąpić. Nasze babcie do odżywiania kwiatów używały cukru, lecz nie jest to do końca właściwe postępowanie, gdyż zatyka on wiązki w łodygach. Istnieją inne, zaskakujące środki, które pomagają roślinom zachować dłużej świeżość.

- Wystarczy, jak będziemy mieli czystą wodę, do której możemy dodać kroplę wiodącego środka do mycia WC . (...) Najpierw woda, potem kropelka, żeby nam się nie zrobiła piana. Jeżeli nie macie tego środka, to możecie użyć po prostu płynu do naczyń . Chodzi o to, żeby woda nam się nie robiła szybko mętna, ponieważ bakterie, które się rozwijają w wodzie, powodują, że te kwiaty nam więdną - zdradziła Anna Wojtala.

Ekspertka dodała także, że warto obierać wszystkie zbędne liście, które trafiają do wody, ponieważ dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości