Świat

Zatoka Kotorska – urok gorących plaż i średniowiecznych zabytków. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Zatoce Kotorskiej?

Świat

Aktualizacja:
Jean-Philippe Tournut / GettyImages

Czarnogórska Zatoka Kotorska jest coraz popularniejszym regionem turystycznym, znanym z malowniczych krajobrazów i średniowiecznej architektury. Atrakcje Zatoki Kotorskiej obejmują między innymi Stare Miasto Kotoru, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, liczne kościoły i cerkwie, a także mnóstwo piaszczystych pięknych plaż.

Nad Zatoką Kotorską leży kilka miast, każde z wielowiekową historią, sięgającą niekiedy antyku. Tak jest np. w przypadku miasta Risan, które w IV wieku p. n. e. było najstarszą osadą Zatoki Kotorskiej. Popularnym określeniem czarnogórskiej zatoki jest Boka Kotorska – nazwa ma swoje korzenie we włoskim słowie bocca oznaczającym usta, których kształt można dostrzec patrząc na ten region z lotu ptaka. Jeśli chodzi o atrakcje Zatoki Kotorskiej, szczególnie atrakcyjne są liczne plaże, kuszące rozgrzanym piaskiem i kobaltową wodą zarówno turystów, jak i okolicznych mieszkańców.

Plaże w pejzażu Zatoki Kotorskiej

Czarnogórska Zatoka Kotorska znajduje się w sferze klimatu śródziemnomorskiego, przyciągającego turystów łagodnymi zimami i ciepłymi latami. Charakterystyczną atmosferę tworzy położony przy zatoce górski masyw Lovcen, należący do Gór Dynarskich. Góry te zresztą stanowią nie tylko turystyczną, ale i geologiczną atrakcję Zatoki Kotorskiej, a to dzięki występującemu tam zjawisku krasowienia skał. Specyfika tego obrazu przywodzi na myśl skandynawskie fiordy i zdarza się, że Zatoka Kotorska jest nazywana południowym fiordem Europy. Precyzyjnym określeniem zjawiska występującego w tej części południowej Europy jest jednak nie fiord a rias, powstały dzięki zalaniu doliny rzecznej.

Plaże Zatoki Kotorskiej rozciągają się na powierzchni około 52 kilometrów – są zarówno piaszczyste, jak i skaliste. Najpopularniejszą wśród turystów i mieszkańców jest plaża Orahovac, położona niedaleko miasta Kotor, o długości blisko kilometra, przyciągająca piaskiem w kolorze złota i krystalicznie czystą wodą. Dla poszukujących wyciszenia idealne okażą się mniej oblegane przez turystów plaże takie jak Kamenari czy Igalo, pozwalające cieszyć się magiczną atmosferą Czarnogóry w spokoju.

Czekające na przyjezdnych atrakcje Zatoki Kotorskiej

Zwiedzając Zatokę Kotorską można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Turyści odwiedzający ten region Czarnogóry powinni koniecznie zwiedzić miasto Kotor. Otoczone z trzech stron masywami górskimi Lovcen, Vrmac i Dobrota miasto pełniło najpierw funkcję greckiego portu handlowego, a od czasów cesarza Justyniana Wielkiego służyło także jako twierdza, stąd jednymi z najlepiej zachowanych, historycznych atrakcji Zatoki Kotorskiej są mury i bramy miejskie, a także twierdza świętego Jana. Słynna wenecka zabudowa pochodzi z XV wieku, kiedy to miasto stało się częścią Albanii Weneckiej; to właśnie w tym stylu został wybudowany m.in. Pałac Namiestnika Wenecji i wieża zegarowa. Większość zabytków można znaleźć na starówce miasta, która od 1979 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto wspomnieć, że czarnogórska Zatoka Kotorska stanowi także cel pielgrzymek z całego świata, ze względu na ogromną liczbę kościołów i cerkwi. Nieoficjalnym symbolem Kotoru jest katedra świętego Tryfona (patrona miasta), uznawana za najbardziej imponujący budynek w mieście – konsekrowany w 1166 roku stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych budynków tego regionu.

Jak dojechać do Zatoki Kotorskiej?

Najprostszym sposobem na dotarcie do Czarnogóry i Zatoki Kotorskiej jest lot samolotem – niestety obecnie nie istnieje bezpośrednie połączenie między Polską a Czarnogórą, dlatego osoba chcąca odwiedzić tę malowniczą okolicę musi przygotować się na przynajmniej dwa przeloty. Miejscem przesiadki jest najczęściej Frankfurt, Monachium lub Belgrad, z których oferowane są loty do wielu miast w Czarnogórze, między innymi do Podgoricy – stolicy państwa, z której można dojechać do miejscowości położonych nad Zatoką Kotorską busem. Inną opcją jest przelot do miasta Tivat, które jest położone zaledwie 11 km od Kotoru. Przejazdy międzymiastowe w tym rejonie są stosunkowo częste, choć nieco droższe w porównaniu do cen biletów w Polsce lub nawet w innych częściach Czarnogóry, co jest spowodowane turystyczną atrakcyjnością Zatoki Kotorskiej. Należy pamiętać jednak, że godziny odjazdów i przyjazdów autobusów są traktowane umownie. Przylatując do rejonu Zatoki Kotorskiej, warto uzbroić się zatem w cierpliwość i skupić na podziwianiu pięknych krajobrazów.

Zobacz wideo: Podróż dookoła świata po 70-tce

>>> Zobacz także:

Santiago de Compostela – wyjątkowy cel pielgrzymek

La Paz – czym zachwyca turystów Boliwia?

Colmar, Francja – atrakcje turystyczne malowniczego miasteczka

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości