Styl życia

Co należy wiedzieć przed wyjściem w góry? "Tatry choć niewielkie, mają alpejski charakter"

Styl życia

Aktualizacja:

Ukochane przez Polaków Tatry często okazują się śmiertelnie niebezpieczne. Nasz reporter, Tomasz Zubilewicz, udał się do Zakopanego, gdzie spotkał się z przedstawicielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który poinstruował turystów przed wyjściem na szlak. Dodatkowo Tomasz Pyzałkaopowiedział o współpracy marki Skoda z TOPR-em.

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Wakacje jak co roku oznaczają tłumy turystów, którzy zjadą z całej Polski, by rozkoszować się widokiem Tatr. Co roku jednak dochodzi do wielu wypadków, które niejednokrotnie wynikają z braku wiedzy.

- Jeszcze nie zaczęliśmy sezonu letniego do końca, bo to lato jest miejscowe w Tatrach. W miejscach zacienionych jest jeszcze ciągle dużo śniegu. (...)Tatry choć niewielkie, mają alpejski charakter - przestrzegał TOPR-owiec Andrzej Górka.

- Przygotowując się do wyjścia w Tatry należy przewidzieć załamanie pogody, wcześniej sprawdzając prognozę. Strój musi być adekwatny nie tylko do miejsca, ale także do powierzchni, po której będziemy szli. Poruszając się po śniegu musimy mieć czekany i raki. Powinniśmy wcześniej przejść szkolenie. Odzież chroniąca przed zimnem także może się przydać. Tak samo odzież przeciwdeszczowa - podpowiadał.

Samochody w TOPR

Skoda w ramach kilkunastoletniej, bardzo bliskiej współpracy z TOPR przekazała trzy pojazdy, które będą wspierały ratowników TOPR w codziennej pracy.

- Samochody muszą być użyteczne, ale muszą być też komfortowe, wszechstronne i przestronne. I takie są właśnie samochody dla TOPR-u. Teraz przekazujemy elektroniczne suvy, które są lokalnie nieemisyjne. Nie ingerują w przyrodę, dzięki czemu dobrze się sprawdzają - mówił Tomasz Pyzałka.

- Samochody dla TOPR są bardzo potrzebne ze względu na różne aspekty. Jako Skoda od kilkunastu lat współpracujemy z TOPR-em i udostępniamy te auta, aby ratownikom pracowało się łatwiej na co dzień - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości