Newsy

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy. Premier ujawnił kwotę

Newsy

x-news

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówi też o osłonie w postaci dodatku solidarnościowego. To programy osłonowe dla osób, które stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Ile wyniesie nowe świadczenie?

Zasiłek dla bezrobotnych 2020

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek zakład produkcyjny w Radziejowicach. Podczas zorganizowanej tam konferencji prasowej mówił o podwyższeniu świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł

- powiedział szef rządu.

Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia

- mówił premier Morawiecki.

Jak podkreślił, ma to być jeden z dwóch programów osłonowych dla osób, które stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Drugim ma być proponowany przez prezydenta dodatek solidarnościowy wysokości 1,3 tys. zł . Ma być on przyznawany przez 3 miesiące.

Zasiłek dla bezrobotnych - wysokość

Obecnie kwota zasiłku, na jaką może liczyć bezrobotny, to 861,4 zł brutto , a po trzech miesiącach 676,4 zł brutto . Świadczenie przysługuje tylko tym, którzy pracowali przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatniego półtora roku.

Według ekonomistów, do końca 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do 10 proc. To dwa razy więcej niż obecnie.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości