Porady

Zanzibar szczepienia – jakie należy wykonać?

Porady

Aktualizacja:
plaza w zanzibarze 2 kobiety w chustach palmy morze

Zanim wyjedziemy na Zanzibar, należy odpowiednio się na tę okoliczność przygotować.. Nie chodzi tutaj tylko o paszport, wizę czy spakowanie wakacyjnego bagażu na Zanzibar. Szczepienia są również ważnym elementem przygotowania się do podróży. Mogą uchronić przed niepożądanymi zachorowaniami. Na Zanzibarze można zarazić się wieloma chorobami zakaźnymi, które dla nas, Europejczyków, mogą być bardzo groźne.

Zanzibar nie jest popularnym miejscem wypoczynku Polaków, jednak zainteresowanie tym krajem powoli wzrasta. Nic dziwnego, bowiem na wyspie zachwycają plaże z pudrowym piaskiem oraz lazurowe wody Oceanu Indyjskiego. Tropikalny klimat wyspy, jej fauna i flora potrafią oczarować niejednego turystę. Niestety na Zanzibarze kryją się również zagrożenia w postaci żółtej gorączki i malarii. Należy więc wykonać szczepienia na Zanzibar i odpowiednio przygotować się do podróży.

Szczepienia Zanzibar – czy są obowiązkowe

Przed wyjazdem do Tanzanii warto mieć wiedzę na temat tego, jakie zagrożenia zdrowotne tam na nas czekają. Oto lista szczepionek, które należy wykonać przed podróżą na Zanzibar. Szczepienia te stosowane są u zdrowych, dorosłych osób. Jeśli chorujemy na coś przewlekle lub mamy dziecko, lekarz sam zaleci, jakie szczepienia na Zanzibar lepiej pominąć.

Zanzibar szczepienia obowiązkowe:

1. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Każda osoba udająca się do Tanzanii musi to szczepienie wykonać - inaczej nie zostanie wpuszczona na teren państwa. Nie dotyczy ono wyłącznie dzieci poniżej 1 roku życia. Podczas szczepienia wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, w którym jest zamieszczony wpis o przyjętej dawce szczepionki. W przypadku częstych podróży do krajów tropikalnych, należy wykonywać je co 10 lat. Zaszczepić się można w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz przychodniach. Listę placówek w Polsce, gdzie można wykonać szczepienia na Zanzibar, znajdziemy na stronie opracowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny – https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/06/30-04-2018-wykaz-punkt%C3%B3w-%C5%BC%C3%B3%C5%82ta-gor%C4%85czka.pdf

Zanzibar - szczepienia nieobowiązkowe, ale zalecane:

1. Wścieklizna – szczepienie to wykonuje się w przypadku zagrożenia pogryzieniem przez zwierzęta. Jeśli w czasie wycieczki zamierzamy skorzystać z Safari, spacerować po wioskach i ulicach miast poza kurortami, warto wykonać szczepienie. Preparat nosi nazwę Verorab, a cena za jedną dawkę to około 180 zł (ceny są zależne od placówek).

2. Dur brzuszny (Tyfus) – choroba ta dziesiątkowała polskie wsie (a nawet i miasta) w czasie II wojny światowej i po niej. Niestety w niektórych krajach nadal występuje podwyższone ryzyko zakażenia. Wyjeżdżając do Tanzanii i chcąc zwiedzać ten kraj poza kurortami, jesteśmy narażeni na spożycie skażonej wody lub żywności, dlatego warto wykonać szczepienie. Najpopularniejszą szczepionką jest Typhim Vi. Cena dawki wynosi ok. 200 zł.

3. WZW-A i WZW-B – te dwie szczepionki należy wykonać, kiedy zachodzi ryzyko spożycia skażonej wody oraz prawdopodobieństwo wykonywania iniekcji, tatuaży, piercingu, przypadkowych kontaktów seksualnych lub kontaktów z krwią innych osób. Ten rodzaj szczepienia na Zanzibar wykonuje się na pół roku przed wyjazdem. Wtedy następuje podanie pierwszych dawek lub jednej dawki w szczepionce skojarzonej. Po pół roku, przed samym wyjazdem, należy przyjąć drugą dawkę szczepionki. Preparat szczepionki skojarzonej nazywa się Twinrix Adult, a cena dawki to ok. 200 zł.

4. Tężec i błonica – szczepienie powinno się wykonać, kiedy zachodzi ryzyko kontaktu z osobami chorymi. W przypadku tężca może dojść do zakażenia poprzez kontakt z zakażoną ziemią, w czasie zwiedzania, trekkingu lub pływania – na przykład w wyniku upadku i skaleczenia. Szczepionką często podawaną jest Clodivac a cena to ok. 50 zł.

Pamiętajmy, że każdorazowe podanie szczepionki jest poprzedzone kwalifikacją u lekarza medycyny podróży, który zanim wyda zgodę nas szczepionkę, dokładnie nas zbada i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia. Teraz, kiedy już wiemy, jakie szczepienia na Zanzibar są wymagane, należy jeszcze spakować podróżną apteczkę.

Szczepienia Tanzania Zanzibar – apteczka podróżnika

Niestety same szczepienia na Zanzibar nie chronią przed zagrożeniami zdrowotnymi. Należy mieć przy sobie odpowiednie środki, które pomogą w nagłych sytuacjach. Należą do nich:

– repelenty, czyli środki owadobójcze zawierające DEET. Substancja ta jest zakazana w Unii Europejskiej, jednak stosowanie jej za granicą może uratować życie – bardzo skutecznie odstrasza komary; w środki ochrony przed owadami z DEET można zaopatrzyć się już po przylocie do Tanzanii,

– zestaw opatrunkowy – plastry, bandaż, jałowa gaza, woda utleniona,

– środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. te zawierające ibuprofen,

– leki przeciwbiegunkowe,

– środki do dezynfekcji skóry, np. Octenisept,

– preparaty do odkażania wody,

– stale przyjmowane leki,

– lekarstwa przeciwmalaryczne, o ile takie zalecił lekarz.

Należy zaopatrzyć się również w okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, oraz długą, przewiewną odzież, która ochroni przed ugryzieniami komarów po zmroku. Konieczna jest także polisa ubezpieczeniowa, zawierająca pokrycie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków i transportu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości