Wertykulator mimo skomplikowanej nazwy okazuje się być narzędziem prostym w użyciu. Sprzęt jest wyposażony w solidne noże, które gęsto nakłuwają warstwę ziemi. Aerator i wertykulator działają na podobnej zasadzie, ale różni ich stopień intensywności całego zabiegu.
Wędzarnia to miejsce z historią. Proces wędzenia był bowiem stosowany od wieków, nawet w prymitywnych plemionach. Dzięki wędzeniu potrawy zyskiwały nie tylko niepowtarzalny zapach, smak czy konsystencję, ale przede wszystkim na dłużej zachowywały przydatność do spożycia.
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?
Biostymulatory można z przymrużeniem oka nazwać „suplementami diety”. Postrzeganie ich w ten sposób pozwala zrozumieć, jak działają na rośliny. Są coraz częściej stosowane w rolnictwie, ponieważ pomagają w nieinwazyjny sposób pobudzić funkcjonowanie roślin i zniwelować ich reakcję na czynniki stresowe.
Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?
Choroby drzew owocowych mogą powodować przebarwienia, więdnięcie oraz zniekształcenia roślin. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd drzewa, ale i wywołują obumieranie owoców. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by uniknąć ich w przyszłości?
Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.
Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?
Brzoskwinia znana jest ze smacznych owoców. Co ciekawe, wcale nie musi rosnąć w ciepłych krajach. Równie dobrze będzie rozwijać się w przydomowym ogródku w Polsce. Przykładem może być brzoskwinia zwyczajna, czyli podstawowy gatunek tej rośliny. Na jakie inne odmiany warto zwrócić uwagę i jak należy je pielęgnować?
Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.
Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.
Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.
Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.
Lobelia przylądkowa to ozdobna roślina o drobnych kwiatach, którą można uprawiać na balkonie czy tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno posadzona do gruntu, jak i trzymana w doniczce. Lobelia zwisająca jest bardzo efektowna (ma kulistą strukturę), dlatego często umieszcza się ją w podwieszanych donicach przed domem.
Lilia to kwiat ceniony zarówno w przypadku uprawy doniczkowej, jak i ogrodowej. Lilia drzewiasta należy do jej najbardziej efektownych rodzajów. Dzięki swoim dużym, kolorowym kwiatom świetnie prezentuje się w ogrodzie. Zachwycająca jest także ich wysokość, która może wynosić nawet 2,5 metra.
Łuparka do drewna hydrauliczna lub świdrowa to urządzenia usprawniające wykonywanie różnych prac remontowo-budowlanych. Łuparkę można zarówno kupić, jak i zrobić samodzielnie – którą z możliwości wybrać i dlaczego?
Meble z palet do ogrodu pozwalają niskim kosztem nadać nowy wygląd balkonowi lub tarasowi po zimie. Taki zestaw świetnie sprawdza się podczas popołudniowego wypoczynku, a przy tym jest tani, ekologiczny i prosty do wykonania. Poznaj sposoby, jak go zrobić przy użyciu kilku prostych narzędzi i kreatywnych pomysłów.
Modrzew należy do roślin iglastych, dlatego jego główną cechą charakterystyczną są gęsto rozsiane pączki złożone z krótkich, miękkich igieł. Drzewo zrzuca je na zimę, by na wiosnę odrodzić się od nowa – jest to rzadka właściwość, dzięki której modrzew staje się coraz bardziej popularną ozdobą ogrodu.
Malwa ma charakterystyczny wygląd, dlatego ciężko pomylić ją z inną ogrodową rośliną. Na wysokiej łodydze rosną duże, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Malwa jako kwiat nie jest wymagająca w uprawie, dlatego zakwita w wielu miejscach, nawet na glebach mało urodzajnych.
Maciejka to kwiat posiadający około 30 odmian. Roślina należy do grona ulubionych kwiatów wielu ogrodników, gdyż pięknie pachnie oraz stanowi atrakcyjną ozdobę zarówno balkonu, jak i ogrodu. Poznaj najważniejsze zasady uprawy maciejki.
Kaktus to powszechnie rozpoznawalna roślina, jednak nie każdy wie, że do grupy kaktusowatych należy bardzo wiele roślin. Jedną z nich jest sukulent Rhipsalis cassutha, czyli kwiat patyczak. To doskonała propozycja dla wszystkich zapracowanych – patyczak jest bowiem niewymagający w pielęgnacji.
Hortensja pnąca to wyjątkowa roślina, choćby z uwagi na wynikające z jej nazwy długie pnącza, które oplatają mury budynków, altan, a także drzewa. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak dbać o tę niezwykłą roślinę, jak ją uprawiać, które odmiany są najpopularniejsze oraz na jakie choroby trzeba uważać w przypadku hortensji pnącej.
Jeżówka (echinacea) to bylina, która doskonale spełnia rolę rośliny ozdobnej. Swoją popularność zawdzięcza pięknym kwiatom, łatwości uprawy i posiadaniu szeregu właściwości leczniczych. Dodatkowo, ma wiele odmian kolorystycznych, przez co łatwo ją dopasować do ogrodu w każdym stylu. Jakie są zasady uprawy jeżówki i do czego można ją wykorzystać?
Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?
Judaszowiec to oryginalne drzewo ozdobne. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które pojawiają się wiosną nie tylko na pędach, ale również na konarach czy pniu. W ten sposób tworzą wspaniały kobierzec, który okala praktycznie całą roślinę. Drzewo to idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a jego urokliwy wygląd każdego zachwyci. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany judaszowca i jak należy go uprawiać?
Pod nazwą juka ogrodowa ukrywa się najczęściej juka karolińska. Zgodnie z nazwą, roślina ta idealnie sprawdzi się jako ozdoba przydomowego ogródka. Nie musi być jednak sadzona bezpośrednio do gruntu – juka ogrodowa w donicy również doskonale będzie spełniać swoją rolę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, by rozwijała się bez przeszkód?
Na rynku znajdziemy bogaty wybór nawozów. Zanim jednak zaczniemy je stosować, powinniśmy dowiedzieć się, czym są nawozy sztuczne. Rodzaje, skład i zastosowanie różnią się od siebie i dlatego warto zdobyć na ich temat nieco więcej informacji.
Pestycydy to kontrowersyjny temat. Są używane do usuwania szkodników nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Choć działają skutecznie, to ich używanie niesie za sobą liczne skutki uboczne, które często są powodem do kwestionowania słuszności ich stosowania.
Nornica to niepozorne zwierzę, które przypomina mysz. Podobnie jak ona, drąży tunele w ziemi, zjada korzenie, a nawet całe uprawy. Nornica w domu i w ogrodzie może wyrządzić duże szkody
Storczyki są piękną ozdobą tarasu i mieszkania, jednak nie należą do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji. Czasem przyczyną ich chorób jest zbyt duża wilgoć, innym razem – towarzystwo egzotycznej rośliny. Aby choroby storczyków nie dopadły kwiatów w Twoim mieszkaniu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakie najczęściej choroby można spotkać i jak z nimi walczyć?