Finanse i Praca

W czasie pandemii wyjazd do pracy za granicę jest możliwy. Sprawdź, jak zostać opiekunem osób starszych

Finanse i Praca

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób jest zagrożonych utratą pracy. Rozwiązaniem problemu może być przebranżowienie się i szukanie pracy za granicą, np. jako opiekun osób starszych. Czy można wyjechać w czasie wprowadzonych obostrzeń? Czy znajomość języka obcego jest obowiązkowa? O tym w Dzień dobry TVN opowiedziały Renata Fory z Seniorcare24 i Magdalena Kopacz z Centrum Językowego Konik.

Jak znaleźć pracę w stabilnym zawodzie?

Według Renaty Fory, jedną z branż, której światowy kryzys gospodarczy nie dotknie, to branża senioralna, zwłaszcza praca opiekunek osób starszych w Niemczech. Czy aktualnie jest możliwe zatrudnienie?

Każdy ma szansę pracę, kto ma chęci i jest w stanie nauczyć się języka chociażby w stopniu podstawowym

- mówi Magdalena Kopacz i dodaje, że aktualnie pracę otrzymują w ciągu 24 godzin także te osoby, które języka nie znają.

Czy praca w czasie pandemii jest bezpieczna?

Opiekun pozostaje z osobą starszą w jego domu, wychodzi jedynie na zakupy. Jednak w większości przypadków są one dostarczane do domu przez rodziny seniorów.

Praca, którą oferujemy, to jest praca w opiece osoby starszej i polega na podstawowych czynnościach: gotowanie, sprzątanie

- wyjaśnia Magdalena Kopacz.

Legalna praca w Niemczech

Obecnie granicę może przekroczyć każda osoba wyjeżdżająca do pracy, która legitymuje się umową.

Zatrudniona opiekunka ma ubezpieczenie w Polsce lub niemieckiej kasie chorych. Nie trzeba dobrze znać języka, ale podstawy są mile widziane

- mówi Renata Fory.

Ponadto rząd niemiecki wyłączył z grupy zawodowej objętej obowiązkiem kwarantanny trzy grupy zawodowe: kierowców tirów, pielęgniarki i opiekunki osób starszych, które przyjeżdżają do pracy w Niemczech. Te osoby nie muszą poddawać się 14-dniowej izolacji.

Ile można zarobić, pracując jako opiekunka osób starszych?

Praca przy opiece osób starszych jest dostępna niemal od zaraz. Renata Fory opowiedziała o tym, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby chętne do podjęcia takiego zadania:

Nasi seniorzy dostrzegli powagę zadania i podjęli decyzję o wypłatach bonusów w wysokości 300 euro. Czyli opiekunka, która wyjeżdżając do Niemiec zna język, zarobi 1500 euro plus premię

Więcej na temat pracy można się dowiedzieć ze stron: pracadlaopiekunek24.pl lub seniorcare24.de.

***

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości