Pogoda

W Tatrach pojawił się już śnieg. TPN ogłosił stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Tatry

W górach spadł już pierwszy śnieg, w związku z tym na szlakach zrobiło się niebezpiecznie. W wyższych partiach Tatr ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym turyści muszą przygotować się na zimowe warunki.

Warunki w Tatrach. Pogoda

Śnieg leży już od około 1400 metrów nad poziomem morza. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że warunki w weekend w wyższych partiach Tatr wymagają nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również dużego doświadczenia w zimowej turystyce. W dniu jutrzejszym spodziewane są tam opady deszczu ze śniegiem oraz silne porywy wiatru. Na Kasprowym Wierchu śniegu spadło już 47 centymetrów.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutkiDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Na szczytach mamy już sporą pokrywę śnieżną. Śnieg padał przy silnym wietrze, więc w wielu miejscach utworzyły się zaspy osiągające nawet metr. Szlaki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, pod którym są oblodzenia - podkreślił przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Do uprawiania turystyki w obecnych warunkach potrzebny jest już sprzęt zimowy - raki, czekan oraz kask. Jak podał w komunikacje Tatrzański Park Narodowy (TPN): "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatrach są skrajnie trudne (...) Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto, kałuże oraz jest ślisko".

Tatry - gdzie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. To znaczy, że pokrywa śnieżna jest raczej dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny możliwe jest jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym. Lawiny mogą występować w nielicznych miejscach - na bardzo lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest jednak samoistne schodzenie lawin małych oraz średnich.

W najbliższych dniach spodziewane jest ocieplenie w Tatrach, a to może spowodować podniesienie stopnia zagrożenia lawinowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Vrabelpeter1/Getty Images

Pozostałe wiadomości