Porady

Białoruś, wiza - jak ją uzyskać i czy jest konieczna?

Porady

Aktualizacja:
Wiza - Białoruś

Dotychczas przekroczenie granic naszego wschodniego sąsiada nie było łatwe i podróżnikom niezbędna do tego była specjalna przepustka. Od początku 2018 roku istnieje możliwość wjechania na Białoruś bez wizy, jednakże tylko do wybranych miejsc. Kiedy musisz wyrobić wizę, a kiedy wystarczy jedynie paszport?

Białoruś to geograficznie kraj bliski Polsce, a jednak mało nam znany Nie jest to popularny kierunek turystyczny, a wszystko za sprawą trudnych do uzyskania wiz. Ta sytuacja z pewnością ulegnie zmianie, gdyż od stycznia 2018 roku wiza na Białoruś nie jest już konieczna. Jednakże przed planowaniem urlopu u wschodniego sąsiada Polski lepiej zapoznać się dokładnie z nowymi zasadami wizowymi i poznać listę miejsc, do których wiza nie obowiązuje.

Strefa bezwizowa i podróż na Białoruś bez wizy - czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy na Białoruś potrzebna jest wiza ? Dotychczas bez wizy można było wjechać jedynie do Grodna na okres 5 dni. Skutkiem tego przyzwolenia jest znaczne ożywienie turystyki w tym regionie. Władze postanowiły więc wyznaczyć kolejne strefy bezwizowe. Na Białoruś bez wizy wjedziemy na okres 10 dni do Parku “Kanał Augustowski” oraz do strefy “Brześć”, przy czym podróżnym nie można przemieszczać się pomiędzy parkiem a strefą. Obszar Parku „Kanał Augustowski” obejmuje: miasto Grodno oraz cały rejon grodzieński. Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje: miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żabinkowski (obwód Brzeski), rejon kamieniecki (obwód Brzeski), rejon prużański (obwód Brzeski) oraz rejon świsłocki. Wjazd na Białoruś bez wizy możliwy jest jedynie na drogowych przejściach granicznych Terespol-Brześć, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, pieszym i rowerowym przejściu Białowieża-Piererow oraz gdy podróżujemy pociągiem przez przejście kolejowe Terespol-Brześć i samolotem przez port lotniczy w Brześciu. Wiza białoruska nie obowiązuje również podróżnych przybywających na terytorium Białorusi samolotem na przejście graniczne na Lotnisku Narodowdowym w Mińsku (na okres nie dłuższy niż 30 dni, przy czym wrócić trzeba również lotem z Mińska). Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś niezbędne są:

- ważny paszport

- ubezpieczenie zdrowotne

- gotówka (minimum 46 rubli białoruskich)

- w przypadku podróży do Mińska - karta migracyjna (do wypełnienia w samolocie lub na lotnisku)

- w przypadku podróży do Parku “Kanał Augustowski” lub do strefy “Brześć” - dokument uprawniający do zwiedzania (wystawiany przez certyfikowane białoruskie biuro turystyczne)

Wiza, Białoruś - wiza turystyczna, służbowa lub tranzytowa

Jeśli wybieramy się na Białoruś na termin dłuższy niż dozwolony w przypadku wjazdu bezwizowego lub chcemy zwiedzić różne białoruskie rejony i nie podróżujemy samolotem do Mińska, niezbędna nam będzie jedna z trzech wiz:

Wiza turystyczna, Białoruś - Jeśli wybieramy się na Białoruś w celach turystycznych, przy aplikowaniu o wizę potrzebne nam będzie podanie od białoruskiej firmy turystycznej lub w przypadku wjazdu na okres 10 dni - potwierdzenie rezerwacji hotelu. Uzyskanie wizy prywatnej możliwe jest również, jeśli posiadamy oficjalne zaproszenie od osoby, która będzie nas gościć (podanie musi być załatwione przez urząd obywatelstwa i migracji).

Wiza służbowa, Białoruś - Jeśli ubiegamy się o wizę służbową krótkoterminową, wystarczy nam specjalne podanie od firmy białoruskiej. W przypadku wizy długoterminowej oprócz podanie potrzebujemy również kopię umowy oraz dokument potwierdzający fakt naszej pracy w firmie, która zawarła umowę z białoruską osobą prawną.

Wiza tranzytowa, Białoruś - Wiza tranzytowa na Białoruś wydawana jest osobom przyjeżdżającym z lub do Rosji. Niezbędnym dokumentem do uzyskania wizy tranzytowej są: ważna wiza do państwa docelowego oraz jej ksero.

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów podróżny ubiegający się o wizę na Białoruś potrzebuje również: paszport (ważny min. 3 miesiące po dacie ważności wizy), zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz wniosek wizowy na Białoruś .

Wiza na Białoruś - wniosek wizowy - Ambasada i Konsulat Białorusi

Wniosek wizowy znajdziesz na stronie Ambasady Białorusi. Zostaniesz w nim poproszony o wypisanie swoich szczegółowych danych osobowych, opisanie celu wizyty na Białorusi oraz krótką odpowiedź na kilka pytań, m.in. czy podróżowałeś już na Białoruś w latach ubiegłych oraz czy byłeś karany za nieprzestrzeganie białoruskiego prawa. Wniosek należy wypełnić online oraz wydrukować. Wiele osób mylnie myśli, że o wizę ubiegać się można na granicy państwa. Wszystkie potrzebne dokumenty trzeba jednak złożyć w jednej z jednostek konsularnych. Ambasada Białorusi znajduje się w Warszawie, Konsulaty zaś w Białej Podlaskiej, Gdańsku i Białymstoku.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości