Nauka malowania obrazów – jak malować akwarelą i innymi farbami? Lekcje dla dzieci

Dziewczynka siedzi przy biurku i maluje farbami
Busakorn Pongparnit / Getty Images
Źródło: Moment RF
Wiele dzieci wykazuje zdolności plastyczne i chęci do tworzenia. Jednymi z częściej wykorzystywanych narzędzi artystycznych są farby. Nauka malowania może być wspaniałą przygodą, choć wymaga czasu, a od dziecka także cierpliwości. Malowanie obrazów staje się jednak ogromną frajdą, zwłaszcza jeśli systematycznie pojawiają się postępy.

Nauka malowania farbami to doskonała zabawa. Najmłodszym warto pokazać, jak malować akwarelą, a także farbami plakatowymi, olejnymi czy akrylowymi. Obrazy tworzone przez dzieci pozwolą wyrazić ekspresję oraz skrywane emocje. Barwne projekty można później umieścić na ścianie jako piękną ozdobę będącą efektem długotrwałej pracy.

Nauka malowania – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Nauka malowania farbami nie jest wcale skomplikowana. Należy się tylko odpowiednio przygotować, a potem opanować podstawową wiedzę, by tworzyć niepowtarzalne, kolorowe dzieła. Dziecko warto na początku zaopatrzyć w komplet pędzli różniących się od siebie grubością . Cieńszymi będzie się wykonywać detale, a grubszymi tło stworzone z większych plam barwnych. Warto też sięgnąć zarówno po pędzle płaskie, jak i po pędzle okrągłe , ponieważ każdy z nich da trochę inny efekt. Narzędzia warto wybierać w profesjonalnych sklepach plastycznych, by mieć pewność, że zostały wykonane z najlepszych materiałów.

W zależności od tego, jakie farby będzie się wykorzystywać, trzeba dobrać odpowiednie podłoże . Może to być papier (zawsze o gramaturze większej niż 150), kartonowa dykta, płótno lub drewniana płyta. W większości przypadków potrzebna jest woda, choć w jeśli chodzi o naukę malowania farbami olejnymi przyda się raczej terpentyna.

Im więcej kolorów, tym więcej nowych odcieni można uzyskać. Farby mają to do siebie, że można je ze sobą dowolnie mieszać . Oczywiście najpierw warto wskazać dziecku trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski i czerwony. To dzięki nim, użytym w odpowiednich proporcjach, można uzyskać rozmaite barwy pochodne.

Nauka malowania obrazów akwarelą – jak zacząć?

Farby akwarelowe są chyba najbardziej przyjaznymi akcesoriami do malowania, jakie można polecić dzieciom. Sprzedaje się je w zestawach (na przykład po osiem, dwanaście lub dwadzieścia cztery kolory), jak również na sztuki. Kolory można ze sobą dowolnie mieszać i tworzyć jeszcze szersze palety barwne . Trzeba oczywiście zadbać o czystą wodę – można ją nalać do szklanki lub plastikowego kubeczka. W zależności od tego, na jak intensywnym kolorze będzie zależeć twórcy, należy nabrać jej więcej bądź mniej. Należy też pamiętać, by regularnie ją zmieniać, ponieważ zabrudzona woda może później zafałszować kolor nakładany na podłoże.

Przy nauce malowania akwarelą używa się grubszego papieru. Dobrą opcją może być też papier fakturowany, który daje ciekawe efekty podczas pokrywania go farbą. Najpierw dobrze jest wykonać szkic. Niektórzy proponują użycie w tym celu ołówka , inni natomiast są za jasną kredką . Po narysowaniu tego, co ma przedstawiać obraz, należy przejść do malowania. Nauka malowania obrazów zakłada, by za każdym razem zaczynać od tła . Warto wybierać delikatne kolory, stonowane, idące w szarość, by podkreślić, że to dalszy plan (zwykle używa się do tego najgrubszych pędzli). Następnie powinno się zamalować to wszystko, co znajduje się na pierwszym planie. Szczegóły należy wykonywać najcieńszymi pędzelkami.

Na koniec, gdy farby akwarelowe przeschną, kontury w wybranych miejscach można poprawić tuszem. Dzieci, które nie mają jeszcze wprawy w prowadzeniu cieniutkich pędzelków, mogą skorzystać ze specjalnych cienkopisów.

Nauka malowania farbami – olejnymi i akrylowymi

Farby akrylowe są nieco inne od farb akwarelowych, choć do ich mieszania oraz rozcieńczania również używa się wody . Zapewniają lepsze krycie, a obrazy, które tworzy się przy ich wykorzystaniu, okazują się bardziej wyraziste i nasycone. Przy ich użyciu raczej nie tworzy się pejzaży, lepiej sprawdzają się przy martwych naturach, portretach i obrazach malowanych z wyobraźni. Można nimi malować zarówno na grubych kartkach, jak i na kartonach. Nauka malowania na płótnie jest zarezerwowana dla bardziej doświadczonym plastyków.

Farby olejne zdecydowanie różnią się od farb akwarelowych i farb akrylowych. Aby nimi malować, potrzebna jest terpentyna. Są najbardziej trwałe , ponieważ praktycznie nie da się ich zmyć (można próbować przy użyciu terpentyny bądź oleju balsamicznego, jednak wówczas prawdopodobnie zostaną plamy). Ich nasycenie jest największe, a maluje się warstwami (najpierw nakłada się pierwszą warstwę, potem, gdy przeschnie, kolejną i tak do woli). Jako podłoża używa się tutaj płótna, kartonowej płyty lub drewnianej deski, ponieważ papier mógłby ulec zniszczeniu. Naukę malowania farbami olejnymi warto jednak zostawić sobie na później, gdy opanuje się inne techniki, ponieważ malarstwo olejne wymaga dużej wprawy.

Zobacz film: Obrazy warte miliony w galerii handlowej.

Zobacz film: Obrazy warte miliony w galerii handlowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości