Finanse i Praca

Niemal co piąty Polak chce wyjechać z kraju za pracą. Gdzie szukają lepszej przyszłości?

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
pieniądze

Bardzo wysoka inflacja i galopujące ceny sprawiły, że wiele osób bardzo rozważnie planuje domowy budżet. Trudna sytuacja sprawia również, że przybywa Polaków, którzy myślą o wyjeździe z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków. Choć badania pokazują, że o emigracji myśli niemal co piaty z nas, to zdaniem ekspertów największy boom emigracji zarobkowej mamy raczej już za sobą.

Ilu Polaków chce wyjechać z Polski za pracą?

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że emigrację zarobkową rozważa niemal 18 proc. Polaków (w minionym roku taka deklarację złożyło 16,1 proc. ankietowanych). 67,6 proc. nie zamierza opuszczać kraju (w 2021 roku takich osób było ich 81,2 proc.). Natomiast aż pięciokrotnie podniósł się odsetek osób niezdecydowanych. Z 2,7 proc. rok temu do 14,6 proc. obecnie.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie nadal wielu Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i ogólnego poczucia braku stabilności - skomentowała wyniki badania w rozmowie z PAP-em dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anna Wesołowska.

W ocenie specjalistki zastanawiający jest wzrost osób niezdecydowanych. - Jeśli dodamy te blisko 15 proc. do niemal 18 proc. już rozważających, perspektywa braków kadrowych na rodzimym rynku pracy będzie jeszcze wyraźniejsza - dodała Wesołowska.

Czy Polacy będą wyjeżdżać za pracą?

Jeszcze dwa lata temu wyjazd z kraju za pracą rozważało 10 proc. ankietowanych. Mimo że chętnych do wyjazdu przybywa, to zdaniem Dyrektor Polskiego Forum HR Agnieszki Zielińskiej do masowych emigracji raczej nie dojdzie. - Rosnące poczucie niepewności i duża zmienność czynników zarówno ekonomicznych, jak i geopolitycznych mogą być przyczyną większej otwartości Polaków na poszukiwanie nowych możliwości zarobkowych za granicą. Jednak patrząc na długofalowe trendy widać, że potrzeba poszukiwania pracy poza krajem jest dużo mniejsza niż 20 lat temu. Być może największy boom emigracji zarobkowej mamy już za sobą - stwierdziła ekspertka. Badanie pokazało, że o wyjeździe z kraju w celach zarobkowych najczęściej myślą osoby młode między 25. a 44. rokiem (56 proc.), z czego większy udział stanowią młodsi w wieku 25-34 (32 proc.). Wyjechać chcą przede wszystkim Polacy z wykształceniem średnim (29 proc.) i zawodowym (26 proc.). 20 proc. deklarujących wyjazd ma wyższe wykształcenie.

Co ciekawe, chęć wyjazdu częściej deklarują mężczyzn niż kobiet (60 proc. vs 40 proc.). O opuszczeniu Polski myślą głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi, osoby z regionów północno-zachodniego (23 proc.), wschodniego (17 proc.), północnego i centralnego (po 16 proc.), w mniejszym stopniu natomiast z regionu południowo-zachodniego (9 proc.) oraz województwa mazowieckiego (6 proc.).

Gdzie Polacy szukają pracy za granicą?

Pracy i lepszych pieniędzy Polacy najczęściej szukają w Niemczech. Tam udałoby się 31,9 proc. osób myślących o wyjeździe. Tuż za Niemcami znalazła się Holandia - wskazało ją 17,9 proc. respondentów. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się Wielka Brytania. Wyjazd to tego kraju deklaruje 6,4 proc. ankietowanych (w zeszłym roku chętnych do wyjazdu na Wyspy było 9,4 proc.). 7,2 proc. ankietowanych nie wie, do jakiego kraju chciałoby wyjechać.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

Pozostałe wiadomości