Taniec na rurze cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Bywa on jednak mylnie kojarzony z nagim tańcem, który można zobaczyć wyłącznie w klubach go-go. Zajęcia z pole dance organizowane w szkołach są zupełnie inne i pozbawione podtekstu seksualnego. Sprawdź, na czym polega pole dance, czy nauka tańca na rurze jest trudna oraz co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami.
Zobacz też: Terapia punktów spustowych. Masaż, suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni >>>
Taniec na rurze zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród młodych dziewczyn, jak i dojrzałych kobiet. Na zajęciach pole dance w szkołach tanecznych można spotkać także mężczyzn w każdym wieku, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie fitnessu i akrobatyki. Do kursów prowadzonych na poziomie zaawansowanym często wprowadza się także elementy baletu. Na całym świecie organizowane są zawody i pokazy związane z tym rodzajem tańca.
Rura do pole dance , będąca głównym sprzętem wykorzystywanym do nauki, nie musi kojarzyć się z seksualnością i wulgarnością, a może stać się świetnym narzędziem do zadbania o swoją kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Angielska nazwa tańca na rurze , która często występuje zamiennie z polskim odpowiednikiem to pole dance i to właśnie ona lepiej opisuje nowy trend jako rodzaj sportu, a nie formę striptizu.
Taniec na rurze – jak przebiegają zajęcia?
Szkolenia z pole dance organizowane są w większości miast Polski. Coraz częściej młode osoby zastanawiają się nad zapisaniem się na specjalne kursy prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Niektóre z nich jednak boją się opinii innych – nie chcą być kojarzone ze striptizerkami, które wykonują taniec na rurze nago. Zapisując się na kurs, warto pamiętać o tym, że taniec na rurze w klubie go-go to zupełnie co innego niż zajęcia z pole dance . Choć tego typu taniec ma w pewien sposób charakter zmysłowy, to jest pozbawiony podtekstu seksualnego i służy wyłącznie poprawieniu kondycji i rozrywce.
Zajęcia z tańca na rurze najczęściej podzielone są na cztery etapy:
- Rozgrzewka mięśni i rozciąganie się.
- Nauka i opanowywanie nowych ruchów tanecznych na rurze do pole dance.
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
- Rozciąganie się po intensywnym treningu i rozkurczanie mięśni.
Taniec na rurze – co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami?
Przed pierwszymi zajęciami warto przygotować sobie odpowiednie ubranie sportowe, które będzie przylegać do ciała, nie krępując ruchów. Najlepiej sprawdzą się krótkie szorty i top, który będzie odsłaniał brzuch, a jednocześnie dokładnie opinał klatkę piersiową. Podczas ćwiczeń znacznie lepiej jest ćwiczyć w ubraniu termoaktywnym, które pomoże zachować optymalną temperaturę ciała. Jeśli nie chcesz się przebierać, skomponuj taki strój, pod który możesz założyć krótkie szorty i top. Górną warstwę po prostu ściągniesz w trakcie treningu na rurze.
Co jeszcze przyda się do ćwiczenia pole dance? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tańcem na rurze, na pierwszych zajęciach nie będą ci potrzebne żadne buty. W większości sal tanecznych ćwiczy się po prostu boso lub w antypoślizgowych skarpetkach. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki, które zabezpieczą ręce podczas długotrwałych i częstych ćwiczeń na rurze. Taki sprzęt pomoże ochronić dłonie przed pojawieniem się odcisków.
Czy nauka tańca na rurze jest trudna?
Wbrew popularnej opinii, pole dance nie jest aktywnością, która wymaga doskonałej kondycji fizycznej. Kurs tańca na rurze organizowany jest w taki sposób, aby mogły uczestniczyć w nim osoby o różnym stopniu zaawansowania. Wiele szkół oferuje również podział na grupy osób początkujących i bardziej zaawansowanych.
Dobra kondycja fizyczna i wysportowane ciało to dobry początek dla rozpoczęcia nauki pole dance, nie jest to jednak wymóg. W pierwszych miesiącach zajęć na twoim ciele może pojawić się sporo siniaków, szczególnie, jeśli jesteś osobą bez doświadczenia. Kolejne umiejętności, elastyczność i zręczność przychodzą z czasem, można je wypracować w trakcie zajęć. Dlatego też taniec na rurze mogą uprawiać osoby w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej.
Dlaczego warto uprawiać tańczenie na rurze?
Jeśli nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do zapisania się na kurs, to pole dance jest jednym z bezpieczniejszych i przyjemniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Oto korzyści, jakie przynosi regularne tańczenie na rurze:
- równomierny rozwój tkanki mięśniowej,
- spalanie tłuszczu (płaski brzuch, szczupłe nogi i ręce, brak cellulitu),
- opanowanie umiejętności prawidłowego, głębokiego oddychania,
- skorygowanie nieprawidłowej postawy ciała, w tym garbienia się,
- ogólna poprawa samopoczucia i kondycji.
Autor: Anna Kobyłka