Polska

W świecie baśni i legend. W Nowej Hucie powstaje Park Krakowskich Legend

Polska

Aktualizacja:

Diana Kautz tym razem przepowiadała pogodę prosto ze stolicy Małopolski, gdzie powstaje Park Krakowskich Legend, czyli plenerowa, interaktywna i multimedialna wystawa. Witamy w magicznym świecie baśni!

Park Krakowskich Legend - atrakcje

W Nowej Hucie 16 stycznia zostanie otwarty Park Krakowskich Legend. Na miejscu odwiedzający poznają legendy opowiedziane przy pomocy animacji i mappingu . Nie zabraknie również figur świetlnych, interaktywnych instalacji i postaci z krakowskich legend.

Historie opowiadane będą na 5000 m2 majestatycznego dziedzińca i klimatycznego ogrodu Nowej Rezydencji.

- Będzie tu można nie tylko poznać znane krakowskie legendy, ale też wziąć w nich udział - zapowiedziała Diana Kautz, która na miejscu spotkała się z Piotrem Krasnowolskim.

Przewodnik stojąc przy Lajkoniku, opowiedział naszej prezenterce, dlaczego tak bardzo lubimy legendy. - Sami je stworzyliśmy. Po to, by wyjaśniały nam różne mroki i dodawały siłę. To jest siła opowieści, narracji. To jest to czego człowiek potrzebuje, kiedy jest sam - oznajmił pan Piotr.

- Legendy powinny się kojarzyć z czymś, co żyje. Tak jak 100 lat temu Stanisław Wyspiański stworzył strój Lajkonika, tak np. Mlaskotom, czyli orkiestrze, która towarzyszy Lajkonikowi stroje stworzyła Krystyna Zachwatowicz-Wajda 100 lat później. Nie wiadomo więc, co za 100 lat dopiszmy jeszcze do tej legendy – dodał.

Krakowskie legendy

Jakie zatem legendy będzie można usłyszeć i jakie postaci z nich zobaczyć w parku?

- Nie powinienem wyjawiać wszystkich tajemnic, ale będzie ich na pewno więcej niż 10. Na pewno o Panu Twardowskim, gdzie znajdzie się kilka nowych wątków. Będzie również o Smoku Wawelskim, o tym, dlaczego jedna wieża mariacka jest niższa, a druga jest wyższa. Będzie też coś o morderstwie przy okazji. Nie zabraknie również opowieści – zapowiedział pan Piotr.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Dubaj – co warto zobaczyć? Michał Cessanis odkrywa mniej znane atrakcje

W środku pandemii planuje odwiedzić 4 kontynenty. "Chcę pokazać, jak zmienił się świat i ludzie"

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Reporter: Diana Kautz

Pozostałe wiadomości