Bańki mydlane puszczane w domu lub na świeżym powietrzu zawsze cieszą najmłodszych. Czasami jednak płyn potrzebny do ich zrobienia niespodziewanie się kończy. W takich sytuacjach przyda się wiedza na temat tego, jak przygotować go samodzielnie i to niezwykle tanim kosztem. Przedstawiamy sprawdzony sposób na to, jak zrobić płyn do baniek i sprawić radość swojemu dziecku!
Płyn do baniek – jak zrobić?
Puszczanie baniek mydlanych to świetny sposób na zintegrowanie całej rodziny. Ta ponadczasowa zabawa sprawia radość wszystkim, niezależnie od wieku. Można tańczyć wśród tych baniek, robić zawody np. w rozbijaniu jak największej ich ilości w minutę. Co więcej, zabawa przy dmuchaniu baniek to świetne ćwiczenie logopedyczne dla dzieci. Poprawia też ich zdolności motoryczne, bo stanowi doskonałą gimnastykę całego ciała.
Wiele osób często chce wiedzieć, jak zrobić bańki mydlane, bo płyn kupowany w sklepach zwykle kończy się bardzo szybko, a jego nieustanne uzupełnianie to duży wydatek. Warto sprawdzić, jak przygotować go taniej i tym samym nieco zaoszczędzić. Najpopularniejszym sposobem na zrobienie baniek mydlanych domowym sposobem jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń, wody i gliceryny. Podczas przygotowań niezwykle ważne jest, aby zachować właściwe proporcje. Na 1 litr ciepłej wody musi przypaść ok. 100 ml gęstego płynu do mycia naczyń (jeśli chcemy zrobić większą porcję, proporcje powinny wynieść 1:10) i 1 łyżka gliceryny. Przygotowaną mieszankę należy bardzo wolno wymieszać, nie dopuszczając do powstania piany. Ci, którzy zastanawiają się, jak zrobić płyn do baniek bez gliceryny, mogą wykorzystać zwykły cukier puder. Dodając do niego odrobinę wody, można stworzyć gęsty słodki syrop, który świetnie zastąpi glicerynę.
Wiele osób chcących zrobić domowe bańki mydlane odkryło wiele ciekawych pomysłów, które pozwalają na jeszcze lepszą zabawę. Tym sposobem powstały m.in. kolorowe bańki, które można uzyskać, dodając do receptury wybrany kolor farby plakatowej lub barwnika spożywczego. Należy jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, lepiej zorganizować zabawę na świeżym powietrzu. Pękające kolorowe bańki mogłoby bowiem zostawić w mieszkaniu wiele trudnych do usunięcia plam.
Jak zrobić płyn do dużych baniek?
Osoby, które nauczyły się robić bańki mydlane w domu, często chcą stworzyć mieniące się pęcherzyki o imponującym rozmiarze, mogące stać się np. atrakcją na urodzinach swoich pociech. Receptura na ich wykonanie jest jednak nieco inna. Sposobem na to, aby zrobić duże bańki mydlane, jest dodanie do mikstury kilku kropel rozpuszczonej gumy guar. Dzięki temu płyn nieco zmienia swoją konsystencję, a w efekcie można wyczarować większe, jeszcze bardziej sprężyste bańki mydlane. Z czego zrobić płyn do baniek, by stały się one naprawdę duże? Potrzebne będą następujące składniki:
- 2 l wody,
- 200 ml płynu do naczyń,
- 25 ml spirytusu salicylowego,
- 10 g gumy guar.
Spirytus salicylowy należy zmieszać z gumą guar, a następnie połączyć z wodą i płynem do mycia naczyń. Pianę, która powstała na powierzchni, trzeba zebrać, a gotową mieszankę przelać do buteleczek.
Uwaga! Woda, której używa się do robienia baniek, powinna być destylowana. Twarda lub słabej jakości woda spowoduje, że staną się sztywne i będą szybciej pękać. Warto także wiedzieć, że najlepsza pogoda do ich puszczania na świeżym powietrzu to ta tuż po deszczu, gdy jest ciepło, ale wilgotno.
Bańki mydlane – jak zrobić domowe akcesoria?
Płyn do baniek mydlanych jest ważny, jednak równie istotne są też akcesoria, dzięki którym staje się możliwe tworzenie tych mieniących się pęcherzyków. Na szczęście można je wykonać samodzielnie. Świetnie nada się do tego np. zwykła słomka do napojów. Wystarczy lekko naciąć jej koniec nożyczkami, nieco rozchylić na boki i gotowe. Innym dobrym sposobem na zrobienie baniek mydlanych jest wykorzystanie patyka ze sznurkiem przymocowanym do jego końców. Dzięki takiemu gadżetowi można tworzyć naprawdę duże bańki. Najlepiej je puszczać na świeżym powietrzu, bo wtedy wilgotność powietrza jest większa. Do tworzenia baniek nada się także zwykły kuchenny lejek, obręcz o starym sitku lub plastikowy kubeczek. Dobre będą takie przedmioty jak: rakieta do badmintona, trzepaczka do jajek, mały plastikowy wieszak na ubrania, a nawet kawałek drucika w formie koła z trzymadełkiem.
Zobacz też:
- Zamknięte szkoły i przedszkola. Jak kreatywnie spędzić te 2 tygodnie z dziećmi w domu?
- Jak zrobić ekologiczne zabawki z odpadów?
- Jak zrobić wulkan z sody kuchennej? Bezpieczny eksperyment chemiczny i zabawa dla dzieci
Autor: Adrian Adamczyk