Świat

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Manaus?

Świat

Aktualizacja:
Manaus

Manaus w Brazylii jest miastem doskonale przystosowanym do przyjmowania turystów. Posiada stosunkowo szeroką bazę hotelową.

Manaus to miasto położone w głębi Brazylii, które jest bazą wypadową dla osób udających się w Puszczę Amazońską. Stworzone zostało przez Portugalczyków jako fort, który miał za zadanie odpierać ataki napływających tam Hiszpanów.

Więcej:

Manaus w Brazylii – podstawowe informacje

Nazwa „Manaus” w lokalnym języku oznacza Matkę Boga. Od 1890 do 1920 roku osada przeżywała swój złoty okres, co było skutkiem odnalezienia tam kauczuku, który zaczął być wydobywany na masową skalę. Jednak angielscy kupcy wykradli nasiona drzewa kauczukowego i postanowili zbudować własne plantacje na wyspie Cejlon i Malajach, co zakończyło okres świetności miasta.

Manaus jest stolicą brazylijskiego stanu Amazonka, mimo że od oceanu oddalone jest o blisko 1500 km, stanowi ważny ośrodek handlowy. W Manaus port jest usytuowany u zbiegu rzeki Rio Negro i Solimoes, które tworzą razem jedną z najdłuższych rzek świata – Amazonkę.

W Manaus panujący klimat określa się jako tropikalny monsunowy. Jedyną porą suchą w ciągu roku jest miesiąc sierpień. I to właśnie wtedy najlepiej zdecydować się na podróż do tego regionu. Wilgotność w mieście przekracza 90%, jeśli dodamy do tego temperaturę dochodzącą do 30℃, otrzymamy miejsce idealne do wzrostu roślin. W styczniu temperatura wynosi niewiele ponad 30℃, jednak w następnym miesiącu nad Manaus przychodzą obfite deszcze, które skutecznie zniechęcają turystów do odwiedzin. Od lipca do listopada można śmiało rezerwować hotele w mieście, bowiem pogoda staje się wówczas korzystna dla szeroko rozumianej turystyki

Jakie atrakcje turystyczne ma do zaoferowania Manaus?

Jedną z największych atrakcji w tym urokliwym mieście jest najbardziej monumentalny i najpiękniejszy budynek zwany Teatro Amazonas . To opera, która została zbudowana w 1884 roku przez włoskiego architekta Sacardiego. Stanowi istną mozaikę rozwiązań budowlanych, bowiem stal użyta do budowy ma angielskie pochodzenie, marmur jest włoski, a meble we wnętrzach przypłynęły wprost z Paryża. W środku znajdują się ręcznie zdobione kafelki ceramiczne, które tworzą flagę narodową Brazylii. Po upadku gospodarczym miasta aż do 2001 roku nie odbył się tam żaden występ.

Drugą atrakcją jest port – wspaniałe miejsce do poznania życia codziennego tego rzecznego miasta. Można tu odbyć wyprawę łódką po Amazonii i dopłynąć do Encontro das Águas . Większość mieszkańców utrzymuje się z rybołówstwa i zawodów związanych z przemysłem rzecznym.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest targ Mercado Municipal . To rynek stworzony w secesyjnym stylu, a jego pierwowzorem jest słynne Les Halles w Paryżu. Poczuć tu można serce bijącego miasta, a to za sprawą m.in. głośnych transakcji handlowych. Warto zdecydować się na skosztowanie egzotycznych napojów, można tu też nabyć nawet lekarstwa. To także miejsce, gdzie (w oczekiwaniu na wyprawę rzeczną) można zakupić lokalne specjały kulinarne.

Manaus ma także coś do zaoferowania fanom muzyki, a szczególnie jazzu. W lipcu odbywa się tam Amazonas Jazz Festival , który w Teatrze Amazońskim gromadzi liczną publiczność przybywającą na występy najlepszych jazzowych wykonawców z całego świata. Podczas festiwalu swoje umiejętności mogą prezentować także lokalne jazz bandy.

Inną atrakcją jest Bosque da Ciência – miejscowy instytut badań nad puszczą amazońską, w którym prezentowani są przedstawiciele fauny i flory miejscowego parku. Można tu także spotkać manaty, wielkie wydry i tropikalne ptaki (głównie egzotyczne papugi). Jest to obowiązkowy punkt wycieczki dla tych, którzy mają obawy przed wejściem do dżungli amazońskiej, a koniecznie chcieliby poczuć przez chwilę jej klimat.

Czy Manaus jest przygotowane na przyjmowanie turystów?

Zdecydowanie tak. Istnieje wiele dobrych hoteli na terenie miasta, w których bez problemu zatrzymać się na nocleg. Jednak wszystkie one pozostają one w tyle za Ariau Amazon , który został otwarty na początku 1985 roku. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Przede wszystkim płaci się za lokalizację, ponieważ ten hotel położony jest w środku amazońskiego lasu. Budynki hotelowe połączone są ze sobą drewnianymi kładkami, a całość dopełnia rozpościerająca się na okolicę wieża widokowa, która wyrasta ponad wysokimi drzewami puszczy amazońskiej.

Manaus, mimo że schowane w głębi Brazylii, jest urokliwym miastem, które stanowi wstęp do przygody w amazońskiej dżungli. To miasto o bogatej historii, kulturze i tradycjach, idealne dla poszukiwaczy przygód i ludzi ciekawych świata.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości