baśnie

    baśnie

    Bajki i baśnie, zarówno te w postaci książek, jak i animacji, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci, ale też wielu dorosłych. Nie bez powodu bajkowe postacie mają swoje własne święto. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada. Z tej okazji przypominamy wybrane, kultowe już bajki, ale tym razem tylko te, które powstały w Polsce.

    Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.

    Baśnie, pełne magicznych motywów i postaci, pokazywały dzieciom świat, a nawet jego drastyczne i mroczne elementy. Ostatnio jednak, aby chronić pociechy przed strachem, zaczęto przekształcać baśnie tak, aby nie było w nich śmierci, bólu czy grozy. W Dzień Dobry TVN - wraz z psychologiem Magdaleną Chorzewską - zastanawiamy się, czy takie zmiany są rzeczywiście potrzebne.

    Aktorka nagrała audiobooka z baśniami Hansa Christiana Andersena, do którego jak mówi w Dzień Dobry TVN, ma słabość. Pierwszy kontakt z baśniami duńskiego pisarza miała jako szęściolatka i bardzo je polubiła. Dlatego postanowiła nagrać te bajki, które na niej zrobiły wrażenie, choć nie są znane. Czy te baśnie są nadal aktualne? Czy audiobook Joanny Brodzik podbije serca dzieci? Czy aktorka czyta swoim synom bajki?