Zabawki sensoryczne oprócz dostarczania dzieciom rozrywki stymulują także ich zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Są szczególnie polecane dla najmłodszych dzieci, jednak również starsze maluchy mogą mieć z nich duży pożytek. Samodzielne wykonanie gniotka antystresowego będzie dla dziecka doskonałą zabawą, pomoże także rozwinąć jego wyobraźnię i kreatywność.
Dlaczego warto zrobić gniotka w domu?
Dzieci uwielbiają gniotki, czyli gumowe zabawki wypełnione proszkiem, które można zgniatać i formować z nich różne kształty. Zabawa gniotkiem – oprócz tego, że stanowi dla dziecka doskonałą rozrywkę – może również pozytywnie wpływać na jego rozwój. Psychologowie są zdania, że gniotki sensoryczne rozwijają u dziecka zmysł dotyku przez możliwość doświadczania nowych bodźców i różnych faktur. Zabawa gniotkiem doskonale wpływa również na rozwój małej motoryki (sprawność dłoni i palców) i pomaga dziecku rozładować napięcie i stres.
Gotowe gniotki można kupić na straganie lub w sklepie z zabawkami za kilkanaście złotych, są również bardzo popularne w wakacyjnych kurortach. Niektóre zabawki po zgnieceniu wydzielają intensywny zapach. Są bardzo popularne i stosunkowo tanie, jednak – jak udowadniają duńscy naukowcy – mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wątpliwości badaczy wzbudził proszek wypełniający zabawkę, który często zawiera szkodliwe i alergizujące substancje. Oprócz podrażniania skóry mogą one źle wpływać na układ rozrodczy, wątrobę, nerki i układ nerwowy. Zabawka została wycofana ze sprzedaży w Danii i wielu innych krajach europejskich. Na szczęście gniotka można bardzo łatwo zrobić samemu w domu, używając do tego bezpiecznych produktów: balonu i mąki ziemniaczanej. Jak się do tego zabrać?
Jak samodzielnie zrobić gniotka w domu?
Samodzielne wykonanie gniotka z mąki i balonów to bardzo prosty i szybki sposób na zrobienie zabawki sensorycznej. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, a samo wykonanie trwa dosłownie chwilę. Doskonałym pomysłem jest również zaangażowanie do tego projektu dziecka – praca nie jest trudna i może dostarczyć maluchowi sporo satysfakcji. Dekorowanie gniotka to dobry sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Od czego zacząć?
Jakie materiały będą potrzebne do wykonania gniotka?
- balon – może być używany, ważne jednak, aby był szczelny i nie miał dziur; do wykonania gniotka najlepiej nada się balon w dużym rozmiarze,
- pusta butelka plastikowa – o pojemności 500 ml,
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej – można zastąpić ją zwykłą mąką (ziemniaczana przyjemnie skrzypi przy zgniataniu), ewentualnie kaszą lub ryżem (wtedy jednak efekt będzie nieco inny),
- kilka kropel wody,
- lejek,
- nożyczki,
- sznurek,
- marker,
- pompka do balonów (opcjonalnie przy większej liczbie gniotków).
Jak zrobić gniotka krok po kroku?
- Napełnienie butelki mąką – warto użyć do tego celu lejka, aby usprawnić pracę i ograniczyć bałagan. Można pomóc dzieciom przesypywać mąkę, bo ta praca wymaga niemałej zręczności. Butelkę należy napełnić mąką mniej więcej do połowy – taką pojemność ma przeciętny balon.
- Nadmuchanie balonu – balon trzeba nadmuchać, aby zwiększyć jego pojemność. Gniotek powstały z nienadmuchanego balonu mógłby być nieco zwiotczały i „flakowaty”. Do nadmuchania balonu można również użyć pompki, szczególnie przy produkcji większej liczby gniotków.
- Przesypanie mąki – nadmuchany balon należy nałożyć na szyjkę butelki i skręcić (ale nie zawiązywać), aby nie uszło z niego powietrze. Następnie butelkę trzeba przekręcić i przesypać z niej mąkę do wnętrza balonu (pomocne może być ściskanie butelki dłonią).
- Zawiązywanie balonu – kiedy cała mąka znajdzie się wewnątrz balonu, należy zdjąć go z szyjki butelki i wlać do środka kilka kropel wody – doda to gniotkowi stabilności i pozwoli formować z niego dowolne kształty. Następnie balon trzeba mocno zawiązać (można użyć do tego celu sznurka).
- Dekoracja – gniotka można udekorować według własnych upodobań. Najprościej będzie dorysować mu markerem oczy i buzię. Można jednak iść o krok dalej i zrobić gniotkowi fantazyjną fryzurę za pomocą sznurka lub wykonać gniotki tematyczne (np. Minionki lub Muminki), doklejając elementy z balonów innego koloru lub po prostu dorysowując. Gniotek może być też pretekstem do rozmowy z dzieckiem o emocjach – na każdym balonie można narysować buzię z innym wyrazem (uśmiechniętą, smutną, złą), a następnie poprosić malucha o nazwanie tych emocji i opowiedzenie o nich.
Zobacz też:
Nauka przez zabawę. Jak uczyć dzieci języków obcych w domu?
Jak nauczyć dziecko samodzielności? Pomóc w tym może plan daltoński. Co to takiego?
Autor: Adrian Adamczyk