Dziecko

Pomoce sensoryczne. Oto zabawki, które zrelaksują Twoje dziecko

Dziecko

Aktualizacja:

Wiele dzieci po powrocie ze szkoły potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Ale nie przy telewizorze czy grach komputerowych. Tego typu rozrywki - zamiast uwolnić najmłodszych od natłoku emocji - dostarczą im dodatkowych bodźców. Dla ukojenia stresu i napięcia warto sięgnąć po pomoce sensoryczne.

Co to jest propriocepcja?

Propriocepcja, zwana również czuciem głębokim, to zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała, którego receptory znajdują się w ścięgnach, stawach i mięśniach. Zarówno czynne, jak i bierne stymulowanie czucia głębokiego pomaga w samoregulacji, relaksie i wyciszeniu. Zdenerwowanie pomoże opanować ściskanie i rozciąganie mięśni, siłowanie, przepychanie, dźwiganie i przeciskanie się, a także kołysanie się i bujanie.

Zdaniem Magdaleny Kordaszewskiej, terapeutki integracji sensorycznej, w każdym domu, nawet najmniejszym mieszkaniu, powinna znaleźć się huśtawka.

Zobacz także: Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?

Huśtanie wpływa na nasz zmysł grawitacji. Bujając się, potrafimy odciąć się od otaczających nas bodźców i skupić na własnym ciele

Stymulacja czucia głębokiego pomaga obniżyć poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu przy jednoczesnym podwyższeniu oksytocyny (hormonu miłości i ufności), serotoniny i dopaminy (hormonów szczęścia). W tym celu warto zapoznać się z ofertą pomocy sensorycznych, takich jak: deski do bujania, worki i pufy sensoryczne czy human bags, które pozwalają się zrelaksować i rozładować nadmiar emocji.

Pomoce sensoryczne dla każdego

Dzieci używają pomocy sensorycznych intuicyjnie, po przez zabawę. Obiekty sensoryczne wchodzą w interakcję z ciałem, a docierające do mózgu impulsy odprężają i przynoszą ulgę, zarówno nadwyrężonym nerwom, jak i mięśniom.

Zabawki sensoryczne wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Mogą z nich korzystać także dorośli, a nawet osoby starsze. Jak zauważyła terapeutka, wiele osób cierpi na deficyt dotyku, a pomoce sensoryczne są w stanie w jakimś stopniu wypełnić tę lukę. Stymulację taką uzyskać można chodząc na masaż, pływając, uprawiając sport czy podczas zajęć na siłowni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Muzyka wyciszy Twoje dziecko, ale też rozwinie w nim myślenie matematyczne

Tablica sensoryczna i ścieżka sensoryczna – jak przygotować je w domu?

Matka o atakach złości u dziecka: „Tylko spokój nas uratuje”

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości